Extra drinkwaterwinning Twente groot risico voor schade huizen
ZWOLLE (ANP) - Drinkwaterbedrijf Vitens kan geen extra drinkwater gaan winnen in natuurgebied Hammerflier in Den Ham in Twente. Onderzoek heeft uitgewezen dat daardoor een te groot risico ontstaat op constructieve schade aan woningen, schrijft de Overijsselse commissaris van de Koning Andries Heidema in een brief aan Provinciale Staten. Vitens gaat onderzoeken of er technische oplossingen mogelijk zijn. Anders moet er drinkwater vanuit andere plekken in Overijssel naar het zeer droge Twente worden gebracht.
Vitens mag volgens de vergunning in Hammerflier veel meer water oppompen dan tot nu toe wordt gedaan. Maar inwoners van het gebied klagen nu al over scheuren, die volgens hen te maken hebben met de zakkende grondwaterstand. Het grondwater daalt nog verder als er meer water wordt opgepompt. Als de grondwaterstand met 25 centimeter zakt, loopt ongeveer de helft van de huizen schade op. Bij een daling van 10 centimeter wordt nog steeds een groot aantal huizen getroffen, heeft onderzoeksbureau Aveco de Bondt deze week laten weten.
Volgens Heidema zijn Vitens, de provincie, het waterschap Vechtstromen en de gemeenten Twenterand en Ommen het eens dat verhoging van de drinkwaterwinning op deze manier niet door kan gaan. Maar er moet wel meer drinkwater beschikbaar komen voor Twente. Vitens gaf in het najaar van 2021 al aan dat er bijna niet genoeg drinkwater voor Twente beschikbaar was in de warme, droge zomers. Het drinkwaterbedrijf moest vergunningen overschrijden om water uit de kraan te laten komen.
Vitens heeft de drinkwaterwinning op twee andere plaatsen in Overijssel uit voorzorg al verhoogd, schrijft Heidema. In Hammerflier wordt ook een opslagkelder gebouwd om een drinkwaterbuffer aan te leggen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De mobiele eenheid is zondagavond na de finale van de Afrika Cup in actie gekomen in de Haagse Schilderswijk. Senegal won de wedstrijd in de verlenging van gastland Marokko, tot grote teleurstelling van de Marokkaanse fans. De Haagse politie besloot in te grijpen nadat groepjes jongeren na afloop onder meer vuurwerk afstaken. Dat werd ook richting agenten gegooid, zag een ANP-verslaggever.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het overgrote deel van de Nederlanders denkt dat Europa voor zijn veiligheid niet langer op de Verenigde Staten kan rekenen. Onder president Donald Trump is Europa niet meer verzekerd van onvoorwaardelijke Amerikaanse steun, zeggen meer dan acht op de tien ondervraagden in een peiling van de Atlantische Commissie. De VS schaden volgens de ondervraagden de veiligheid, de handel, het klimaat en de democratie.
57 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - In zaaltjes, buurthuizen, cafés en podia kijken Marokkaanse Nederlanders en andere voetbalfans zondagavond samen naar de finale van de Afrika Cup. De 'Leeuwen van de Atlas', zoals het team van gastland Marokko wordt genoemd, nemen het op tegen Senegal.
5 uur geledenDE BILT (ANP) - In het noordwesten van het land kan van zondagavond tot de vroege maandagochtend dichte mist ontstaan. Het KNMI waarschuwt daarvoor met code geel. Het laagste waarschuwingsniveau geldt tot maandag 06.00 uur voor Noord-Holland, Friesland en het IJsselmeergebied.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht verwacht de komende dagen nog geen antwoord te hebben op de vraag wat de oorzaak was van de explosies en brand van donderdag in het centrum van de stad. "De eerste prioriteit is de boel daar veilig krijgen", aldus een woordvoerder.
10 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Drinkwaterbedrijf Vitens heeft het kookadvies voor drinkwater voor Amersfoort en omgeving opgeheven. Dat meldt het bedrijf zondag. "De laatste testresultaten tonen aan dat het drinkwater weer volledig schoon en dus veilig is." De oorzaak van de verontreiniging, die op 5 januari werd aangetroffen, is nog niet bekend.
11 uur geledenHOUTEN (ANP) - In de nieuwe week wordt het opnieuw kouder, met aan het einde van de week veel kans op vorst, volgens Weeronline. De kans op "schaatspret" neemt daardoor toe, vooral richting het noordoosten, aldus de weerdienst.
12 uur geleden