Extra drinkwaterwinning Twente groot risico voor schade huizen
ZWOLLE (ANP) - Drinkwaterbedrijf Vitens kan geen extra drinkwater gaan winnen in natuurgebied Hammerflier in Den Ham in Twente. Onderzoek heeft uitgewezen dat daardoor een te groot risico ontstaat op constructieve schade aan woningen, schrijft de Overijsselse commissaris van de Koning Andries Heidema in een brief aan Provinciale Staten. Vitens gaat onderzoeken of er technische oplossingen mogelijk zijn. Anders moet er drinkwater vanuit andere plekken in Overijssel naar het zeer droge Twente worden gebracht.
Vitens mag volgens de vergunning in Hammerflier veel meer water oppompen dan tot nu toe wordt gedaan. Maar inwoners van het gebied klagen nu al over scheuren, die volgens hen te maken hebben met de zakkende grondwaterstand. Het grondwater daalt nog verder als er meer water wordt opgepompt. Als de grondwaterstand met 25 centimeter zakt, loopt ongeveer de helft van de huizen schade op. Bij een daling van 10 centimeter wordt nog steeds een groot aantal huizen getroffen, heeft onderzoeksbureau Aveco de Bondt deze week laten weten.
Volgens Heidema zijn Vitens, de provincie, het waterschap Vechtstromen en de gemeenten Twenterand en Ommen het eens dat verhoging van de drinkwaterwinning op deze manier niet door kan gaan. Maar er moet wel meer drinkwater beschikbaar komen voor Twente. Vitens gaf in het najaar van 2021 al aan dat er bijna niet genoeg drinkwater voor Twente beschikbaar was in de warme, droge zomers. Het drinkwaterbedrijf moest vergunningen overschrijden om water uit de kraan te laten komen.
Vitens heeft de drinkwaterwinning op twee andere plaatsen in Overijssel uit voorzorg al verhoogd, schrijft Heidema. In Hammerflier wordt ook een opslagkelder gebouwd om een drinkwaterbuffer aan te leggen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De twee Nederlandse militairen die op Groenland deelnamen aan een Europese verkenningsmissie, keren maandag terug naar Nederland. Ze zijn klaar met hun onderzoek op het door de Verenigde Staten opgeëiste eiland, laat Defensie weten. De logistiek planner en de stafofficier van de marine verkenden de mogelijkheden voor een oefening van Europese bondgenoten van Denemarken. Dat werk gaat na terugkeer van het tweetal vanuit Nederland door, zegt Defensie.
22 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Ongeveer tien inwoners van Utrecht kunnen nog niet terugkeren naar hun woning, nadat een explosie afgelopen donderdag voor flinke schade aan hun huizen zorgde. Dat meldt een medewerker van stichting Salvage. Maandag heeft de stichting de verantwoordelijkheid voor het vergoeden van hun onderdak overgedragen aan verzekeraars, zegt hij.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De advocaat van Mels van B., verdachte in de geruchtmakende Barendrechtse zedenzaak, heeft de rechtbank maandag tijdens haar pleidooi verzocht niet meer dan acht jaar gevangenisstraf op te leggen. Vrijdag eiste het Openbaar Ministerie veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging tegen de 46-jarige Van B., voor onder meer het ernstig seksueel misbruiken van achttien jonge meisjes.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese Unie moet "een grens trekken" tegen de Amerikaanse president Donald Trump. Dat vinden partijleiders Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA), die samen met de VVD onderhandelen over de vorming van een nieuw kabinet.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft steun betuigd aan de Spaanse premier Pedro Sánchez, vanwege het treinongeluk in zijn land. Bij de Spaanse stad Córdoba ontspoorden twee hogesnelheidstreinen. Door het ongeluk zijn minstens 39 mensen omgekomen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vorig jaar hebben 1785 mensen in Nederland opzettelijk een einde gemaakt aan hun leven, meldt de Commissie Actuele Nederlandse Suïcideregistratie (CANS). Daarmee ligt het aantal zelfdodingen volgens de commissie voor het eerst sinds 2012 onder de 1800. Onder jongeren is de afgelopen tien jaar echter een stijgende lijn te zien in het aantal suïcides. CANS-voorzitter Renske Gilissen spreekt van een zorgwekkende ontwikkeling.
4 uur geledenSTADSKANAAL (ANP) - In het Groningse Stadskanaal is in de nacht van zondag op maandag een brand uitgebroken in een woning aan de Gelderselaan. De brand is uitslaand, meldt de politie. De omliggende woningen zijn ontruimd. Mogelijk ging aan de brand een explosie vooraf.
7 uur geleden