Extra drinkwaterwinning Twente groot risico voor schade huizen
ZWOLLE (ANP) - Drinkwaterbedrijf Vitens kan geen extra drinkwater gaan winnen in natuurgebied Hammerflier in Den Ham in Twente. Onderzoek heeft uitgewezen dat daardoor een te groot risico ontstaat op constructieve schade aan woningen, schrijft de Overijsselse commissaris van de Koning Andries Heidema in een brief aan Provinciale Staten. Vitens gaat onderzoeken of er technische oplossingen mogelijk zijn. Anders moet er drinkwater vanuit andere plekken in Overijssel naar het zeer droge Twente worden gebracht.
Vitens mag volgens de vergunning in Hammerflier veel meer water oppompen dan tot nu toe wordt gedaan. Maar inwoners van het gebied klagen nu al over scheuren, die volgens hen te maken hebben met de zakkende grondwaterstand. Het grondwater daalt nog verder als er meer water wordt opgepompt. Als de grondwaterstand met 25 centimeter zakt, loopt ongeveer de helft van de huizen schade op. Bij een daling van 10 centimeter wordt nog steeds een groot aantal huizen getroffen, heeft onderzoeksbureau Aveco de Bondt deze week laten weten.
Volgens Heidema zijn Vitens, de provincie, het waterschap Vechtstromen en de gemeenten Twenterand en Ommen het eens dat verhoging van de drinkwaterwinning op deze manier niet door kan gaan. Maar er moet wel meer drinkwater beschikbaar komen voor Twente. Vitens gaf in het najaar van 2021 al aan dat er bijna niet genoeg drinkwater voor Twente beschikbaar was in de warme, droge zomers. Het drinkwaterbedrijf moest vergunningen overschrijden om water uit de kraan te laten komen.
Vitens heeft de drinkwaterwinning op twee andere plaatsen in Overijssel uit voorzorg al verhoogd, schrijft Heidema. In Hammerflier wordt ook een opslagkelder gebouwd om een drinkwaterbuffer aan te leggen.
Meer uit Binnenland
APELDOORN (ANP) - Op de Arnhemseweg in Apeldoorn heeft in de nacht van zondag op maandag een explosie plaatsgevonden. Daarna ontstond brand in een appartement. Het vuur kon snel worden geblust door de brandweer.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Omdat het de komende dagen heel warm wordt, gaan vuilniswagens al vroeg de weg op. De medewerkers kunnen dan binnen zijn voor het heetste deel van de dag. Milieustraten en afvalbrengpunten gaan rond het middaguur dicht. Dat gebeurde eerder deze zomer ook bij uitzonderlijke hitte.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een van de twee mannen die verdacht worden van de bekladding van het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam zondagochtend blijft vastzitten. De ander komt later op de dag op vrije voeten maar blijft verdachte, meldt de politie.
10 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Voormalig AVRO-omroepster en journaliste Alice Oppenheim is zaterdag op 86-jarige leeftijd overleden, enkele dagen voor haar 87e verjaardag. Haar dochter, documentairemaker en regisseur Heleen Minderaa, laat dat zondag weten aan het ANP.
10 uur geledenURK (ANP) - Bij een explosie op een zeilboot in de buurt van Urk zijn twee personen te water geraakt. Zij zijn uit het water gehaald en met een ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. Hoe de twee mensen eraan toe zijn, zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Flevoland niet. De brandende zeilboot is gezonken.
14 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Het Nationaal Hitteplan van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) is vanaf maandag in het hele land actief. Zondag is het al actief in het zuidoosten, daar worden maximumtemperaturen van rond de 30 graden verwacht. Maandag en dinsdag wordt het 28 tot 36 graden. Ook 's nachts blijft het warm met temperaturen rond 20 graden. Het KNMI heeft code geel afgegeven voor de hitte.
15 uur geledenBLANKENBERGE (ANP) - Een Nederlandse toerist heeft zich zondagochtend met zijn auto klemgereden op een trap in het centrum van de Belgische badplaats Blankenberge, dat meldt de VRT. De 74-jarige man zou genavigeerd hebben met zijn Waze-app, volgens de omroep.
16 uur geleden