Extra controles in Groot-Brittannië op voedsel en bloemen uit EU
LONDEN (ANP) - In Groot-Brittannië zijn vanaf woensdag als gevolg van de Brexit extra douanecontroles ingevoerd op de import van voedsel en bloemen uit de Europese Unie. Volgens SkyNews betekent dit dat de Britten meer voor hun voedsel moeten betalen. De geïmporteerde spullen zouden rond de 385 miljoen euro per jaar duurder worden. De kostenstijging is een gevolg van de bureaucratie die welig tiert na het vertrek van de Britten uit de EU en van eisen die de EU aan de staat van producten stelt.
De EU onderwerpt Britse exporteurs al jaren aan dergelijke eisen en controles, maar de Britse regering aarzelde lang uit angst voor een abrupte stijging van de voedselprijzen. Maar nu maakt Londen er werk van om de exporteurs "een gelijk speelveld te bieden" ten opzichte van de Europese collega's. Daarnaast worden volgens de regering de Britten beter beschermd tegen plagen en ziekten die het gevolg zouden kunnen zijn van ongecontroleerde import van voedsel.
Het gaat hier om gekoeld of ingevroren vlees en vis, kaas, zuivelproducten en vijf veel voorkomende snijbloemen. De producten hebben een "exportgezondheidscertificaat" nodig, ondertekend door een functionaris in de EU zoals een dierenarts of een fabrieksinspecteur. "De schriftelijke rompslomp" wordt volgens SkyNews vanaf 30 april uitgebreid met inspecties van producten door de douane. Dit zou mogelijk tot problemen in toeleveringsketens kunnen leiden. Tal van Britse vertegenwoordigers van bedrijfsbelangen hebben de regering opgeroepen van het plan voor inspecties aan de grens af te zien.
De regels gelden voor de hele EU en dus ook voor Ierland. De positie van dat land is een hoofdpijndossier sinds de Brexit, omdat er door de politieke strijd in Brits Noord-Ierland geen grenscontroles mogen zijn tussen de regio en de aangrenzende EU-staat, de republiek Ierland.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - De leider van de Iraanse veiligheidsraad, Ali Larijani, is dood. Dat meldt Al Jazeera op basis van Iraanse staatsmedia. In een verklaring bevestigt de Iraanse veiligheidsraad dat Larijani is omgekomen bij gerichte aanvallen. Israël beweerde eerder op dinsdag al hem te hebben gedood.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft bevestigd dat Gholamreza Soleimani is omgekomen bij Amerikaans-Israëlische aanvallen. Soleimani gaf leiding aan de zogenoemde Basij, een paramilitaire beweging die onder meer verantwoordelijk wordt gehouden voor het gewelddadig neerslaan van de protesten in Iran in januari.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Amerikaanse ambassades wereldwijd opgedragen "onmiddellijk" hun veiligheidsmaatregelen te herzien. Dit in verband met de oorlog in Iran, schrijft The Washington Post. Ambassades in het Midden-Oosten hadden deze oproep al gekregen.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP/RTR) - Meer dan tweehonderd Oekraïense drone-experts zijn naar het Midden-Oosten gestuurd om te helpen bij de verdediging tegen Iraanse Shahed-drones. Dat zei de Oekraïense president Zelensky in een toespraak tot het Britse parlement. De Shahed wordt ook veel door Rusland gebruikt in de oorlog in Oekraïne.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tot nu toe meer dan 157 mensen gedood bij aanvallen op vermeende drugsboten in de Cariben en de oostelijke Stille Oceaan. Sinds september heeft de Amerikaanse krijgsmacht zeker 45 aanvallen uitgevoerd op boten, om zo naar eigen zeggen de toevoer van illegale drugs te stoppen.
4 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum is blij dat de Spaanse koning Felipe heeft erkend dat er veel misstanden hebben plaatsgevonden tijdens de Spaanse veroveringen op het Amerikaanse continent. Ze noemt het "een gebaar van verzoening".
5 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft Volodymyr Zelensky verzekerd dat "de focus op Oekraïne moet blijven liggen". Hij deed dit tijdens een bezoek van de Oekraïense president aan Downing Street 10. "Er is overduidelijk een conflict gaande in Iran, in het Midden-Oosten, maar we kunnen niet uit het oog verliezen wat er aan de gang is in Oekraïne, of de noodzaak van onze steun", aldus Starmer voorafgaand aan hun privégesprek.
5 uur geleden