Extra controles in Groot-Brittannië op voedsel en bloemen uit EU
LONDEN (ANP) - In Groot-Brittannië zijn vanaf woensdag als gevolg van de Brexit extra douanecontroles ingevoerd op de import van voedsel en bloemen uit de Europese Unie. Volgens SkyNews betekent dit dat de Britten meer voor hun voedsel moeten betalen. De geïmporteerde spullen zouden rond de 385 miljoen euro per jaar duurder worden. De kostenstijging is een gevolg van de bureaucratie die welig tiert na het vertrek van de Britten uit de EU en van eisen die de EU aan de staat van producten stelt.
De EU onderwerpt Britse exporteurs al jaren aan dergelijke eisen en controles, maar de Britse regering aarzelde lang uit angst voor een abrupte stijging van de voedselprijzen. Maar nu maakt Londen er werk van om de exporteurs "een gelijk speelveld te bieden" ten opzichte van de Europese collega's. Daarnaast worden volgens de regering de Britten beter beschermd tegen plagen en ziekten die het gevolg zouden kunnen zijn van ongecontroleerde import van voedsel.
Het gaat hier om gekoeld of ingevroren vlees en vis, kaas, zuivelproducten en vijf veel voorkomende snijbloemen. De producten hebben een "exportgezondheidscertificaat" nodig, ondertekend door een functionaris in de EU zoals een dierenarts of een fabrieksinspecteur. "De schriftelijke rompslomp" wordt volgens SkyNews vanaf 30 april uitgebreid met inspecties van producten door de douane. Dit zou mogelijk tot problemen in toeleveringsketens kunnen leiden. Tal van Britse vertegenwoordigers van bedrijfsbelangen hebben de regering opgeroepen van het plan voor inspecties aan de grens af te zien.
De regels gelden voor de hele EU en dus ook voor Ierland. De positie van dat land is een hoofdpijndossier sinds de Brexit, omdat er door de politieke strijd in Brits Noord-Ierland geen grenscontroles mogen zijn tussen de regio en de aangrenzende EU-staat, de republiek Ierland.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/RTR) - Libanon heeft het dodental door de Israëlische bombardementen op woensdag naar boven bijgesteld. Het ministerie van Volksgezondheid meldt dat zeker 303 mensen om het leven kwamen door de aanvallen en 1150 personen gewond raakten.
41 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - Libanon wil eerst dat er een staakt-het-vuren wordt uitgeroepen, en dan pas onderhandelen met Israël. Dat melden Al Jazeera en AFP op basis van een Libanese functionaris. De gesprekken zouden dan onder toezicht van de Amerikanen plaatsvinden en worden geleid door de Libanese oud-ambassadeur in de VS, Simon Karam.
43 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De NAVO is bereid te helpen bij het heropenen van de Straat van Hormuz, zegt secretaris-generaal Mark Rutte. "Als de NAVO kan helpen, zullen we dat natuurlijk doen."
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte verwacht dat Nederland bijvoorbeeld "mijnenjagers, fregatten of radartechnologie" bijdraagt aan een missie om de scheepvaart door de Straat van Hormuz weer op gang te krijgen. De Europese bondgenoten schoten de Verenigde Staten wat traag te hulp, maar leveren inmiddels "alles waar de Amerikanen om vragen", verzekerde Rutte op bezoek in de VS na klachten en dreigementen van president Donald Trump.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt zijn kabinet het bevel te hebben gegeven om zo snel mogelijk te beginnen met onderhandelingen met Libanon. Israël bleef het buurland aanvallen, ook nadat Iran en de Verenigde Staten een staakt-het-vuren hadden gesloten dat volgens Iran ook zou moeten gelden voor Libanon.
2 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft de "aanhoudende Israëlische agressie tegen Libanon" sterk veroordeeld, meldt hij op X. Hij heeft de Libanese premier Nawaf Salam gecondoleerd met het verlies van "duizenden kostbare levens" als gevolg van de aanvallen, schrijft Sharif.
3 uur geledenBEIROET (ANP) - Internationale organisaties slaan na zware Israëlische aanvallen alarm over het lot van burgers in Libanon. Hulpverleningsorganisatie CARE waarschuwt dat het Libanezen ontbreekt aan water, voedsel en bescherming en dat de gezondheidszorg op instorten staat. "We zien grote tekorten aan medicijnen, medische apparatuur en bloed", stelt landendirecteur Michael Adams in een verklaring.
3 uur geleden