Extra betalen voor afhaalmaaltijden in wegwerpplastic
DEN HAAG (ANP) - Vanaf zaterdag gelden nieuwe regels voor plastic wegwerpbekers en -bakjes voor eenmalig gebruik. Voor bijvoorbeeld een koffie op het station, een frietje bij de snackbar, een maaltijdsalade in de supermarkt of een voorverpakte sandwich bij het tankstation moet voortaan extra worden betaald. Dit moet leiden tot minder plastic in het zwerfafval.
De regels gelden voor het afhalen of bezorgen van eten of drinken. De klant kan kiezen voor extra betalen of het gebruik van (zelf meegebrachte) herbruikbare bekers of bakjes. Ondernemers mogen zelf bepalen hoeveel extra ze vragen. De overheid geeft als richtlijn 25 cent voor een beker, 50 cent voor een maaltijd en 5 cent voor voorverpakte kleine porties groente, fruit, noten, beleg en saus.
Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat, dat erover gaat, heeft ondernemers voorzien van onder meer posters om klanten op de hoogte te brengen van de nieuwe maatregel. Over een jaar evalueert het ministerie of het werkt, zegt een woordvoerster van verantwoordelijk staatssecretaris Vivianne Heijnen.
"Elke dag gooien we in Nederland 19 miljoen bekers en voedselverpakkingen die uit plastic bestaan weg na eenmalig gebruik", zegt de woordvoerster. "Dat is onnodig veel afval. De nieuwe maatregelen rondom wegwerpplastic moeten ervoor zorgen dat die trend gekeerd wordt."
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - NS heeft een week nodig om het achterstallige onderhoud dat vorige week ontstond aan de treinen in te halen. Dit is de rest van deze week voelbaar op sommige trajecten, waar met minder materieel wordt gereden.
31 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Een 40-jarige man uit Herten (Limburg) wordt verdacht van onlinemisbruik van ruim 150 minderjarige meisjes, van wie veertig uit Nederland. De man stond dinsdag voor het eerst terecht op een openbare zitting. Volgens het Openbaar Ministerie benaderde hij zijn jonge slachtoffers via een deels zelf ontwikkeld computerspel.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Enkele tientallen mensen hebben rond het middaguur bij de Iraanse ambassade in Den Haag gedemonstreerd tegen het regime van dat land. De betogers toonden zich solidair met het Iraanse volk, zegt het Comité Iran Vrij, dat de demonstratie heeft georganiseerd.
1 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Ziekenhuis Isala in Zwolle moet een schadevergoeding betalen aan een vrouw die zwanger was geworden doordat de gynaecoloog zijn eigen sperma daarvoor had gebruikt, en niet dat van haar echtgenoot. Het ziekenhuis is aansprakelijk, heeft het gerechtshof in Leeuwarden dinsdag bepaald.
2 uur geledenLEIDEN (ANP) - Treinstation Leiden Centraal en het omliggende stationsgebied worden grondig verbouwd. De stationstunnel moet verdubbelen in formaat, er komt een overdekt busstation en de gehele façade van het station verandert. Sporen en perrons worden niet aangepakt. Voor de verbouwing is 674 miljoen euro uitgetrokken; het project moet in 2040 klaar zijn. Dat melden ProRail, NS, de gemeente en de provincie Zuid-Holland.
3 uur geledenBREDA (ANP) - Het treinverkeer van en naar Breda rijdt weer. Vanaf 11.45 uur is de normale dienstregeling weer opgestart, meldt een woordvoerder van de NS. "Wel zien we nog enkele opgeheven treinen, maar dat zijn sporadische gevallen. Reizigers kunnen weer van A naar B."
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - "Het was een obsessie. Het beheerste uw leven." Dat zei de voorzitter van de rechtbank in Rotterdam dinsdag tegen Mels van B. (46) uit Barendrecht, verdacht van ernstig seksueel misbruik van tientallen jonge meisjes. De verdachte beaamde de observatie van de rechter.
4 uur geleden