Extra betalen voor afhaalmaaltijden in wegwerpplastic
DEN HAAG (ANP) - Vanaf zaterdag gelden nieuwe regels voor plastic wegwerpbekers en -bakjes voor eenmalig gebruik. Voor bijvoorbeeld een koffie op het station, een frietje bij de snackbar, een maaltijdsalade in de supermarkt of een voorverpakte sandwich bij het tankstation moet voortaan extra worden betaald. Dit moet leiden tot minder plastic in het zwerfafval.
De regels gelden voor het afhalen of bezorgen van eten of drinken. De klant kan kiezen voor extra betalen of het gebruik van (zelf meegebrachte) herbruikbare bekers of bakjes. Ondernemers mogen zelf bepalen hoeveel extra ze vragen. De overheid geeft als richtlijn 25 cent voor een beker, 50 cent voor een maaltijd en 5 cent voor voorverpakte kleine porties groente, fruit, noten, beleg en saus.
Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat, dat erover gaat, heeft ondernemers voorzien van onder meer posters om klanten op de hoogte te brengen van de nieuwe maatregel. Over een jaar evalueert het ministerie of het werkt, zegt een woordvoerster van verantwoordelijk staatssecretaris Vivianne Heijnen.
"Elke dag gooien we in Nederland 19 miljoen bekers en voedselverpakkingen die uit plastic bestaan weg na eenmalig gebruik", zegt de woordvoerster. "Dat is onnodig veel afval. De nieuwe maatregelen rondom wegwerpplastic moeten ervoor zorgen dat die trend gekeerd wordt."
Meer uit Binnenland
'S-GRAVENZANDE (ANP) - Jade Kops, die via Instagram openhartig vertelde over haar leven met kanker, is overleden. Dat heeft haar familie bekendgemaakt op Instagram. Ze is 19 jaar geworden.
27 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Bestuurders van de corporale studentenvereniging A.S.C./A.V.S.V. uit Amsterdam kunnen weer een beurs krijgen. Na ophef over vrouwonvriendelijk gedrag besloten de Universiteit van Amsterdam, de Vrije Universiteit en de Hogeschool van Amsterdam het corps te straffen. Volgens de instellingen werkt de vereniging aan cultuurverandering en is er "voldoende vertrouwen om de banden te herstellen".
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 17-jarige jongen uit het Noord-Hollandse Uithoorn is aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij een explosie op 16 maart bij een pand aan de Strawinskylaan aan de Amsterdamse Zuidas. De explosie was bij het Atrium-gebouw. De politie onderzocht een verband met de aanslag bij de joodse school aan de Zeelandstraat in Amsterdam-Zuid enkele dagen eerder. Een politiewoordvoerder meldt vrijdag dat de politie er niet van uitgaat dat deze verdachte ook bij de explosie bij de school betrokken was.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie doet onderzoek naar de uit de hand gelopen azc-demonstraties bij Loosdrecht deze week, meldt justitieminister David van Weel. Hij sluit niet uit dat zulke demonstraties escaleren door de aanwezigheid van groepen die "niks goeds hebben in de zin, of die uit zijn op rellen of een ideologische overtuiging hebben".
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) is "zeer bezorgd" om berichten over een angstcultuur bij opleidingsplekken voor verzekeringsartsen bij het UWV zelf. Het AD en EenVandaag berichtten eerder vrijdag dat vooral in Amsterdam verzekeringsartsen in opleiding een te hoge werkdruk en onveilige werkomgeving ervaren.
4 uur geledenARNHEM (ANP) - De rechtbank in Arnhem heeft vrijdag vier jaar cel opgelegd aan de 58-jarige Koert H. voor het stichten van brand in de Arnhemse binnenstad. Door de enorme brand werden in de nacht van 5 op 6 maart vorig jaar tien historische panden verwoest.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lidewij de Vos, fractievoorzitter van Forum voor Democratie, is in verwachting van haar eerste kind. Dat heeft ze vrijdagochtend bekendgemaakt op X.
4 uur geleden