Extra aanklacht tegen agent in George Floyd-zaak
MINNEAPOLIS (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechtbank is akkoord gegaan met een extra aanklacht tegen de belangrijkste verdachte in de George Floyd-zaak. De ontslagen agent wordt nu ook verdacht van moord in de derde graad, een begrip uit het strafrecht van de Verenigde Staten. Hij staat al terecht voor tweedegraadsmoord en -doodslag.
Bij een derdegraadsmoord is iemand onopzettelijk gedood als gevolg van een gevaarlijke daad. Daar staat een celstraf van maximaal 25 jaar op, terwijl dat bij een tweedegraadsmoord veertig jaar is. In dat laatste geval is geen sprake van moord met voorbedachten rade, maar had de dader wel de intentie om te doden. Doodslag, waar tien jaar op staat, is de minst zware aanklacht van de drie. Daarbij is volgens het Amerikaanse rechtssysteem sprake van dood door nalatigheid.
De extra aanklacht wordt gezien als een overwinning voor de aanklagers. Indien Derek Chauvin niet schuldig wordt bevonden aan moord in de tweede graad, kan hij namelijk nog wel worden veroordeeld voor derdegraadsmoord. De advocaten van Chauvin hadden de aanklacht eerder met succes aangevochten, maar een rechtbank heeft dit besluit donderdag teruggedraaid.
Black Lives Matter-protesten
Floyd overleed vorig jaar tijdens zijn arrestatie in de stad Minneapolis (Minnesota), nadat hij ervan werd beschuldigd een vals biljet van 20 dollar te hebben gebruikt. De zwarte man werd bij zijn arrestatie door meerdere agenten tegen de grond gedrukt. Hij overleed toen Chauvin langdurig met zijn knie op Floyds nek drukte. Zijn dood zorgde wereldwijd voor een heropleving van de Black Lives Matter-protesten.
Het proces tegen de 44-jarige Chauvin begon eerder deze week. Op dit moment worden de juryleden in het proces gekozen. Het vonnis wordt eind april verwacht. Het proces tegen de drie andere betrokken agenten, die verdacht worden van medeplichtigheid, begint op 23 augustus.
Meer uit Buitenland
ADDIS ABEBA/NEW YORK (ANP/RTR) - Ethiopië heeft in een brief aan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties geëist dat het buurland Eritrea zijn troepen terugtrekt uit Ethiopië. Volgens de minister van Buitenlandse Zaken Gedion Timothewos laat de aanwezigheid van Eritrese troepen op het grondgebied van Ethiopië geen andere keuze dan dat het land zich tegen Eritrea verdedigt.
6 minuten geledenRIYAD (ANP/RTR) - Zeker drie Saudische burgers zijn om het leven gekomen bij aanvallen op de luchthaven van de Saudische hoofdstad Riyad. Dat meldt de burgerluchtvaartautoriteit.
13 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Burgemeester Zohran Mamdani van New York gaat van de Amerikaanse president Donald Trump eisen dat immigratiedienst ICE alle handhavingsacties in de stad staakt. Dat schreef Mamdani donderdag op X, nadat ICE een man in New York zou hebben neergeschoten.
5 uur geledenLUIK (ANP/BELGA) - De politie in het Belgische Luik heeft 76 mensen opgepakt tijdens studentenprotesten in de stad. Net als in Frankrijk lopen de protesten van scholieren en studenten in Luik de afgelopen dagen ook uit op rellen.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De botsing tussen een vliegtuig van American Airlines en een Black Hawk-helikopter van het leger in Washington vorig jaar was het gevolg van verschillende systeemfouten. Dat staat in een onderzoeksrapport van het Amerikaanse leger, dat is ingezien door persbureau Reuters. Bij de crash kwamen 67 mensen om het leven.
12 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Meer dan vijfhonderd mensen zijn donderdag gearresteerd bij de onderwijsprotesten in Frankrijk. Er waren in totaal meer dan 70.000 mensen op de been, meldt het ministerie. Demonstranten eisen hervormingen in het onderwijs.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump garandeert op Truth Social dat de Verenigde Staten geen aanvallen zullen uitvoeren op Iran voor de tussentijdse verkiezingen in de VS van volgende maand. Volgens hem verlopen de gesprekken tussen beide landen "productief".
14 uur geleden