Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Extinction Rebellion verwacht 2700 actievoerders bij A12-blokkade

Extinction Rebellion verwacht 2700 actievoerders bij A12-blokkade

DEN HAAG (ANP) - Klimaatactiegroep Extinction Rebellion (XR) verwacht zo'n 2700 deelnemers bij de zevende blokkade van de A12 aankomende zaterdag. Als die inschatting klopt, zijn er net iets minder demonstranten dan bij de vorige blokkade op 11 maart. In de afgelopen maanden trokken de A12-blokkades juist steeds meer actievoerders.

Extinction Rebellion blokkeerde de A12 voor het eerst op 6 juli 2022. Toen sloten ongeveer negentig mensen aan. De politie greep in en tientallen mensen werden aangehouden. Sindsdien waren er steeds meer demonstranten bij de blokkades. In januari dit jaar nam het aantal aanhangers nog sneller toe. Voorafgaand aan die blokkade op 28 januari kregen acht Extinction Rebellion-activisten een gebiedsverbod voor dat deel van de A12.

De activisten hadden op sociale media opgeroepen tot het blokkeren van de A12. Volgens het Openbaar Ministerie zijn de blokkades "gevaarlijk en ontwrichtend" en oproepen tot deelname was daarom "opruiing". Door het gebiedsverbod ontstond veel ophef. In januari en maart deden respectievelijk 1000 en 3000 demonstranten mee aan de blokkade. Nog eens duizenden demonstranten kwamen af op de solidariteitsdemonstratie van andere maatschappelijke organisaties op het viaduct boven de A12.

Steunacties

Ook aankomende zaterdag is er weer een steunactie vanuit andere organisaties. Bovendien kunnen inmiddels weer alle activisten die dat willen, aansluiten bij de A12-blokkade. De gebiedsverboden zijn na uitspraken van de rechtbank opgeheven. De gemeente Den Haag benadrukt wel dat het blokkeren van wegen niet is toegestaan.

Extinction Rebellion (XR) schat het aantal deelnemers in op basis van hoeveel mensen in de daarvoor bestemde Telegram-kanalen zitten. De actiegroep geeft trainingen als mensen mee willen doen met blokkades. "Het liefst willen we dat demonstranten die de A12 blokkeren ook zo'n training hebben gevolgd. De supportdemonstratie is wat laagdrempeliger", aldus een XR-woordvoerster.

Met de blokkades wil de actiegroep de orde verstoren om daarmee te demonstreren tegen fossiele subsidies. De locatie is uitgekozen omdat de Utrechtsebaan, zoals dat stuk A12 in Den Haag heet, tussen de tijdelijke Tweede Kamer en het ministerie van Economische Zaken en Klimaat ligt. XR wijst erop dat Nederland in 2013 al beloofde om uiterlijk in 2020 subsidies stop te zetten die schade aan het milieu opleveren.

Meer uit Binnenland

Jetten hekelt 'lelijk vandalisme' om azc in Engelen

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten heeft de bekladdingen van onder meer huizen in de Brabantse plaats Engelen veroordeeld. "Wat een lelijk vandalisme", aldus de premier in een bericht op X. In Engelen werden eerder deze week woningen en auto's beklad met leuzen tegen de komst van een asielzoekerscentrum in het dorp, dat bij de gemeente Den Bosch hoort.

3 uur geleden
Honderden bij Utrechtse herdenking voor slachtoffers Berlijn

UTRECHT (ANP) - Honderden mensen zijn woensdagavond op het Utrechtse Domplein bijeengekomen om de aanslag op de Berlin Pride afgelopen zaterdag te herdenken. De bijeenkomst onder de naam 'Liebe überwindet Hass' (Liefde overwint haat) is georganiseerd door Utrecht Queer Culture Festival.

4 uur geleden
Vier verdachten drugslab Haagse Meidoornstraat nog langer vast

DEN HAAG (ANP) - De vier mannen die eerder deze maand werden aangehouden voor betrokkenheid bij een groot drugslab in een woonwijk in Den Haag, blijven langer vastzitten. Dat meldt het Openbaar Ministerie. Een 71-jarige man blijft dertig dagen langer zitten, van de drie andere verdachten is het voorarrest met negentig dagen verlengd.

5 uur geleden
Nabestaanden ontzet over rijgedrag verdachte ongeval Vogelwaarde

AXEL (ANP) - De ouders en andere nabestaanden van de slachtoffers van het ernstige verkeersongeval in Vogelwaarde hebben "vol afschuw" kennisgenomen van het "asociale en roekeloze rijgedrag van de verdachte en de gigantische reeks grove verkeersovertredingen die hij op zo'n jonge leeftijd heeft begaan." Dat laat Namens de Familie weten.

5 uur geleden
Madonna zaterdag naar World Pride Music Festival in AFAS Live

AMSTERDAM (ANP) - Madonna is komend weekeinde zoals verwacht in Amsterdam. De Amerikaanse superster laat zich zaterdag zien tijdens het World Pride Music Festival in AFAS Live, kondigt ze woensdag aan via Instagram. Het is niet duidelijk of ze ook zal zingen.

6 uur geleden
Weeronline: warmste 29 juli ooit gemeten

DE BILT (ANP) - Met 31,7 graden in De Bilt is woensdag de warmste 29 juli ooit. Het oude record uit 1948 is verbroken, meldt Weeronline. Toen werd een temperatuur van 31,5 graden gemeten.

7 uur geleden
Politie vond gedode tiener Blerick vastgebonden op bed moeder 

ROERMOND (ANP) - De politie heeft de 14-jarige Nour, vermoedelijk doodgestoken door haar moeder, op 20 april gevonden op diens bed. Het meisje was met tape vastgebonden aan haar enkels en haar polsen. Ook ter hoogte van haar nek en mond was tape aangebracht. Dit zei het Openbaar Ministerie woensdag tijdens de eerste openbare zitting in de zaak tegen de moeder, de 59-jarige Fouzia R., bij de rechtbank in Roermond.

8 uur geleden