Extinction Rebellion: vanaf 9 september dagelijkse blokkade A12
DEN HAAG (ANP) - Klimaatactivisten van Extinction Rebellion (XR) dreigen vanaf zaterdag 9 september elke dag de A12 in Den Haag te blokkeren. De klimaatactiegroep zegt pas te stoppen met de dagelijkse blokkades als de overheid alle subsidies aan de fossiele industrie afschaft.
De demonstraties op de Utrechtsebaan, zoals dat deel van de A12 heet, moeten om 12.00 uur beginnen. Als de politie de klimaatactivisten van de snelweg haalt, zullen ze elke dag terugkomen om 12.00 uur om de blokkade voort te zetten, kondigt Extinction Rebellion aan op een persconferentie op een hoek van de Prins Clauslaan in Den Haag. Dat is boven de tunnelbak van de A12.
Een woordvoerder verwacht dat 9 september voldoende mensen aansluiten om de actie vol te kunnen houden. Wel kan het aantal demonstranten in de dagen erna verschillen. "De ene dag kan het bijvoorbeeld een groepje van vijf mensen zijn, de andere dag weer een paar honderd." De groep heeft ervoor gekozen om in september actie te voeren vanwege Prinsjesdag.
Zeven eerdere blokkades
Extinction Rebellion heeft de Utrechtsebaan al zeven keer eerder geblokkeerd. De locatie is uitgekozen omdat de weg tussen de tijdelijke Tweede Kamer en het ministerie van Economische Zaken en Klimaat ligt. XR wijst erop dat Nederland al meer dan tien jaar geleden beloofde om uiterlijk in 2020 subsidies stop te zetten die schade aan het milieu opleveren. "Zolang het kabinet weigert te luisteren, zijn we gedwongen actie te voeren", zegt Amber Daal van Extinction Rebellion op de persconferentie.
"We bevinden ons op een cruciaal moment", vervolgt Daal. "Wat we nu doen bepaalt voor duizenden jaren hoe de aarde eruit gaat zien en hoe leefbaar die nog gaat zijn." Duizenden demonstranten deden mee aan eerdere blokkades. Hierbij heeft de politie in totaal meer dan 3000 arrestaties verricht. Onder hen zijn ook mensen die meerdere keren werden opgepakt.
Bekladdingen
Na de aankondiging liepen enkele medestanders van Extinction Rebellion over een stoepje aan de Utrechtsebaan. Op de beide wanden van de tunnelbak spoten ze de tekst "stop fossiele subsidies". De politie sloot in beide richtingen een rijbaan af. In de buurt van de A12 werden enkele bekladders korte tijd later opgepakt.
Meer uit Binnenland
EINDHOVEN (ANP) - ASML zal in twintig jaar tijd 100 miljoen euro bijdragen aan de toekomstige vestiging van het Rijksmuseum in Eindhoven. Dat hebben de gemeente en de chipmachinemaker vastgelegd.
2 uur geledenEEMSHAVEN (ANP) - De politie heeft vorige week dinsdag een man aangehouden nadat zij meerdere meldingen ontving van verdachte dronevluchten boven het Eemshavengebied. Het gaat om een man die in België woont, bevestigt de politie na berichtgeving door Dagblad van het Noorden. Over zijn leeftijd of nationaliteit is niets bekendgemaakt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft woensdag een bezoek gebracht aan koning Willem-Alexander. De ontmoeting vond plaats in de zogeheten DNA Salon op Paleis Huis ten Bosch.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verdenkingen tegen een Egyptenaar die eerder deze maand in Nederland is aangehouden voor mishandeling, zijn uitgebreid. Het Openbaar Ministerie meldt dat de man nu ook wordt verdacht "diensten te hebben verleend voor een buitenlandse mogendheid". Om welke diensten het precies gaat en voor welk land hij ze heeft verricht, zegt de woordvoerder van het OM niet omdat het strafrechtelijk onderzoek nog loopt.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima leven mee met de slachtoffers en nabestaanden van het treinongeluk nabij Urda in Spanje. In een bericht op sociale media staat het koningspaar stil bij het dodelijke ongeluk van woensdagochtend, waarbij 68 mensen om het leven kwamen.
6 uur geledenROERMOND (ANP) - Meer regie, samenwerking en investeringen zijn nodig om Nederland van voldoende zoetwater te blijven voorzien. Die oproep doen de hoogste bestuurders van twaalf waterschappen. De extreme droogte van afgelopen zomer heeft laten zien hoe kwetsbaar het watersysteem is, zeggen de dijk- en watergraven. "Droogtemaatregelen dulden geen uitstel meer."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Pluimveehouders moeten per direct hun kippen binnenhouden om de verspreiding van vogelgriep zoveel mogelijk te beperken. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw, VVD) heeft vanwege drie uitbraken in korte tijd per direct een landelijke ophok- en afschermplicht ingesteld. Hobbyhouders moeten hun kippen of andere vogels zoveel mogelijk beschermen tegen besmetting.
7 uur geleden