Extinction Rebellion: nieuwe acties bij Maastricht Aachen Airport
MAASTRICHT (ANP) - Extinction Rebellion (XR) kondigt nieuwe acties aan bij Maastricht Aachen Airport (MAA). Een gesprek maandagavond met directeur Jonas van Stekelenburg van MAA leverde in de ogen van de actievoerders te weinig op. "Acties zullen doorgaan totdat MAA concrete stappen zet naar een beleid dat in lijn is met een leefbare aarde in de toekomst", aldus XR in een verklaring.
Ruim een week geleden bezetten demonstranten van XR enkele uren de vertrekhal van het Limburgse vliegveld. Ze braken de actie af na een toezegging van Van Stekelenburg tot een gesprek. "Het overleg, hoewel formeel en beleefd, onthulde een zorgwekkend gebruik van vertragingstactieken en greenwashing door MAA. Ondanks enkele positieve momenten waren er herhaaldelijk meningsverschillen, vooral rondom de geloofwaardigheid van de cijfers en rapporten die beide partijen presenteerden."
De directeur was volgens XR niet bereid te voldoen aan hun eisen. Die omvatten het verbieden van privévluchten, een goed en afdwingbaar klimaatplan, het drastisch verminderen van schadelijke emissie van onder meer (ultra)fijnstof en beëindiging van de toewijzing van gemeenschapsgeld aan de luchtvaart. Ook beschouwen ze MAA als een bedrijf dat niet meer levensvatbaar is en willen ze dat er een plan wordt gemaakt "om werknemers te kunnen omscholen naar groene banen."
Verschil van mening
Reden voor de demonstranten om door te gaan met hun acties. "Extinction Rebellion Limburg benadrukt dat het tijd is voor concrete actie en niet voor loze beloftes, en roept mensen op om zich aan te sluiten bij hun strijd voor een leefbare aarde."
Maastricht Aachen Airport zegt in een reactie dat het een "goed en constructief gesprek" was. "Uit het gesprek kwam naar voren dat we de zorgen over het klimaat met elkaar delen. Alleen over de manier waarop en de snelheid waarmee we de impact van de luchtvaart kunnen verminderen verschillen we van mening", aldus de luchthaven. MAA verwacht bijvoorbeeld dat de kleinere luchtvaart juist als eerste verduurzaamt. "Op de luchthaven vinden al testen met elektrische vluchten plaats. We verwachten juist daar groei van elektrisch vliegen, hybride, waterstof en/of Sustainable Aviation Fuel vluchten."
Meer uit Binnenland
WEERT (ANP) - In verschillende delen van Nederland staan donderdag natuurgebieden in brand. In het Gelderse 't Harde brak woensdag een brand uit op een militair oefenterrein. Die brand is donderdag nog niet onder controle gebracht. Inmiddels staat ook een oefenterrein in Weert deels in brand, evenals een stuk van de Oirschotse Heide in Noord-Brabant. Daar waren militairen aan het oefenen toen het vuur ontstond.
5 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Ondanks drie grote branden in twee dagen op militaire terreinen, vindt generaal Onno Eichelsheim het niet nodig oefeningen van Defensie te pauzeren zolang het droog is. Hij vindt het onder meer "heel vervelend voor omstanders, campings en de natuur zelf", zo zegt hij tijdens een persmoment in Hilversum, "maar we moeten blijven oefenen om klaar te zijn voor crises en het opleiden van onze mensen".
19 minuten geledenBUDEL (ANP) - Het asielzoekerscentrum in Budel wordt donderdag volledig ontruimd omdat in het gebied een grote natuurbrand woedt. In de voormalige kazerne zitten 1500 asielzoekers. Opvangorgaan COA weet nog niet waar zij naartoe worden gebracht en hoe lang ze daar moeten blijven. Ook de vele tientallen medewerkers moeten het terrein verlaten.
27 minuten geledenKESSEL (ANP) - Ploegen van de brandweer zijn nog enkele uren bezig met bluswerkzaamheden bij de grote natuurbrand bij het Limburgse Kessel, meldt de veiligheidsregio. "De brand breidt zich niet uit", luidt het.
34 minuten geledenWAGENINGEN (ANP) - De natuur heeft hulp nodig om te herstellen, zeggen experts naar aanleiding van de grote natuurbrand bij 't Harde. "Zulke branden zijn heel spectaculair en zichtbaar, maar ze staan symbool voor effecten die op een veel grotere schaal spelen", zegt bioloog Arnold van Vliet van Wageningen University & Research (WUR). "Het is alle hens aan dek om de natuurkwaliteit te verbeteren."
1 uur geledenWEERT (ANP) - De brand op een militair oefenterrein bij Weert is 500.000 vierkante meter groot, zegt een woordvoerder van de veiligheidsregio. De brand brak rond 13.15 uur uit en breidt steeds verder uit. Of het vuur beperkt is tot het oefenterrein bij de Geuzendijk, weet de woordvoerder niet zeker. Het vliegveld Kempen Airport, dat vooral wordt gebruikt voor recreatievluchten, wordt ontruimd. De rook trekt richting Budel.
1 uur geledenOIRSCHOT (ANP) - De brandweer verwacht de natuurbrand op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant ergens "in de komende uren onder controle te krijgen", meldt de veiligheidsregio. Die verwachting is gebaseerd op de huidige inzet van blusmateriaal.
1 uur geleden