Extinction Rebellion: nieuwe acties bij Maastricht Aachen Airport
MAASTRICHT (ANP) - Extinction Rebellion (XR) kondigt nieuwe acties aan bij Maastricht Aachen Airport (MAA). Een gesprek maandagavond met directeur Jonas van Stekelenburg van MAA leverde in de ogen van de actievoerders te weinig op. "Acties zullen doorgaan totdat MAA concrete stappen zet naar een beleid dat in lijn is met een leefbare aarde in de toekomst", aldus XR in een verklaring.
Ruim een week geleden bezetten demonstranten van XR enkele uren de vertrekhal van het Limburgse vliegveld. Ze braken de actie af na een toezegging van Van Stekelenburg tot een gesprek. "Het overleg, hoewel formeel en beleefd, onthulde een zorgwekkend gebruik van vertragingstactieken en greenwashing door MAA. Ondanks enkele positieve momenten waren er herhaaldelijk meningsverschillen, vooral rondom de geloofwaardigheid van de cijfers en rapporten die beide partijen presenteerden."
De directeur was volgens XR niet bereid te voldoen aan hun eisen. Die omvatten het verbieden van privévluchten, een goed en afdwingbaar klimaatplan, het drastisch verminderen van schadelijke emissie van onder meer (ultra)fijnstof en beëindiging van de toewijzing van gemeenschapsgeld aan de luchtvaart. Ook beschouwen ze MAA als een bedrijf dat niet meer levensvatbaar is en willen ze dat er een plan wordt gemaakt "om werknemers te kunnen omscholen naar groene banen."
Verschil van mening
Reden voor de demonstranten om door te gaan met hun acties. "Extinction Rebellion Limburg benadrukt dat het tijd is voor concrete actie en niet voor loze beloftes, en roept mensen op om zich aan te sluiten bij hun strijd voor een leefbare aarde."
Maastricht Aachen Airport zegt in een reactie dat het een "goed en constructief gesprek" was. "Uit het gesprek kwam naar voren dat we de zorgen over het klimaat met elkaar delen. Alleen over de manier waarop en de snelheid waarmee we de impact van de luchtvaart kunnen verminderen verschillen we van mening", aldus de luchthaven. MAA verwacht bijvoorbeeld dat de kleinere luchtvaart juist als eerste verduurzaamt. "Op de luchthaven vinden al testen met elektrische vluchten plaats. We verwachten juist daar groei van elektrisch vliegen, hybride, waterstof en/of Sustainable Aviation Fuel vluchten."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - In 2025 werden in Nederland 44 miljoen boeken verkocht, dat is twee miljoen minder dan het jaar daarvoor. Dat meldt de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) in nieuwe cijfers.
5 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het financiële plaatje van de drie formerende partijen krijgt steeds meer vorm en daar worden donderdag delen van voorgelegd aan experts van De Nederlandsche Bank, het Centraal Planbureau en het ministerie van Financiën. D66-leider Rob Jetten zei na de formatiegesprekken van woensdag dat zij "een beter beeld hebben over hoe die financiële plaat eruit komt te zien".
3 uur geledenDOESBURG (ANP) - Uit het Zilvermuseum in het Gelderse Doesburg is in de nacht van dinsdag op woensdag veel zilver gestolen. De inbrekers zijn voortvluchtig, de politie laat woensdagavond weten dat er nog niemand is gearresteerd.
5 uur geledenDAVOS (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof vindt het een positieve ontwikkeling dat de Amerikaanse president Donald Trump de aangekondigde heffingen voor Europese landen weer heeft ingetrokken. "Positief dat de weg naar de-escalatie is ingeslagen en dat de 10 procent importtarieven van tafel zijn", laat hij op X weten.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het marineschip DSS Galatea begeleidt momenteel twee Russische schepen die vanuit het zuiden het Nederlandse deel van de Noordzee zijn binnengevaren. Het is de tweede keer in enkele dagen dat dit gebeurt, meldt het ministerie van Defensie.
9 uur geledenGOUDA (ANP) - De bestuurster van de auto die woensdagochtend te water raakte bij de Julianasluis in Gouda is aan haar verwondingen overleden. Dat meldt de politie woensdag aan het eind van de middag. Het slachtoffer is een 58-jarige vrouw uit de Zuid-Hollandse plaats.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De toezichthouder voor privacy, de Autoriteit Persoonsgegevens, wil dat het komende kabinet meer doet tegen het massaal verzamelen van persoonsgegevens door bedrijven en overheden. Ook zou de overheid moeten zorgen voor veilige toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI), zegt de waakhond.
9 uur geleden