Extinction Rebellion: nieuwe acties bij Maastricht Aachen Airport
MAASTRICHT (ANP) - Extinction Rebellion (XR) kondigt nieuwe acties aan bij Maastricht Aachen Airport (MAA). Een gesprek maandagavond met directeur Jonas van Stekelenburg van MAA leverde in de ogen van de actievoerders te weinig op. "Acties zullen doorgaan totdat MAA concrete stappen zet naar een beleid dat in lijn is met een leefbare aarde in de toekomst", aldus XR in een verklaring.
Ruim een week geleden bezetten demonstranten van XR enkele uren de vertrekhal van het Limburgse vliegveld. Ze braken de actie af na een toezegging van Van Stekelenburg tot een gesprek. "Het overleg, hoewel formeel en beleefd, onthulde een zorgwekkend gebruik van vertragingstactieken en greenwashing door MAA. Ondanks enkele positieve momenten waren er herhaaldelijk meningsverschillen, vooral rondom de geloofwaardigheid van de cijfers en rapporten die beide partijen presenteerden."
De directeur was volgens XR niet bereid te voldoen aan hun eisen. Die omvatten het verbieden van privévluchten, een goed en afdwingbaar klimaatplan, het drastisch verminderen van schadelijke emissie van onder meer (ultra)fijnstof en beëindiging van de toewijzing van gemeenschapsgeld aan de luchtvaart. Ook beschouwen ze MAA als een bedrijf dat niet meer levensvatbaar is en willen ze dat er een plan wordt gemaakt "om werknemers te kunnen omscholen naar groene banen."
Verschil van mening
Reden voor de demonstranten om door te gaan met hun acties. "Extinction Rebellion Limburg benadrukt dat het tijd is voor concrete actie en niet voor loze beloftes, en roept mensen op om zich aan te sluiten bij hun strijd voor een leefbare aarde."
Maastricht Aachen Airport zegt in een reactie dat het een "goed en constructief gesprek" was. "Uit het gesprek kwam naar voren dat we de zorgen over het klimaat met elkaar delen. Alleen over de manier waarop en de snelheid waarmee we de impact van de luchtvaart kunnen verminderen verschillen we van mening", aldus de luchthaven. MAA verwacht bijvoorbeeld dat de kleinere luchtvaart juist als eerste verduurzaamt. "Op de luchthaven vinden al testen met elektrische vluchten plaats. We verwachten juist daar groei van elektrisch vliegen, hybride, waterstof en/of Sustainable Aviation Fuel vluchten."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Twee pelotons uit Frankrijk en Duitsland komen Nederland helpen met het bestrijden van natuurbranden. Dat zegt Anton Slofstra, commandant Brandweer Nederland, op Radio 1. In totaal zijn dat acht voertuigen die speciaal voor natuurbranden bedoeld zijn en bijbehorende bemensing en commandovoering. Ook krijgt Nederland een helikopter te leen, waar een grote waterzak onder kan worden gehangen.
1 uur geledenGORINCHEM (ANP) - In de rapporten van de leden van 24 stembureaus zijn bij de herverkiezingen van woensdag in Gorinchem geen bijzonderheden gemeld. Ditmaal zijn er iets meer volmachten uitgegeven. Dat zou kunnen komen door de meivakantie.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Natuurmonumenten maakt zich "ernstig zorgen" om de natuur vanwege de grote branden deze week. Dat zei lobbyist Nelleke Hijmans van de organisatie donderdagavond in talkshow Eva.
2 uur geledenOIRSCHOT (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant is omsingeld en breidt zich naar verwachting niet meer uit. Dat meldt de veiligheidsregio Brabant-Zuidoost. De brandweer zal zeker tot middernacht bezig zijn met blussen. Het gebied is nog afgezet.
2 uur geledenROOSENDAAL (ANP) - De medische toestand van Mark Buijs, de burgemeester van Roosendaal, is licht verbeterd maar er is nog veel onduidelijk. Dat schrijft de gemeente op haar website. Naar verwachting gaat zijn herstel een lange tijd duren.
2 uur geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand bij Weert breidt zich niet meer verder uit, zegt de veiligheidsregio. Volgens een woordvoerder beslaat de brand nu een gebied van naar schatting 700.000 vierkante meter, oftewel 70 hectare. Het lukt de brandweer om de brand binnen die zone te houden via zogeheten 'stoplijnen'.
4 uur geledenWINTELRE (ANP) - In de afgelopen dagen waren er al meerdere kleine brandjes op de Oirschotse Hei ten westen van Eindhoven. Die waren snel uit. Op de momenten dat die vuren uitbraken, waren militairen niet aan het oefenen op het terrein. Dat zegt de Koninklijke Marechaussee.
5 uur geleden