Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Extinction Rebellion bezet vertrekhal Maastricht Aachen Airport

Extinction Rebellion bezet vertrekhal Maastricht Aachen Airport

BEEK (ANP) - Actievoerders van Extinction Rebellion (XR) hebben zaterdagmiddag enkele uren de vertrekhal bezet van Maastricht Aachen Airport (MAA). Ze willen een verbod op privéjets op MAA, fors minder luchtvervuiling en uitstoot van (ultra-)fijnstof, en een stop op gemeenschapsgeld naar het vliegveld. Mocht dit onhaalbaar zijn, dan willen de activisten sluiting van het vliegveld.

Na enkele uren braken de activisten hun acties af na een toezegging van de directeur van het vliegveld, die hen uitnodigde voor een gesprek komende week. De actie verliep gemoedelijk en vreedzaam. De ruim dertig actievoerders hielden borden omhoog met leuzen tegen het vliegverkeer. Passagiers hadden geen last van de actie. Een woordvoerder van de marechaussee zei geen reden te zien om in te grijpen omdat alles rustig verliep.

"MAA maakt te weinig omzet om te verduurzamen en zal in de toekomst niet levensvatbaar zijn", aldus XR in een verklaring. "Wij pleiten er dan ook voor dat de MAA zich voorbereidt op een faillissement, onder andere door een fonds op te zetten om werknemers om te scholen naar toekomstbestendige groene banen en door een alternatief bestemmingsplan gereed te hebben waarmee het gebied kan worden ingezet voor een gezonde en prettige leefomgeving voor omwonenden en waarin natuur weer kan floreren."

Maatregelen

XR noemt het vliegveld een prestigeproject van de provincie Limburg, die MAA wil openhouden ondanks de vele miljoenen verlies per jaar. Het vliegveld vormt volgens XR een zware belasting voor de dichtbevolkte omgeving op het gebied van milieu en geluidsoverlast. Het vliegveld zou bovendien overbodig zijn, omdat in een straal van 80 kilometer meerdere en grotere vliegvelden liggen.

MAA laat in een reactie weten al veel maatregelen te nemen om het milieu te ontlasten en geluidsoverlast tegen te gaan. "Want net als klimaatorganisaties en omwonenden zijn wij doordrongen van de noodzaak om de luchtvaart te verduurzamen en de overlast te beperken", aldus een woordvoerster. "Over het verminderen van de impact van onze luchthaven voeren we gesprekken met omwonenden en belanghebbenden. En ook de organisatoren van vandaag zijn welkom om met ons in gesprek te gaan over hun zorgpunten", aldus de woordvoerster.

Meer uit Binnenland

3 Palestijnen krijgen vooralsnog geen hulp om Gaza te verlaten

DEN HAAG (ANP) - Drie Palestijnen krijgen vooralsnog geen hulp van het ministerie van Buitenlandse Zaken om Gaza te verlaten en naar Nederland te reizen. Hun verzoek om bijstand van Nederland af te dwingen werd afgewezen door de rechter.

50 minuten geleden
Drukte bij asielopvang Ter Apel weer flink toegenomen

TER APEL (ANP) - Bij het aanmeldcentrum in Ter Apel was het dit weekend weer druk. Ondanks de afspraak niet meer dan 2000 mensen op het terrein te hebben, waren er alle dagen 2100 mensen of meer. De dagen ervoor waren er zo'n veertig tot honderd mensen minder. De boete die het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) hiervoor moet overmaken aan de gemeente Westerwolde is opgelopen naar 3,7 miljoen euro.

3 uur geleden
Marechaussee vindt zeventien vreemdelingen in koeltrailer

HOEK VAN HOLLAND (ANP) - De Koninklijke Marechaussee heeft zaterdagavond zeventien mensen aangetroffen in een koeltrailer in Hoek van Holland. Onder hen bevonden zich zes minderjarigen. Twee verdachten zijn aangehouden op verdenking van mensensmokkel, meldt de marechaussee maandag.

3 uur geleden
NS: vanaf vrijdagavond langere reistijd door werkzaamheden

UTRECHT (ANP) - Treinreizigers moeten vanaf komend weekend rekening houden met drukkere treinen en een langere reistijd door werkzaamheden op meerdere trajecten, meldt de NS. De dienstregeling in heel Nederland kan volgens de vervoerder last hebben van deze werkzaamheden. Op sommige trajecten rijden helemaal geen treinen vanwege geplande werkzaamheden. De NS adviseert mensen hun reis kort voor vertrek te plannen.

3 uur geleden
Nederlands marineschip vertrekt naar NAVO-oefening poolgebied

DEN HELDER (ANP) - Het Nederlandse marineschip Zr. Ms. Johan de Witt is onderweg naar Noorwegen om mee te doen aan een NAVO-oefening in het poolgebied. Het schip vertrok maandagmorgen uit Den Helder en sluit in maart aan bij de oefening, die onderdeel is van de nieuwe Noordpoolmissie van de NAVO: Arctic Sentry.

4 uur geleden
Dinsdag mogelijk ook nog treinen met rommel van carnavalsvierders

UTRECHT (ANP) - Treinreizigers moeten ook dinsdag nog rekening houden met treinen vol rommel van carnavalsgangers. Spoorvervoerder NS heeft afgelopen weekend dubbel zoveel schoonmakers ingezet om de treinen schoon te maken, maar verwacht niet dat de situatie dinsdag helemaal is opgelost, laat een woordvoerder weten.

5 uur geleden
Veiling gitaar Kooymans levert 28.000 euro op voor ALS-onderzoek

DEN HAAG (ANP) - De akoestische gitaar van George Kooymans is voor 28.000 euro geveild. Dat heeft Stichting ALS Nederland zondagavond bekendgemaakt. De totale opbrengst van de onlineveiling bedraagt ruim 57.000 euro. Het bedrag wordt gedoneerd aan onderzoek naar de dodelijke zenuw- en spierziekte ALS, waaraan de zanger en gitarist van Golden Earring vorig jaar is overleden.

18 uur geleden