Extern onderzoek naar burgemeester Oss
OSS (ANP) - Er komt een onafhankelijk onderzoek naar de wijze waarop de gemeente Oss de 54-jarige dakloze heeft behandeld die zichzelf maandag in brand stak en daardoor overleed. Dat heeft burgemeester Wobine Buijs-Glaudemans van Oss dinsdag bekendgemaakt op een persconferentie. De man lag al lange tijd overhoop met de gemeente, waarvan hij hulp verwachtte bij het vinden van onderdak.
Na zijn overlijden maandag stelde Buijs-Glaudemans in een verklaring dat de 54-jarige man door zelfmoord om het leven was gekomen en dat de gemeente jarenlang bezig was geweest om te zorgen dat hij geholpen werd. "Als bestuurder werk je open en transparant", zei Buijs-Glaudemans dinsdagmiddag tijdens een persconferentie. "Het onderzoek moet uitwijzen of ik goed heb gehandeld in de relatie met hem. Hadden we meer kunnen doen?" Eerder had de politie in een bericht gemeld dat de man onbedoeld ernstige brandwonden had opgelopen toen hij op de stoep een brandbare vloeistof in brand wilde steken. Op de persconferentie distantieerde teamchef Anke Jaspers van de politie zich van het bericht dat de dakloze de brandwonden onopzettelijk had opgelopen.
"Er zijn alleen maar verliezers", zei Buijs, die zei met de broer van het slachtoffer te hebben gesproken. "Medewerkers zagen het gebeuren, boden eerste hulp. Velen hadden de afgelopen jaren intensief contact met hem." Dat gold ook voor Buijs zelf, die niet op die gesprekken in wilde gaan. Buijs: "De gemeente wijst geen woningen toe. De man was na lange overlast op gezag van de rechter uit zijn woning gezet. Hij kreeg tijdelijk een kraakpand toegewezen." Dat huis werd, nadat de Ossenaar had getuigd over een liquidatie, door onbekenden in brand gestoken.
De man dreigde de gemeente en intimideerde medewerkers. "Er zijn grenzen aan iemands gedrag, maar we behandelen iedereen fatsoenlijk. We kunnen gedrag niet belonen met een huis", aldus de burgemeester. "En al heeft iemand een gebiedsverbod, zoals hij, we trekken onze handen niet van hem af. Ook zijn dreiging met zelfmoord hebben we altijd serieus genomen. Natuurlijk vonden we hem lastig, maar dat was geen reden om hem anders te behandelen."
Politiechef Jaspers zei geen verder onderzoek naar de dood te doen: "De beelden van de bewakingscamera zijn duidelijk. Het is geen misdrijf, dus is er voor ons geen reden tot verder onderzoek."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Bijna 12.000 mensen die een huis huren van een woningcorporatie zijn ook eigenaar van één of meerdere woningen. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Planbureau (CPB). Hoewel het maar een klein aantal (0,5 procent) van alle corporatiehuurders betreft, roept het volgens het CPB vragen op over "passend gebruik van schaarse sociale huurwoningen".
41 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Als Nederlanders hun alcoholgebruik de komende jaren met twee glazen per week verminderen, kan dat tot 2050 ruim 11.500 kankerdiagnoses voorkomen. Dat heeft het Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL) berekend. Per jaar komt dat neer op gemiddeld 427 gevallen die kunnen worden afgewend.
47 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Alle problemen op het spoor door het winterweer zorgden ervoor dat de NS-app vorige week maandag 28 miljoen keer werd geraadpleegd. Nooit eerder waren er zoveel bezoekers in de app, wat voor technische problemen zorgde, zei NS-directeur Wouter Koolmees maandagavond aan tafel bij Pauw & De Wit. "De vorige piek was bij de stakingen vorige zomer, toen 12 miljoen reizigers de app raadpleegden", aldus Koolmees.
52 minuten geledenLEEUWARDEN (ANP) - In de historische binnenstad van Leeuwarden woedt in de nacht van maandag op dinsdag een zeer grote brand in een woning aan de Grote Hoogstraat. De Veiligheidsregio Fryslân meldt dat het pand aan de voorzijde op instorten staat. Eerder was al duidelijk dat de bovenste verdieping en het dak volledig in brand stonden en het vuur was overgeslagen naar naastgelegen panden.
54 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Alle problemen op het spoor door het winterweer zorgden ervoor dat de NS-app vorige week maandag 28 miljoen keer werd geraadpleegd. Nooit eerder waren er zoveel bezoekers in de app, wat voor technische problemen zorgde, zei NS-directeur Wouter Koolmees maandagavond aan tafel bij Pauw & De Wit. "De vorige piek was bij de stakingen vorige zomer, toen 12 miljoen reizigers de app raadpleegden", aldus Koolmees.
6 uur geledenCASABLANCA (ANP) - Twee Nederlanders die in 2017 een vergismoord pleegden in Marrakech hebben opnieuw de doodstraf opgelegd gekregen. Daartoe besliste het Hof van Beroep in Casablanca, bevestigt advocaat Bob Kaarls van het duo na berichtgeving van De Telegraaf. Bij de vergismoord kwam de zoon van een rechter om het leven.
6 uur geledenDE BILT (ANP) - In het noorden van het land kan het maandagavond en dinsdagochtend plaatselijk erg mistig zijn. Het KNMI heeft voor Friesland, de Waddeneilanden en het IJsselmeergebied code geel afgegeven. Volgens het weerinstituut kan het zicht lokaal afnemen tot minder dan 200 meter.
7 uur geleden