Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Exportcontrole van chips verder aangescherpt

Exportcontrole van chips verder aangescherpt

DEN HAAG (ANP) - Opnieuw wordt de export van productieapparatuur voor chips aangescherpt, meldt minister Reinette Klever (Buitenlandse Handel). Volgens haar gaat het om "een zeer beperkt aantal technologieën en goederen". Het betreft onder meer specifieke meet- en inspectieapparatuur.

Slechts een klein aantal bedrijven in Nederland is actief op dit gebied. Het gaat onder meer om ASML en ASMI. Sinds september 2023 gelden nieuwe Nederlandse restricties voor de export van bepaalde chipmachines van ASML uit Veldhoven. De nieuwe exportcontrolemaatregel wordt op 1 april van kracht.

"We zien meer veiligheidsrisico's bij ongecontroleerde export van deze specifieke apparatuur", aldus minister Klever over de reden achter de aanscherping. De betreffende apparatuur kan gecombineerd met andere technologieën zorgen dat een land geavanceerde halfgeleiders kan maken die weer belangrijk zijn voor militaire toepassingen.

Unieke rol

Vorige maatregelen waren voornamelijk gericht tegen China. Dat gebeurde onder druk van de Amerikaanse regering. Die maakt zich grote zorgen over de economische en militaire slagkracht van Beijing. De VS beperkten maandag nog de export van chips die gebruikt worden voor kunstmatige intelligentie.

"De halfgeleiderindustrie is internationaal. Nederland speelt daarin een unieke rol. Het is belangrijk dat we de chipindustrie niet onnodig verstoren. Bij de uitbreiding van de exportcontrolemaatregel zijn we dan ook zo precies mogelijk te werk gegaan", laat Klever weten in een verklaring.

Impact

De aanscherping van de exportregels voor hoogwaardige apparatuur ligt in lijn met een wijziging van het exportbeleid voor chiptechnologie van de Verenigde Staten op 2 december. Naast beperkingen op de export naar China van chips die belangrijk zijn voor AI-toepassingen, ging het ook om software en apparatuur voor het maken van halfgeleiders.

ASML zei in december dat de Amerikaanse maatregelen impact hebben op de verkopen. Ze dragen er waarschijnlijk mede aan bij dat de omzet in China ongeveer een vijfde bedraagt van de jaaromzet van 2025, waar China in het tweede en derde kwartaal van vorig jaar nog goed was voor bijna de helft van alle omzet. Een woordvoerster meldt nu dat de Nederlandse aanscherping waarschijnlijk geen extra effect zal hebben op de verkoopcijfers van ASML.

Meer uit Financieel

OpenAI wil farmaceuten steunen bij ontwikkeling nieuwe medicijnen

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De topman van OpenAI, het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, overweegt farmaceutische bedrijven te ondersteunen bij het ontdekken van nieuwe medicijnen, met behulp van zijn AI-technologieën. In ruil daarvoor zou OpenAI vervolgens een deel van de opbrengsten uit die ontdekkingen kunnen ontvangen, zei Sam Altman dinsdag tijdens een AI-conferentie in San Francisco.

4 minuten geleden
VS sluiten deze week tot 11 grote deals over zeldzame aardmetalen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan deze week tot elf nieuwe handelsakkoorden over zeldzame aardmetalen aankondigen, zei de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum.

56 minuten geleden
Ook Duitse rederij Hapag-Lloyd vaart weer door het Suezkanaal

HAMBURG (ANP/DPA) - De grote Duitse rederij Hapag-Lloyd vaart na ruim twee jaar weer door de Rode Zee en het Suezkanaal. Eerder besloten veel vervoerders de belangrijke vaarroute te mijden vanwege aanvallen door Houthi-rebellen uit Jemen.

1 uur geleden
Novo Nordisk waarschuwt voor lagere verkopen door concurrentie

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Novo Nordisk, producent van de bekende diabetes- en afslankmiddelen Ozempic en Wegovy, verwacht dat de verkopen dit jaar met 5 tot 13 procent dalen. Het Deense farmacieconcern schrijft dit toe aan groeiende concurrentie. Het bedrijf wordt ook geraakt door het Amerikaanse beleid om medicijnprijzen te verlagen.

2 uur geleden
Wolters Kluwer en RELX onderuit op Damrak om AI-tool Anthropic

AMSTERDAM (ANP) - Wolters Kluwer en RELX eindigden dinsdag flink lager in de AEX-index op de beurs in Amsterdam. De informatieleveranciers hadden op het Damrak last van de lancering van een nieuw hulpmiddel van het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic dat is ontworpen om juridisch werk te automatiseren. De tool heeft de zorgen vergroot over de impact die kunstmatige intelligentie op dataservices en informatiebedrijven zal hebben.

3 uur geleden
België: Ryanair moet stoppen met 'illegale' verkooppraktijken

BRUSSEL (ANP) - Een Belgische rechtbank heeft de Ierse luchtvaartmaatschappij Ryanair bevolen binnen drie maanden te stoppen met verschillende commerciële praktijken die als illegaal zijn bestempeld. Anders riskeert het bedrijf financiële sancties, blijkt uit een kopie van het vonnis in handen van persbureau AFP.

3 uur geleden
Tweede Britse toezichthouder stelt onderzoek naar chatbot Grok in

WILMSLOW (ANP/BLOOMBERG) - De Britse gegevensbeschermingsautoriteit stelt een onderzoek in naar chatbot Grok. Het is de tweede Britse toezichthouder die de chatbot van Elon Musks bedrijf xAI onder de loep neemt.

5 uur geleden