Exportcontrole van chips verder aangescherpt
DEN HAAG (ANP) - Opnieuw wordt de export van productieapparatuur voor chips aangescherpt, meldt minister Reinette Klever (Buitenlandse Handel). Volgens haar gaat het om "een zeer beperkt aantal technologieën en goederen". Het betreft onder meer specifieke meet- en inspectieapparatuur.
Slechts een klein aantal bedrijven in Nederland is actief op dit gebied. Het gaat onder meer om ASML en ASMI. Sinds september 2023 gelden nieuwe Nederlandse restricties voor de export van bepaalde chipmachines van ASML uit Veldhoven. De nieuwe exportcontrolemaatregel wordt op 1 april van kracht.
"We zien meer veiligheidsrisico's bij ongecontroleerde export van deze specifieke apparatuur", aldus minister Klever over de reden achter de aanscherping. De betreffende apparatuur kan gecombineerd met andere technologieën zorgen dat een land geavanceerde halfgeleiders kan maken die weer belangrijk zijn voor militaire toepassingen.
Unieke rol
Vorige maatregelen waren voornamelijk gericht tegen China. Dat gebeurde onder druk van de Amerikaanse regering. Die maakt zich grote zorgen over de economische en militaire slagkracht van Beijing. De VS beperkten maandag nog de export van chips die gebruikt worden voor kunstmatige intelligentie.
"De halfgeleiderindustrie is internationaal. Nederland speelt daarin een unieke rol. Het is belangrijk dat we de chipindustrie niet onnodig verstoren. Bij de uitbreiding van de exportcontrolemaatregel zijn we dan ook zo precies mogelijk te werk gegaan", laat Klever weten in een verklaring.
Impact
De aanscherping van de exportregels voor hoogwaardige apparatuur ligt in lijn met een wijziging van het exportbeleid voor chiptechnologie van de Verenigde Staten op 2 december. Naast beperkingen op de export naar China van chips die belangrijk zijn voor AI-toepassingen, ging het ook om software en apparatuur voor het maken van halfgeleiders.
ASML zei in december dat de Amerikaanse maatregelen impact hebben op de verkopen. Ze dragen er waarschijnlijk mede aan bij dat de omzet in China ongeveer een vijfde bedraagt van de jaaromzet van 2025, waar China in het tweede en derde kwartaal van vorig jaar nog goed was voor bijna de helft van alle omzet. Een woordvoerster meldt nu dat de Nederlandse aanscherping waarschijnlijk geen extra effect zal hebben op de verkoopcijfers van ASML.
Meer uit Financieel
VEGHEL (ANP) - Jumbo verkoopt weer vlees voor stuntprijzen. Twee jaar geleden stopte de supermarktketen met tijdelijke aanbiedingen voor vers rund-, varkens- en kippenvlees om de verkoop van plantaardige eiwitten aan te jagen. Maar dat kostte het bedrijf geld, terwijl het resultaat van de maatregel "onvoldoende" was, stelt Jumbo na berichtgeving van NRC.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de aandelenbeurzen in Europa waren woensdag overwegend verliezen te zien door de aanhoudende Iranoorlog. De olieprijzen lijken almaar verder te stijgen en beleggers vrezen dat een escalatie van de strijd in het Midden-Oosten tot meer verstoringen op energiemarkten en een hogere inflatie zou kunnen leiden.
1 uur geledenLUDWIGSHAFEN (ANP) - Het Duitse chemieconcern BASF verhoogt de prijzen voor ingrediënten voor schoonmaakproducten. Het gaat om "aanzienlijke" prijsverhogingen tot 30 procent als reactie op gestegen kosten voor belangrijke grondstoffen, vervoer en verpakkingen nu de oorlog in het Midden-Oosten de toevoer verstoort. De stap laat zien dat de Iranoorlog niet alleen tot hogere prijzen voor benzine, diesel of gas kan leiden, maar ook voor andere producten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een ruim een eeuw oude scheepvaartwet opgeschort om de kosten van het transport van olie, gas en andere goederen in de Verenigde Staten te verlagen. Daarmee probeert hij stijgende energieprijzen in het land, veroorzaakt door zijn oorlog tegen Iran, te drukken.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine verliezen geopend. Beleggers op Wall Street zijn vooral in afwachting van het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank later op de dag. De olieprijzen gingen omhoog door een dreiging van Iran voor nieuwe vergeldingsaanvallen op energiefaciliteiten in het Midden-Oosten na een aanval op een groot Iraans gasveld door Israël.
4 uur geledenMAASMECHELEN (ANP/BELGA) - De politie van het Belgische Lanaken-Maasmechelen gaat in Maasmechelen ingrijpen vanwege verkeershinder. Die wordt volgens de politie veroorzaakt door tanktoerisme.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Topman John Voppen van spoorbeheerder ProRail stapt per 1 juli op. Hij gaat aan de slag als voorzitter van de raad van bestuur van Total Care, het familiebedrijf achter CSU en Tzorg. Voppen is sinds december 2019 topman van ProRail.
6 uur geleden