Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Exportbeperking voor ASML naar China gaat in september in

Exportbeperking voor ASML naar China gaat in september in

DEN HAAG (ANP) - ASML mag vanaf september bepaalde chipmachines niet meer naar China exporteren. Vanaf die maand gelden de in maart aangekondigde exportbeperkingen, heeft minister Liesje Schreinemacher (Buitenlandse Handel) bekendgemaakt.

De regeling is vrijdag in de Staatscourant gepubliceerd. In maart kwam naar buiten dat er een nationale vergunningsplicht gaat gelden voor bepaalde machines waaronder de meest geavanceerde Deep Ultra Violet (DUV) immersie lithografie en depositie.

"We hebben deze stap genomen vanuit het belang van onze nationale veiligheid. Het is goed dat de bedrijven die het betreft nu weten waar ze aan toe zijn. Zo kunnen zij zich op tijd aanpassen aan de nieuwe regelgeving’’, aldus Schreinemacher.

Gevolgen beperkingen

Ook voor onderhoud van machines zal ASML een vergunning moeten aanvragen. "We kijken elke keer case by case of er onderhoud gepleegd kan worden", aldus de bewindsvrouw. In China staan al honderden DUV-machines van ASML.

Het techbedrijf laat in een verklaring weten dat het niet verwacht dat de beperkingen grote gevolgen voor de omzet en winst zullen hebben.

Amerikaanse regering

De exportbeperking kwam er onder druk van de Amerikaanse regering. Die kondigde vorig jaar oktober al aan de uitvoer naar China van zijn eigen chiptechnologie te beperken uit vrees dat de chips gebruikt worden voor militaire doeleinden. Naast Nederland besloot ook Japan de export van bepaalde chiptechnologie aan banden te leggen.

ASML uit Veldhoven is koploper in de wereld als het gaat om de ontwikkeling van chipmachines. Volgens Schreinemacher worden met de regeling de "belangrijkste kwetsbaarheden" aangepakt "zonder dat we de wereldwijde productie van chips onnodig verstoren".

Export reeds beperkt

Toen de maatregel in maart bekend werd, verklaarde ASML niet te verwachten dat het een groot effect zou hebben op de financiële resultaten van het bedrijf. De export door ASML is al langer beperkt. De allermodernste machines (EUV) mogen al een paar jaar niet naar China worden uitgevoerd.

Toen de exportbeperking naar buiten kwam, uitte China zijn ongenoegen, maar nam (nog) geen tegenmaatregelen. Minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) zei in mei na een bezoek aan Beijing dat de Chinese regering begrijpt waarom deze stap is genomen.

Hoekstra

"Mijn waarneming is dat men het niet toejuicht, niet leuk vindt, maar ook wel begrijpt waarom Nederland het doet. En daarnaast wil men ook graag de technische dialoog voortzetten en dat vind ik een reële vraag van Chinese zijde", zei Hoekstra toen.

Meer uit Financieel

Binnenvaart is hoopvol over stijgen waterstanden door neerslag

ROTTERDAM (ANP) - De regen biedt verlichting voor de binnenvaartsector, verwacht binnenvaartexpert Wouter van der Geest van adviesbureau Rebel Group. Nadat er de afgelopen dagen regen is gevallen wordt er ook de komende tijd neerslag verwacht, waardoor de waterstanden zullen stijgen. Binnenvaartschippers kunnen daardoor weer meer lading vervoeren aan het eind van de week.

2 uur geleden
Virgin krijgt Britse goedkeuring voor concurrent Eurostar

LONDEN (ANP/AFP) - Virgin Trains, het spoorwegbedrijf van de Britse miljardair Richard Branson, heeft van de Britse spoorwegautoriteit ORR toestemming gekregen om maximaal twintig nieuwe dagelijkse retourritten te verzorgen tussen Londen, Parijs, Brussel en Amsterdam. Het Office of Rail and Road (ORR) stelt met de goedkeuring de concurrentie op de internationale spoormarkt te willen vergroten.

2 uur geleden
Krant: werknemers Airbus in Spanje gaan opnieuw staken

MADRID (ANP/BLOOMBERG) - Spaanse werknemers van vliegtuigbouwer Airbus gaan vanaf 24 augustus opnieuw staken in een arbeidsconflict. Dat meldt de krant El Confidencial op basis van bronnen bij het bedrijf. In juli was er ook al een staking bij Airbus in Spanje. Daardoor waren er volgens de krant productieverstoringen voor de A320, A330 en A350, evenals verstoringen bij onderhoudsdiensten van gevechtsvliegtuigen.

4 uur geleden
AEX-index begint licht hoger onder aanvoering chipbedrijven

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag met een kleine winst begonnen. Vooral de chipbedrijven lieten herstel zien na de koersverliezen op vrijdag. ASMI, Besi en ASML wonnen tot 2,7 procent en waren daarmee de sterkste stijgers bij de Amsterdamse hoofdbedrijven.

4 uur geleden
Duitse bouw heeft steeds meer last van lage waterstand Rijn

FRANKFURT (ANP) - De Duitse bouwsector heeft steeds meer last van de historisch lage waterstanden van de Rijn en andere rivieren. "Het vervoer over water wordt steeds moeizamer", heeft Thomas Reimann, voorzitter van een werkgeversorganisatie voor aannemers in Hessen, gezegd tegen het Duitse persbureau dpa. Ook in Nederland ondervindt de bouw hinder.

5 uur geleden
Franse premier houdt crisisoverleg over hack bij belastingdienst

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse premier Sébastien Lecornu houdt maandag crisisoverleg over de hack bij de Franse belastingdienst die vorige week werd bekendgemaakt door het ministerie van Financiën. Volgens het kantoor van Lecornu vindt het overleg op ministerieel niveau plaats. Er wordt strafrechtelijk onderzoek gedaan naar de diefstal van gegevens van honderdduizenden Franse belastingbetalers.

5 uur geleden
Scheepvaart door Straat van Hormuz afgenomen in weekend

SINGAPORE (ANP/RTR) - De scheepvaart door de Straat van Hormuz is afgelopen weekend wat afgenomen, zo blijkt uit cijfers van datadienst Kpler. Schippers lijken afwachtender te zijn na meerdere aanvallen op tankers en door de vastgelopen gesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran.

5 uur geleden