Exportbeperking voor ASML naar China gaat in september in
DEN HAAG (ANP) - ASML mag vanaf september bepaalde chipmachines niet meer naar China exporteren. Vanaf die maand gelden de in maart aangekondigde exportbeperkingen, heeft minister Liesje Schreinemacher (Buitenlandse Handel) bekendgemaakt.
De regeling is vrijdag in de Staatscourant gepubliceerd. In maart kwam naar buiten dat er een nationale vergunningsplicht gaat gelden voor bepaalde machines waaronder de meest geavanceerde Deep Ultra Violet (DUV) immersie lithografie en depositie.
"We hebben deze stap genomen vanuit het belang van onze nationale veiligheid. Het is goed dat de bedrijven die het betreft nu weten waar ze aan toe zijn. Zo kunnen zij zich op tijd aanpassen aan de nieuwe regelgeving’’, aldus Schreinemacher.
Gevolgen beperkingen
Ook voor onderhoud van machines zal ASML een vergunning moeten aanvragen. "We kijken elke keer case by case of er onderhoud gepleegd kan worden", aldus de bewindsvrouw. In China staan al honderden DUV-machines van ASML.
Het techbedrijf laat in een verklaring weten dat het niet verwacht dat de beperkingen grote gevolgen voor de omzet en winst zullen hebben.
Amerikaanse regering
De exportbeperking kwam er onder druk van de Amerikaanse regering. Die kondigde vorig jaar oktober al aan de uitvoer naar China van zijn eigen chiptechnologie te beperken uit vrees dat de chips gebruikt worden voor militaire doeleinden. Naast Nederland besloot ook Japan de export van bepaalde chiptechnologie aan banden te leggen.
ASML uit Veldhoven is koploper in de wereld als het gaat om de ontwikkeling van chipmachines. Volgens Schreinemacher worden met de regeling de "belangrijkste kwetsbaarheden" aangepakt "zonder dat we de wereldwijde productie van chips onnodig verstoren".
Export reeds beperkt
Toen de maatregel in maart bekend werd, verklaarde ASML niet te verwachten dat het een groot effect zou hebben op de financiële resultaten van het bedrijf. De export door ASML is al langer beperkt. De allermodernste machines (EUV) mogen al een paar jaar niet naar China worden uitgevoerd.
Toen de exportbeperking naar buiten kwam, uitte China zijn ongenoegen, maar nam (nog) geen tegenmaatregelen. Minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) zei in mei na een bezoek aan Beijing dat de Chinese regering begrijpt waarom deze stap is genomen.
Hoekstra
"Mijn waarneming is dat men het niet toejuicht, niet leuk vindt, maar ook wel begrijpt waarom Nederland het doet. En daarnaast wil men ook graag de technische dialoog voortzetten en dat vind ik een reële vraag van Chinese zijde", zei Hoekstra toen.
Meer uit Financieel
BERGEN OP ZOOM (ANP) - CNV zegt dat er acties dreigen bij de fabriek van Philip Morris in Bergen op Zoom, als de tabaksfabrikant niet tegemoetkomt aan de eisen van de vakbond voor een nieuwe cao. De bond heeft maandag een ultimatum gestuurd aan het bedrijf.
24 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Het schip dat vorige week is aangevallen voor de kust van Oman wordt naar een veilige positie gesleept, laat een woordvoerder van Stolt Tankers weten. Aan boord van de tanker Stolt Magnesium brak na een aanval brand uit, maar die is inmiddels al een aantal dagen uit, volgens de woordvoerder. Het schip wordt door Stolt Tankers vanuit Nederland beheerd.
26 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie geeft de Chinese webwinkel AliExpress een boete van 550 miljoen euro omdat het te weinig doet om de verkoop van illegale, onveilige of namaakproducten tegen te gaan. Daarmee is het platform in overtreding met de Digital Services Act (DSA), aldus het dagelijks bestuur van de EU.
36 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag vrijwel vlak begonnen. Vrijdag sloot de beurs lager na minnen van de chipbedrijven wegens zorgen over hoge investeringen in kunstmatige intelligentie (AI). Beleggers kijken daarnaast naar het Midden-Oosten, waar het conflict weer is opgelaaid en de Verenigde Staten al nachten op rij aanvallen uitvoeren op Iran. De olieprijs is daardoor verder opgelopen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Picnic heeft vorig jaar de omzet flink opgevoerd, met meer klanten en een uitbreiding van zijn vloot elektrische bezorgvoertuigen. Dat meldt de onlinesupermarkt maandag in zijn jaarverslag. Wel zette Picnic opnieuw een miljoenenverlies in de boeken door de aanhoudende investeringen die het bedrijf doet.
4 uur geledenLONDEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De olieprijs is maandag gestegen naar het hoogste niveau in meer dan een maand na nieuwe aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran. Door de escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten vrezen handelaren voor een langdurige verstoring van de Straat van Hormuz. Door die zeestraat wordt normaal veel olie en gas vervoerd, maar dat is door de oorlog bijna niet mogelijk.
4 uur geledenDUBLIN (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft de afgelopen maanden een aanzienlijke negatieve impact op de financiële resultaten van Ryanair gehad. De prijs van kerosine is fors gestegen en de vraag naar reizen is gedaald, meldt de luchtvaartmaatschappij maandag. De winst viel in het afgelopen kwartaal daardoor lager uit dan een jaar geleden.
4 uur geleden