
Exportbeperking voor ASML naar China gaat in september in
DEN HAAG (ANP) - ASML mag vanaf september bepaalde chipmachines niet meer naar China exporteren. Vanaf die maand gelden de in maart aangekondigde exportbeperkingen, heeft minister Liesje Schreinemacher (Buitenlandse Handel) bekendgemaakt.
De regeling is vrijdag in de Staatscourant gepubliceerd. In maart kwam naar buiten dat er een nationale vergunningsplicht gaat gelden voor bepaalde machines waaronder de meest geavanceerde Deep Ultra Violet (DUV) immersie lithografie en depositie.
"We hebben deze stap genomen vanuit het belang van onze nationale veiligheid. Het is goed dat de bedrijven die het betreft nu weten waar ze aan toe zijn. Zo kunnen zij zich op tijd aanpassen aan de nieuwe regelgeving’’, aldus Schreinemacher.
Gevolgen beperkingen
Ook voor onderhoud van machines zal ASML een vergunning moeten aanvragen. "We kijken elke keer case by case of er onderhoud gepleegd kan worden", aldus de bewindsvrouw. In China staan al honderden DUV-machines van ASML.
Het techbedrijf laat in een verklaring weten dat het niet verwacht dat de beperkingen grote gevolgen voor de omzet en winst zullen hebben.
Amerikaanse regering
De exportbeperking kwam er onder druk van de Amerikaanse regering. Die kondigde vorig jaar oktober al aan de uitvoer naar China van zijn eigen chiptechnologie te beperken uit vrees dat de chips gebruikt worden voor militaire doeleinden. Naast Nederland besloot ook Japan de export van bepaalde chiptechnologie aan banden te leggen.
ASML uit Veldhoven is koploper in de wereld als het gaat om de ontwikkeling van chipmachines. Volgens Schreinemacher worden met de regeling de "belangrijkste kwetsbaarheden" aangepakt "zonder dat we de wereldwijde productie van chips onnodig verstoren".
Export reeds beperkt
Toen de maatregel in maart bekend werd, verklaarde ASML niet te verwachten dat het een groot effect zou hebben op de financiële resultaten van het bedrijf. De export door ASML is al langer beperkt. De allermodernste machines (EUV) mogen al een paar jaar niet naar China worden uitgevoerd.
Toen de exportbeperking naar buiten kwam, uitte China zijn ongenoegen, maar nam (nog) geen tegenmaatregelen. Minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) zei in mei na een bezoek aan Beijing dat de Chinese regering begrijpt waarom deze stap is genomen.
Hoekstra
"Mijn waarneming is dat men het niet toejuicht, niet leuk vindt, maar ook wel begrijpt waarom Nederland het doet. En daarnaast wil men ook graag de technische dialoog voortzetten en dat vind ik een reële vraag van Chinese zijde", zei Hoekstra toen.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent heeft zondag gezegd dat hij tijdens bijeenkomsten van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington afgelopen week contact had met zijn Chinese ambtgenoten. Ze hebben daar volgens Bessent niet gesproken over de impasse rond de tarieven van president Donald Trump.
10 uur geledenMUMBAI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase economie groeit dit jaar naar verwachting met 6,5 procent, meldt de centrale bank van het land. Daarmee zou het de snelstgroeiende grote economie ter wereld zijn, ondanks de toenemende wereldwijde onzekerheden.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat Federal Reserve-baas Jerome Powell niet ontslaan, verwacht oud-president van De Nederlandsche Bank (DNB) Nout Wellink. "Ik denk niet dat dit zal gebeuren, ook daargelaten dat het bijna onmogelijk is om hem te ontslaan", zei Wellink zondag in het tv-programma Buitenhof.
12 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese fastfashionwebshop Shein heeft de Amerikaanse prijzen voor zijn producten verhoogd, vooruitlopend op de aanstaande importheffingen die gaan gelden voor kleine pakketjes. Onder meer jurken en speelgoed zijn voor Amerikaanse consumenten recent flink duurder geworden, heeft persbureau Bloomberg onderzocht.
14 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft zijn prijzen in Canada verhoogd en moedigt Canadese kopers aan om snel auto's aan te schaffen die zijn geïmporteerd voordat er tegenmaatregelen werden genomen op voertuigen die in de Verenigde Staten zijn geproduceerd. Op de Canadese website van de Amerikaanse elektrische autofabrikant prijkt een banner met de tekst: "Ontdek voorraden die voor de tarieven geprijsd werden zolang de voorraad strekt."
15 uur geledenSINGAPORE (ANP) - Apple heeft in het eerste kwartaal van dit jaar minder smartphones verkocht in China, meldt onderzoeksbureau Canalys. De iPhone-maker verscheepte in de eerste drie maanden 9,2 miljoen toestellen naar China en zakte daarmee naar de vijfde plek van bestverkopende smartphonefabrikanten in het grote Aziatische land.
16 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China wil de regelingen verbeteren voor buitenlandse toeristen om btw terug te vragen op producten die ze in het land kopen. Daarmee hoopt het Aziatische land de bestedingen van bezoekers te stimuleren. De voorgenomen maatregelen zijn onderdeel van China's inspanningen om de economie een impuls te geven, aangezien de binnenlandse vraag nog steeds achterblijft.
17 uur geleden