Export nam in februari 2,8 procent toe, omstandigheden nu minder
DEN HAAG (ANP) - Nederland exporteerde in februari 2,8 procent meer goederen in vergelijking met dezelfde maand een jaar eerder. Daarmee was de stijging minder sterk dan in januari toen de uitvoer nog met 3,3 procent toenam op jaarbasis. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) zijn de omstandigheden nu ook minder dan in februari.
Het CBS kijkt in de exportradar, waar de omstandigheden in worden gemeten, vooral naar de situatie op de belangrijke afzetmarkten van Nederland zoals die van buurland Duitsland. Daar is bijvoorbeeld sprake van een afnemend producentenvertrouwen. Dat geldt overigens voor de hele eurozone. Ook verslechterde het oordeel van de Nederlandse ondernemers over hun buitenlandse orderpositie.
Het CBS geeft geen reden op voor het mindere vertrouwen van de bedrijven. Maar het lijkt erop dat dit alles te maken heeft met de impact van de oorlog in Oekraïne en de daarmee gepaard gaande prijsstijgingen en tekorten aan grondstoffen.
De export van goederen is ongeveer driekwart van de totale export. In de tweede maand van het jaar werden vooral meer metaalproducten en transportmiddelen uitgevoerd dan een jaar eerder. Het volume van de goederenimport was in februari 1 procent groter dan in februari 2021. Over de export van diensten rapporteert het CBS niet maandelijks.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie overweegt een tijdelijke bevriezing van het prijsplafond voor Russische olie nu de oorlog in het Midden-Oosten de vierde maand ingaat. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dit om te voorkomen dat de sanctiemaatregel tegen Rusland aan kracht verliest door de gestegen olieprijzen.
19 minuten geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft dit weekend gewaarschuwd dat het "resoluut" zal terugslaan als de Europese Unie met nieuwe beperkende handelsmaatregelen komt. De uitspraak is een reactie op een conclusie van de Europese Commissie op vrijdag dat de huidige handelsrelatie met China niet houdbaar is.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het stopzetten van grenscontroles op grote Amerikaanse luchthavens kan leiden tot chaos. Daarvoor waarschuwen grote luchtvaartmaatschappijen en reis- en bedrijfsorganisaties in de Verenigde Staten. Ze vrezen dat duizenden toeristen en terugkerende Amerikanen kunnen stranden en belangrijke vrachtzendingen niet kunnen worden geleverd.
22 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Brussel presenteert woensdag een pakket met nieuwe regels voor chips, cloudcomputing en AI. Daarmee wil de Europese Unie voor deze technologieën minder afhankelijk worden van landen als de Verenigde Staten en "haar plaats in de wereldwijde race om geo-economische macht heroveren". Dat komt naar voren uit een conceptdocument dat persbureau AFP heeft ingezien.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering verzet zich tegen de terugbetaling van de onwettig verklaarde importheffingen van president Donald Trump. Het ministerie van Justitie zegt in beroep te gaan tegen een rechterlijk bevel dat de douane verplicht alle geïnde importheffingen die onder de uitspraak van het Hooggerechtshof vallen, opnieuw te berekenen. De stap leidt mogelijk tot juridische chaos bij het claimproces.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met winst gesloten, waarmee de recordstanden op Wall Street verder werden aangescherpt. Computer- en serverbedrijf Dell Technologies was een opvallende winnaar dankzij kwartaalcijfers die goed werden ontvangen door beleggers.
1 dag geledenMINNEAPOLIS (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse investeringsmaatschappij Castlelake overweegt een overnamebod te doen op de Britse luchtvaartmaatschappij easyJet. Volgens Castlelake is er nog geen formele toenadering gezocht tot het bestuur van easyJet over een overname en is het ook niet zeker dat er een bod komt.
1 dag geleden