Export naar Verenigd Koninkrijk blijft achter sinds Brexit
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse export van goederen naar het Verenigd Koninkrijk (VK) is sinds de Brexit achtergebleven, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De exportwaarde van goederen van Nederlandse makelij naar het VK is de afgelopen jaren wel gestegen, maar de toename was minder sterk dan de totale export naar alle landen.
Volgens het CBS werd in 2015, het jaar vóór het referendum waarin de Britten kozen voor het verlaten van de EU, voor 18,9 miljard euro aan goederen van Nederlandse makelij naar het VK uitgevoerd. In 2023 was dat 26,1 miljard euro, een stijging van 38 procent. In diezelfde periode steeg de totale export van goederen van Nederlandse makelij naar alle landen echter met 57 procent.
Nederland exporteert vooral geraffineerde aardolieproducten naar het VK. De exportwaarde van deze producten steeg van 1,1 miljard euro in 2015, naar 3,9 miljard euro in 2023. De stijging werd met name veroorzaakt door hogere prijzen van aardolieproducten. Andere belangrijke exportproducten zijn bloemen en planten en groenten en wortels. Ook in 2015 waren dit de belangrijkste drie productgroepen voor de export naar het VK.
Achtergebleven export
De achtergebleven export komt volgens het CBS met name doordat de wederuitvoer en quasi-doorvoer van goederen naar het VK sterk zijn afgenomen. Wederuitvoer betreft ingevoerde goederen van buitenlandse makelij die tijdelijk eigendom van een Nederlands bedrijf worden en daarna weer worden uitgevoerd. Van quasi-doorvoer is sprake wanneer de ingevoerde goederen tijdens het gehele verblijf in Nederland eigendom blijven van een buitenlands bedrijf.
Zo is de waarde van de wederuitvoer van telefoons, modems en routers naar het VK bijna gehalveerd ten opzichte van 2015. Mogelijk worden deze apparaten nu rechtstreeks uit bijvoorbeeld China of een omliggend Aziatisch land naar het VK vervoerd, stelt het CBS.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Shell koopt het Canadese energiebedrijf ARC Resources voor 13,6 miljard dollar, meldt het Britse olie- en gasconcern maandag. Het gaat omgerekend om bijna 11,6 miljard euro. Volgens persbureau Bloomberg is het de grootste deal van Shell in meer dan tien jaar.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn maandag voorzichtig geopend. Nu de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran lijken vastgelopen, wachten beleggers op een golf aan kwartaalcijfers en commentaar van de Federal Reserve-vergadering deze week. Daarnaast komt de Federal Reserve woensdag met een rentebesluit.
1 dag geledenPARAMARIBO (ANP) - De staat Suriname, KLM en IATA-reisagenten moeten binnen twee weken evalueren of de commissie op ticketverkoop door Surinaamse reisbureaus moet worden aangepast. Dat heeft de rechter in Paramaribo maandag bepaald in het kort geding dat de luchtvaartmaatschappij in februari aanspande tegen de staat Suriname. Sinds 2008 zijn luchtvaartmaatschappijen verplicht om 6 procent per ticket te betalen aan reisagenten in Suriname. KLM had gevraagd om verlaging of volledige afschaffing van de commissie.
1 dag geledenREDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft en ChatGPT-maker OpenAI passen hun samenwerking aan. Het techbedrijf heeft aangegeven dat het partnerschap met het belangrijke AI-bedrijf voortaan niet meer exclusief zal zijn en dat afspraken over het delen van inkomsten veranderen.
1 dag geledenMANNHEIM (ANP/AFP) - Een Duitse maatregel bij tankstations om automobilisten te beschermen tegen de stijgende olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft het tegenovergestelde effect gehad. Dat zeggen economen van het Mannheimse ZEW-instituut en het Düsseldorf Institute for Competition Economics na onderzoek.
1 dag geledenNEW TAIPEI (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een oud-medewerker van het grote Taiwanese chipconcern TSMC moet van een Taiwanese rechtbank tien jaar de cel in voor het stelen van bedrijfsgeheimen. Hij ging na zijn vertrek bij 's werelds grootste chipmaker bij de Japanse rivaal Tokyo Electron aan de slag. Daar maakte hij gebruik van contacten met voormalige collega's om Tokyo Electron te helpen bij het binnenhalen van meer contracten.
1 dag geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De overname van het van oorsprong Chinese AI-bedrijf Manus door Facebook-moederconcern Meta Platforms mag niet doorgaan van China. Chinese autoriteiten blokkeren de deal waarmee 2 miljard dollar is gemoeid, zonder daarvoor een duidelijke reden te noemen.
1 dag geleden