Export naar Taiwan fors toegenomen door chipmachines van ASML
DEN HAAG (ANP) - Door de peperdure chipmachines van ASML is de Nederlandse export naar Taiwan de laatste jaren fors toegenomen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is de totale waarde van de goederenuitvoer naar de eilandstaat sinds 2010 maar liefst verviervoudigd en dat komt voor een groot deel door de chipmachines.
Bijna een kwart van de totale exportwaarde van zogeheten gespecialiseerde machines, de categorie waar ook de producten van het Veldhovense ASML toe behoren, ging in 2021 naar Taiwan. Daarmee was het land de grootste afnemer van dit type goederen. In 2010 ging nog maar 12 procent van alle gespecialiseerde machines naar Taiwan. Het CBS noemt verder geen namen van bedrijven.
Taiwan staat bekend als een grote speler in de chipindustrie. Het Taiwanese TSMC dat chips maakt voor onder meer Apple is de grootste chipfabrikant ter wereld. Het bedrijf is ook al jaren een belangrijke klant van ASML. Mede hierdoor is Taiwan tegenwoordig de tweede exportbestemming voor Nederland in Oost-Azië.
China
Grote buur China is nog altijd nummer 1. Vorig jaar bedroeg de Nederlandse export naar China ruim 14 miljard euro. Taiwan was goed voor een kleine 10 miljard euro en Zuid-Korea, de nummer 3 in de regio, tekende een kleine 9 miljard euro op. De export naar Oost-Azië als geheel is sinds 2010 zo'n 2,5 keer toegenomen in waarde, heeft het CBS becijferd.
Niet alleen de export naar Taiwan zat flink in de lift. De goederenimport uit Taiwan - denk aan computeronderdelen en e-bikes - verdubbelde in dezelfde periode ruimschoots. Vorig jaar ging het om 6 miljard euro aan goederen. Daarmee is Taiwan tegenwoordig de derde belangrijkste goederenleverancier in Oost-Azië, na China en Japan.
Meer uit Financieel
HSINCHU (ANP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese TSMC, de grootste producent van geavanceerde chips voor AI-toepassingen ter wereld, is voorlopig niet van plan om de geavanceerdste machines van het Nederlandse ASML aan te schaffen. Het bedrijf wil hiermee wachten tot in 2029 om kosten te besparen, heeft een hoge leidinggevende bij TSMC tegen verslaggevers gezegd.
13 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street in New York zijn woensdag met winsten de handel uitgegaan, nadat de Amerikaanse president Donald Trump aankondigde de wapenstilstand met Iran te verlengen. De brede S&P 500-index en techbeurs Nasdaq sloten op een recordstand. De Straat van Hormuz is nog altijd gesloten en de olieprijzen stegen daardoor opnieuw.
14 minuten geledenSUNNYVALE (ANP) - Dan Shapero is de nieuwe topman van socialmediaplatform LinkedIn, onderdeel van Microsoft. De nieuwe topman werkt al ruim achttien jaar bij LinkedIn, waarvan de afgelopen vijf jaar als operationeel topman.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland stopt vanaf 1 mei met de levering van Kazachse ruwe olie via de Droezjba-pijpleiding aan Duitsland. Dat meldde de Russische vicepremier Aleksander Novak woensdag. De maatregel vergroot de zorgen over de brandstofvoorziening in Duitsland die de Iranoorlog heeft veroorzaakt.
2 uur geledenLISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Portugal wil doorgaan met de verkoop van een minderheidsbelang in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat zowel Air France-KLM als Lufthansa wordt gevraagd een definitief bod uit te brengen. Beide luchtvaartmaatschappijen deden begin april een eerste bod en krijgen nu allebei drie maanden de tijd om een definitief bod uit te brengen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO wil de CO2-uitstoot die de bank financiert terugdringen. Dat meldt de bank, die woensdag zijn jaarlijkse aandeelhoudersvergadering hield. ABN AMRO wil de uitstoot van klanten waar de bank krediet aan verstrekt, verlagen "in lijn met een pad ruim onder 2 graden". De bank zegt de komende drie jaar een absolute doelstelling te gaan ontwikkelen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten verlengen toch de ontheffing voor Russische en Iraanse olie. Dat meldt de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent. De VS staan daarmee de verkoop van Iraanse en Russische olie die al aan boord van schepen was geladen dertig dagen langer toe om de stijging van de olieprijzen tegen te gaan.
4 uur geleden