Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Export kromp met 2 procent in maart, omstandigheden verslechteren

Export kromp met 2 procent in maart, omstandigheden verslechteren

DEN HAAG (ANP) - Nederland exporteerde in maart minder goederen dan in dezelfde maand een jaar eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) daalde de uitvoer op jaarbasis met bijna 2 procent, waar in de voorgaande maanden nog sprake was van groei. Een verklaring gaf het CBS niet, maar de krimp lijkt samen te hangen met de oorlog in Oekraïne en de daarmee gepaard gaande prijsstijgingen en tekorten aan grondstoffen. Verder meldt het statistiekbureau dat de exportomstandigheden nu minder goed zijn dan in maart.

Vooral aardolie- en landbouwproducten werden in maart minder uitgevoerd. Ook werden er minder schepen geëxporteerd. Machines, chemische producten en metaalproducten werden wel vaker uitgevoerd dan een jaar eerder.

Tegenover de lagere export stond ook een daling van de import. Zo werden er onder andere minder delfstoffen en vliegtuigen ingevoerd. De import van goederen viel in totaal met 2,2 procent terug.

Het CBS richt zich in de Exportradar, die de omstandigheden voor de Nederlandse export meet, vooral op de situatie op de belangrijke afzetmarkten van Nederland, zoals die van buurland Duitsland. Daar is sprake van een afnemend producentenvertrouwen, iets dat overigens voor de hele eurozone geldt. Verder krimpt de productie in Duitsland steeds verder. Omdat het land de belangrijkste handelspartner is van Nederland, raakt dat ook ons land.

De export van goederen is goed voor ongeveer driekwart van de totale uitvoer van Nederland. De rest bestaat uit grensoverschrijdend dienstenverkeer.

Noot voor de redactie, niet voor publicatie:

Ga voor een interactieve graphic naar https://t.localfocus.nl/anp/?9ecf978. De graphic is opgemaakt in uw huisstijl en in formats voor print en online. De graphic wordt aangeboden aan klanten van de graphicsdienst van het ANP en LocalFocus.

Meer uit Financieel

Vakbonden: duizenden medewerkers Airbus in Spanje staken weer

MADRID (ANP/RTR) - Duizenden medewerkers van Airbus in Spanje hebben deze week hun staking hervat. De werkonderbreking volgt nadat werknemers het meest recente loonbod en bemiddelingsvoorstel van de Europese vliegtuigbouwer hadden afgewezen. Dat melden vakbonden woensdag, in aanloop naar een nieuwe bemiddelingsbijeenkomst donderdag.

10 minuten geleden
Opnieuw langere wachtrijen op Schiphol door actie beveiligers

SCHIPHOL (ANP) - Reizigers moeten woensdag rekening houden met langere wachttijden bij de security op Schiphol. Beveiligers voeren opnieuw actie voor verbeteringen op de werkvloer. Volgens een woordvoerder van de luchthaven leiden de werkonderbrekingen ertoe dat passagiers gemiddeld zo'n twintig minuten moeten wachten.

1 uur geleden
PostNL mag tarieven volgend jaar opnieuw stevig verhogen

DEN HAAG (ANP) - Het versturen van post kan komend jaar weer flink duurder worden. PostNL mag de tarieven voor het basispakket aan postdiensten in 2027 met bijna 13 procent opschroeven, maakte de Autoriteit Consument & Markt (ACM) bekend. Het gaat om de sterkste stijging in drie jaar.

1 uur geleden
Van Veldhoven niet bezorgd om weinig gevulde gasopslagen

DEN HAAG (ANP) - Energieminister Stientje van Veldhoven (D66) maakt zich weinig zorgen over de lage vullingsgraad van de gasopslagen. De Gasunie vreest dat het vuldoel voor dit jaar niet wordt gehaald. Vooral tijdens een zeer strenge winter kan dat problemen opleveren.

1 uur geleden
Energiedeskundige verwacht 'zeer hoge gasprijzen' deze winter

DEN HAAG (ANP) - Huishoudens moeten deze winter rekening houden met "zeer hoge gasprijzen" nu Nederland het vuldoel voor de gasvoorraden niet haalt. "Ik ben niet zozeer bang voor fysieke tekorten, maar vooral voor hele hoge prijzen en de energiearmoede die daaruit kan voortvloeien", zegt energiedeskundige Hans van Cleef van het bureau EqoLibrium. Volgens hem valt niet te zeggen hoe hoog de prijzen kunnen oplopen.

1 uur geleden
Frankrijk versoepelt eisen voor productie lokale kazen om droogte

PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk versoepelt tijdelijk de strikte eisen voor de productie van de Franse traditionele lokale kazen vanwege de extreme droogte. Door de droogte en hitte zijn er namelijk problemen ontstaan met het voer voor de koeien die de melk voor die kazen produceren. De regels rond de voeding van koeien worden nu tijdelijk versoepeld, aldus het Franse persbureau AFP.

2 uur geleden
Bill Gates wil beleid tegen risico's AI bespreken met China

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Bill Gates wil later dit jaar de Chinese president Xi Jinping ontmoeten om het met hem te hebben over het beperken van de toenemende risico's van kunstmatige intelligentie. De medeoprichter van Microsoft en miljardair wil hiervoor wereldwijde maatregelen voorstellen.

2 uur geleden