Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Export kromp met 2 procent in maart, omstandigheden verslechteren

Export kromp met 2 procent in maart, omstandigheden verslechteren

DEN HAAG (ANP) - Nederland exporteerde in maart minder goederen dan in dezelfde maand een jaar eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) daalde de uitvoer op jaarbasis met bijna 2 procent, waar in de voorgaande maanden nog sprake was van groei. Een verklaring gaf het CBS niet, maar de krimp lijkt samen te hangen met de oorlog in Oekraïne en de daarmee gepaard gaande prijsstijgingen en tekorten aan grondstoffen. Verder meldt het statistiekbureau dat de exportomstandigheden nu minder goed zijn dan in maart.

Vooral aardolie- en landbouwproducten werden in maart minder uitgevoerd. Ook werden er minder schepen geëxporteerd. Machines, chemische producten en metaalproducten werden wel vaker uitgevoerd dan een jaar eerder.

Tegenover de lagere export stond ook een daling van de import. Zo werden er onder andere minder delfstoffen en vliegtuigen ingevoerd. De import van goederen viel in totaal met 2,2 procent terug.

Het CBS richt zich in de Exportradar, die de omstandigheden voor de Nederlandse export meet, vooral op de situatie op de belangrijke afzetmarkten van Nederland, zoals die van buurland Duitsland. Daar is sprake van een afnemend producentenvertrouwen, iets dat overigens voor de hele eurozone geldt. Verder krimpt de productie in Duitsland steeds verder. Omdat het land de belangrijkste handelspartner is van Nederland, raakt dat ook ons land.

De export van goederen is goed voor ongeveer driekwart van de totale uitvoer van Nederland. De rest bestaat uit grensoverschrijdend dienstenverkeer.

Noot voor de redactie, niet voor publicatie:

Ga voor een interactieve graphic naar https://t.localfocus.nl/anp/?9ecf978. De graphic is opgemaakt in uw huisstijl en in formats voor print en online. De graphic wordt aangeboden aan klanten van de graphicsdienst van het ANP en LocalFocus.

Meer uit Financieel

Airbnb verhoogt verwachtingen nogmaals, mede door Gen Z-boekers

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Airbnb heeft zijn omzetverwachting voor de derde keer dit jaar verhoogd na een sterke vraag naar accommodaties in het afgelopen kwartaal. Vooral Gen Z'ers, geboren tussen 1997 en 2012, boeken de laatste tijd veel meer overnachtingen bij het verhuurplatform. Volgens topman Brian Chesky zijn zij goed voor bijna de helft van de bijgekomen nieuwe boekers.

52 minuten geleden
Grootste verliesdag van 2026 op Wall Street door techuitverkoop

NEW YORK (ANP) - Techaandelen kelderden donderdag op de aandelenbeurzen in New York, waardoor Wall Street zijn slechtste beursdag sinds april vorig jaar doormaakte. Beleggers vrezen dat de Democratische overwinning bij midtermverkiezingen grote gevolgen kan hebben voor de opmars van kunstmatige intelligentie (AI). Mogelijk volgen er straks strengere regels en zien bedrijven zich genoodzaakt om hun forse investeringen in AI te temperen. Daardoor gingen AI-gerelateerde aandelen massaal in de uitverkoop.

1 uur geleden
Waarde bitcoin flink omlaag door techuitverkoop op Wall Street

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin is donderdag fors in waarde gezakt doordat de uitverkoop van techaandelen op Wall Street oversloeg op risicovolle beleggingen als crypto's. 's Werelds grootste cryptomunt werd verhandeld voor zo'n 76.000 dollar, wat neerkomt op een dagverlies rond de 5 procent.

1 uur geleden
Vermogen Musk teert in door koersval techbedrijven op Wall Street

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musk is een grote verliezer te midden van forse verliezen van techbedrijven op de beurzen in New York. Aandelen die met kunstmatige intelligentie (AI) te maken hebben, kelderden donderdag op Wall Street omdat beleggers vrezen dat er minder datacenters gebouwd kunnen worden in de Verenigde Staten na de verkiezingsoverwinning van de Democraten.

3 uur geleden
Nog twee jaar celstraf voor Oostenrijkse vastgoedmagnaat

INNSBRUCK (ANP/RTR) - De Oostenrijkse vastgoedmagnaat René Benko moet opnieuw de cel in. Een rechter veroordeelde hem donderdag in een fraudezaak voor twee jaar. Die straf kwam bovenop een eerdere veroordeling van dertig maanden gevangenisstraf, die hij deels thuis, met enkelband, mocht uitzitten.

4 uur geleden
Nederlandse dronesector telt steeds meer werknemers

ROTTERDAM (ANP) - De Nederlandse dronesector telt steeds meer werknemers. Volgens nieuw onderzoek van Rijnland Advies in opdracht van Dutch Drone Delta telt de branche inmiddels ruim 3000 werknemers. Dat waren er in 2023 nog zo'n 2300. De onderzoekers stellen dat er in 2030 meer dan 5100 mensen bij dronebedrijven kunnen werken als de huidige groeitrends doorzetten.

4 uur geleden
Eindhoven Airport lost bezettingsprobleem verkeersleiding snel op

EINDHOVEN (ANP) - Vluchten van en naar Eindhoven Airport kunnen donderdagavond toch doorgaan. Eindhoven dacht veel vluchten te moeten schrappen, maar een woordvoerder laat weten dat het probleem op het laatste moment is opgelost. Er zou een bezettingsprobleem zijn geweest bij de militaire vluchtverkeersleiding.

5 uur geleden