Export China in mei steeg door minder strenge lockdowns
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De export van China is in mei sneller gegroeid dan de maand ervoor. Dat kwam vooral doordat verstoringen in de productie en logistiek afnamen. China versoepelde onlangs de coronabeperkingen nadat het aantal besmettingen met het virus was afgenomen. Daardoor konden ook fabrieken weer meer produceren. Ook de bedrijvigheid in de havens nam toe, zoals die in 's werelds grootste haven Shanghai. Evengoed draait de economie nog niet op volle toeren. Sterker nog; een deel van Shanghai is ondertussen weer vergrendeld en gaat pas weer open als miljoenen mensen zijn getest.
De waarde van de export steeg in mei met 16,9 procent ten opzichte van een jaar eerder, blijkt uit douanegegevens. Dat is sneller dan de stijging van 3,9 procent in april en veel meer dan de stijging van 8 procent die economen hadden voorspeld. De invoer steeg met 4,1 procent, nadat deze in de voorgaande maand onveranderd beef. Economen hadden in doorsnee op een toename met 2,8 procent gerekend.
Het overschot op de handelsbalans is van omgerekend 47,6 miljard euro opgelopen tot 73,5 miljard euro, terwijl de export 287,4 miljard euro waard was. Dat was het hoogste bedrag in vier maanden.
Vooruitzichten
Kijkend naar de nabije toekomst zijn, los van de problemen in Shanghai, de vooruitzichten wel wat minder geworden. De vraag bleef in mei wel solide, zoals ook blijkt uit de Zuid-Koreaanse export die wordt gezien als een barometer voor de wereldhandel. Maar exporteurs merken een daling van de orders nu consumenten over de hele wereld meer geld uitgeven aan diensten in plaats van goederen. De stijgende inflatie in de Verenigde Staten en Europa betekent ook dat gezinnen de broekriem zullen aanhalen.
Ook vanuit Beijing klinken die zorgen. Premier Li Keqiang riep op tot verdere ondersteuning van de buitenlandse handel en investeringen. Deze zullen volgens hem belangrijk zijn voor verdere groei en de werkgelegenheid. Hij riep ook op om de afhandeling van vracht in de haven te stroomlijnen en douaneprocessen efficiënter te maken.
Meer uit Financieel
MIAMI (ANP) - Het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir Technologies heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn omzet in de Verenigde Staten ruim verdubbeld, grotendeels door opdrachten van de Amerikaanse overheid. De nettowinst nam met ruim de helft toe, werd maandag na het slot van de Amerikaanse beurzen bekend. Het concern verhoogde zijn winst- en omzetverwachting voor heel het jaar.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten moeten voorlopig vasthouden aan tijdelijke, gerichte maatregelen met een beperkte financiële impact in antwoord op de energiecrisis. Dat heeft Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) de ministers van Financiën maandag op het hart gedrukt. Die waren in Brussel bijeen om onder meer over de economische gevolgen van de oorlog in Iran te spreken, waaronder de gestegen energieprijzen.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn maandag in het rood geëindigd door oplaaiend geweld in het Midden-Oosten. Beleggers deden een stap terug na een explosie op een Zuid-Koreaans schip in de Straat van Hormuz. Daarnaast meldden de Verenigde Arabische Emiraten raketten vanuit Iran te hebben onderschept. Dat dreef de olieprijzen stevig op.
6 uur geledenGRAFSCHAFT (ANP/DPA) - Haribo heeft afgelopen jaar meer snoep verkocht dan ooit. Volgens het Duitse bedrijf komt dat doordat mensen vaker voor andere zoetigheden dan chocolade kiezen door de hoge cacaoprijs. In de Benelux riep Haribo vorig jaar colasnoepjes terug nadat in Nederland in enkele snoepjes cannabis was aangetroffen, maar die gebeurtenis heeft wereldwijd ogenschijnlijk weinig impact gehad.
10 uur geledenPRAAG (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, met een beursnotering in Amsterdam, is het "sterk oneens met de gepresenteerde conclusies en beweringen" in een rapport van Hunterbrook. Dit onderzoeksplatform met investeringsactiviteiten maakte maandag bekend dat de defensieleverancier zijn cijfers over verkopen zou hebben verfraaid. Ook zouden er ruzies in de top van het bedrijf spelen.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, dat in januari naar de Amsterdamse beurs ging, is maandag hard onderuitgegaan op het Damrak. Het aandeel sloot met een verlies van ruim 13 procent, nadat de handel in aandelen CSG eerder op de dag kortstondig werd stilgelegd. Toen stond het aandeel ruim 20 procent lager.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-landen willen in gesprek blijven met de Verenigde Staten over de handelsdeal, maar zijn ook bereid te kijken naar eventuele maatregelen tegen de verhoogde importtarieven van 25 procent voor auto's. Dat stelden meerdere ministers van Financiën voorafgaand aan een vergadering van de eurolanden in Brussel.
12 uur geleden