Export China in mei steeg door minder strenge lockdowns
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De export van China is in mei sneller gegroeid dan de maand ervoor. Dat kwam vooral doordat verstoringen in de productie en logistiek afnamen. China versoepelde onlangs de coronabeperkingen nadat het aantal besmettingen met het virus was afgenomen. Daardoor konden ook fabrieken weer meer produceren. Ook de bedrijvigheid in de havens nam toe, zoals die in 's werelds grootste haven Shanghai. Evengoed draait de economie nog niet op volle toeren. Sterker nog; een deel van Shanghai is ondertussen weer vergrendeld en gaat pas weer open als miljoenen mensen zijn getest.
De waarde van de export steeg in mei met 16,9 procent ten opzichte van een jaar eerder, blijkt uit douanegegevens. Dat is sneller dan de stijging van 3,9 procent in april en veel meer dan de stijging van 8 procent die economen hadden voorspeld. De invoer steeg met 4,1 procent, nadat deze in de voorgaande maand onveranderd beef. Economen hadden in doorsnee op een toename met 2,8 procent gerekend.
Het overschot op de handelsbalans is van omgerekend 47,6 miljard euro opgelopen tot 73,5 miljard euro, terwijl de export 287,4 miljard euro waard was. Dat was het hoogste bedrag in vier maanden.
Vooruitzichten
Kijkend naar de nabije toekomst zijn, los van de problemen in Shanghai, de vooruitzichten wel wat minder geworden. De vraag bleef in mei wel solide, zoals ook blijkt uit de Zuid-Koreaanse export die wordt gezien als een barometer voor de wereldhandel. Maar exporteurs merken een daling van de orders nu consumenten over de hele wereld meer geld uitgeven aan diensten in plaats van goederen. De stijgende inflatie in de Verenigde Staten en Europa betekent ook dat gezinnen de broekriem zullen aanhalen.
Ook vanuit Beijing klinken die zorgen. Premier Li Keqiang riep op tot verdere ondersteuning van de buitenlandse handel en investeringen. Deze zullen volgens hem belangrijk zijn voor verdere groei en de werkgelegenheid. Hij riep ook op om de afhandeling van vracht in de haven te stroomlijnen en douaneprocessen efficiƫnter te maken.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.
46 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar aandelen bij de beursgang van SpaceX is groot. Volgens bronnen van persbureau Bloomberg is die vraag zelfs groter dan het aantal aandelen dat SpaceX gaat uitgeven bij de beursgang in New York die volgende week vrijdag plaats zou moeten vinden.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met verlies gesloten. Betalingsdienstverlener Adyen was de grootste daler in de hoofdindex, naar verluidt door een negatief analistenrapport over het bedrijf. Ook de chipfondsen stonden bij de verliezers.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic pleit voor een 'pauzeknop' bij de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-systemen. Die moet mensen de mogelijkheid geven om na te gaan wat de gevolgen van de nieuwe technologie zijn. Wereldwijde afspraken daarover worden vooral belangrijk als AI-systemen steeds meer taken van mensen overnemen bij de verdere ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, stelt medeoprichter Jack Clark in een blogpost.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten is in mei veel sterker gegroeid dan verwacht, ondanks de economische onzekerheid door de oorlog in het Midden-Oosten en sterk gestegen inflatie door de hoge brandstofprijzen. Volgens het Amerikaanse ministerie van Arbeid ging het om een groei met 172.000 banen. Economen hadden in doorsnee op 88.000 nieuwe arbeidsplaatsen gerekend.
6 uur geleden