Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Explosieve groei commerciële verpleeghuizen, huisartsen bezorgd

Explosieve groei commerciële verpleeghuizen, huisartsen bezorgd

DEN HAAG (ANP) - In tien jaar tijd is het aantal commerciële verpleeghuizen voor ouderen vervijfvoudigd, van 96 naar ruim 500 nu. Dat blijkt uit cijfers die het ANP heeft opgevraagd bij de Kamer van Koophandel (KVK). Deskundigen noemen deze stijging zorgwekkend.

Alleen al in de afgelopen twee jaar zijn er meer dan honderd commerciële verpleeghuizen bijgekomen. De Landelijke Huisartsenvereniging (LHV) vindt de stijging zorgelijk. "We zijn niet per se tegen de groei van commerciële verpleeghuizen. Het kan voor patiënten die niet meer thuis kunnen wonen namelijk een oplossing zijn. We merken alleen dat de medische zorg in deze woonvormen niet altijd goed geregeld is."

Volgens de LHV is er in commerciële verpleeghuizen bijvoorbeeld niet altijd een specialist ouderengeneeskunde of ouderenpsychiater aanwezig. In deze woonvormen hebben ouderen vaak een indicatie voor verblijf zonder zorg. Zodra de zorg zwaarder wordt, komt de extra zorg bij de huisartsen terecht. "Dit legt extra druk op huisartsenpraktijken. Ouderen hebben vaak meerdere ziekten en de zorg die de huisarts geeft is niet gericht op dit soort specialistische zorg." Bovendien komen ouderen die in commerciële verpleeghuizen wonen vaker in het ziekenhuis terecht, omdat ze zorg nodig hebben die niet in het verpleeghuis gegeven kan worden.

Kritisch

Patrick Jeurissen, hoogleraar Betaalbaarheid van Zorg aan de Radboud Universiteit in Nijmegen, noemt de toename "fors". Hij zegt dat deze stijging komt, doordat de overheid verzorgingshuizen sloot en sinds tien jaar stimuleert dat ouderen lang thuis blijven wonen.

Een kamer in een commercieel verpleeghuis kost veel meer geld dan een kamer in een 'gewoon' verpleeghuis. Volgens hoogleraar Jeurissen hoeft dat geen probleem te zijn: "Je kunt best een extra service leveren aan mensen met vermogen". Maar hij is ook kritisch. "Ik betwijfel of alle commerciële verpleeghuizen alle ouderen van goede zorg kunnen voorzien tegen acceptabele kosten."

Risico

Ouderenbond ANBO-PCOB noemt het verdienmodel van commerciële huizen een risico. "Men richt zich op mensen die een beetje zorg nodig hebben en niet op mensen met complexe problematiek. Men gaat ervan uit dat mensen in zo'n woonvorm zich bij een huisarts kunnen inschrijven, maar die zit er niet op te wachten. Het verdienmodel houdt niet altijd rekening met de specialistische zorg die soms nodig is. De inspectie moet er echt scherp op zijn."

In tien jaar tijd kwamen er in Noord-Brabant, Utrecht en Noord-Holland de meeste commerciële verpleeghuizen bij. Zuid-Holland telt er met tachtig de meeste.

Het gaat om alle verpleeghuizen die als onderneming zijn ingeschreven in het handelsregister van de KVK, geteld op de eerste dag van elk jaar. Stichtingen zijn niet meegenomen in de cijfers. Dit zijn vaak zorginstellingen zonder winstoogmerk. Het daadwerkelijke aantal commerciële verpleeghuizen kan daarom nog iets hoger liggen.

Meer uit Gezond

Mensen zijn niet mondig tegenover de dokter, stelt Nivel

UTRECHT (ANP) - Als mensen met een zorgverlener praten, zijn ze helemaal niet zo mondig en zelfverzekerd als vaak wordt gedacht. Dat concluderen onderzoekers van het instituut Nivel. Ze stellen dat mensen tegenwoordig wel beter geïnformeerd zijn dan vroeger, maar ze "nemen lang niet altijd zelf het initiatief, stellen relatief weinig vragen en brengen niet vanzelf al hun zorgen of voorkeuren naar voren".

5 dagen geleden
Meer risico op oogletsel kinderen bij eclips, waarschuwen artsen

ROTTERDAM (ANP) - Let op de ogen van jonge kinderen en jongeren bij de zonsverduistering van woensdagavond. Dat zegt Alberta Thiadens, oogarts en onderzoeker bij het Erasmus MC. "Hun ooglenzen zijn heel helder en zij lopen dus meer risico op schade. Verder zijn de risico's voor netvliesschade precies hetzelfde bij volwassenen."

6 dagen geleden
Douglas voelt scherpe concurrentie en ziet resultaten flink dalen

DÜSSELDORF (ANP) - Parfumerie- en cosmeticawinkelketen Douglas heeft last van scherpe concurrentie in vooral Nederland, Duitsland en Frankrijk. Om de zwakke marktomstandigheden het hoofd te bieden, wil het van oorsprong Duitse bedrijf sterker inzetten op exclusieve producten en meer investeren in het verbeteren van het onlineaanbod.

6 dagen geleden
Duitse ex-verpleger mogelijk bij meer overlijdens betrokken

AKEN (ANP/DPA) - Een Duitse oud-verpleger wordt door aanklagers mogelijk gelinkt aan meer dan 120 andere verdachte sterfgevallen. De man kreeg vorig jaar een levenslange gevangenisstraf voor de moord op tien patiënten en 27 pogingen tot moord.

1 week geleden
Doden en gewonden na Oekraïense aanval diep in Rusland

NIZJNEKAMSK (ANP/RTR/AFP) - Door een Oekraïense droneaanval op de Russische stad Nizjnekamsk zijn zeker 12 doden gevallen, meldt de burgemeester van de stad. 39 mensen raakten gewond. Nizjnekamsk ligt in de regio Tatarstan, ruim duizend kilometer van de Oekraïense grens.

1 week geleden
DNA-test in Erasmus MC tegen doofheid door antibiotica bij baby's

ROTTERDAM (ANP) - Het Erasmus MC in Rotterdam gaat vanaf maandag bij te vroeg geboren baby's op de intensive care een DNA-test uitvoeren om doofheid door antibiotica te voorkomen. De test moet uitwijzen welke kinderen een genetische mutatie hebben waardoor ze gehoorschade kunnen ontwikkelen door het medicijn gentamicine. Een op de drie- tot vierhonderd kinderen heeft de mutatie en kan blijvende doofheid ontwikkelen nadat ze gentamicine hebben gekregen.

2 weken geleden
Onderzoek: blootstelling hantavirus Radboudumc was te vermijden

NIJMEGEN (ANP) - De wekenlange quarantaine van twaalf Radboudumc-medewerkers omdat zij mogelijk waren blootgesteld aan het hantavirus, was vermijdbaar. Dat concludeert een onderzoeksteam in een rapport dat het ziekenhuis vrijdag publiceerde.

2 weken geleden