Explosies in centrum van Kiev na aanval met drones
KIEV (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - In het centrum van de Oekraïense hoofdstad Kiev hebben zich maandagochtend meerdere explosies voorgedaan. De autoriteiten zeggen dat Rusland een aanval heeft uitgevoerd met zogenoemde kamikazedrones, onbemande toestellen voor eenmalig gebruik die bij hun inzet verloren gaan.
Burgemeester Vitali Klitsjko van de stad zegt dat woningen schade opliepen door de aanvallen. Ook zou brand zijn uitgebroken in een gebouw. Verslaggevers spraken aanvankelijk over twee ontploffingen. Later zijn meer explosies gemeld door getuigen. Klitsjko roept inwoners op dekking te zoeken in schuilkelders en daar voorlopig te blijven.
Het luchtalarm ging ook af in meerdere andere regio's van Oekraïne. Klitsjko zegt op Telegram dat zeker een explosie plaatsvond in het hoofdstedelijke Sjevtsjenko-district. Dat stadsdeel aan de noordwestkant van het centrum werd een week geleden ook al getroffen door explosies tijdens Russische luchtaanvallen op Kiev. Klitsjko zei dat nog wordt uitgezocht hoeveel slachtoffers zijn gevallen.
Luchtruim verdedigen
De burgemeester deelde online een foto die volgens hem het wrak van een drone toont. Die toestellen kunnen in de lucht blijven zweven tot een doelwit is geïdentificeerd en dan toeslaan. Rusland zou dat soort onbemande vliegtuigjes kopen van Iran. De Russische strijdkrachten hebben volgens waarnemers mogelijk al veel van de eigen projectielen opgebruikt tijdens de maandenlange strijd in Oekraïne.
Een topmedewerker van de Oekraïense president zegt dat Rusland denkt dat dergelijke aanvallen de Russische oorlogsinspanningen helpen. "Maar dit soort optredens zijn hun stuiptrekkingen", schrijft de stafchef van president Zelenski op berichtendienst Telegram. Hij pleit ook voor de snelle levering van meer luchtafweersystemen. "Meer wapens om het luchtruim te verdedigen en de vijand te vernietigen."
De Krimbrug
Rusland nam de Oekraïense hoofdstad op 10 oktober ook al onder vuur. Dat gebeurde tijdens de ochtendspits. De Russen bestookten toen ook andere steden. Die grootschalige beschietingen worden gezien als vergelding voor een explosie op de brug die schiereiland De Krim verbindt met Rusland. De Russische president Poetin heeft die ontploffing omschreven als een terroristische aanval.
De schade aan de Krimbrug leidt volgens de Oekraïners tot ernstige logistieke problemen bij de Russische strijdkrachten. Een Oekraïense legerwoordvoerster zei op televisie dat ongeveer 75 procent van de militaire voorraden van de Russische militairen in zuid-Oekraïne via de brug werd aangevoerd. Harde wind verhinderde transport via het water, zei de zegsvrouw. "Zelfs de zee staat nu aan onze kant."
Meer uit Buitenland
SOFIA (ANP/RTR) - Zeven vliegtuigen zijn dinsdag op Europese vliegvelden doorzocht vanwege bommeldingen. In Rome, Warschau, Murcia en Sofia werden vliegtuigen na landingen gecontroleerd op explosieven, maar deze werden niet gevonden. Het is niet bekend wie er achter de bommeldingen zit, en of het om een gecoördineerde actie gaat.
1 uur geledenNUUK (ANP/RTR) - Het Groenlandse parlement is akkoord met een veiligheidsdeal met de Verenigde Staten. De overeenkomst maakte een einde aan de spanningen met de Amerikaanse president Donald Trump, die meermaals verklaarde het eiland bij zijn land te willen voegen.
1 uur geledenSAINT JOHN'S (ANP) - De Britse koning Charles heeft dinsdag opnieuw zijn afschuw uitgesproken over het Britse slavernijverleden. Tijdens een toespraak op het eiland Antigua noemde hij de trans-Atlantische slavenhandel een "beschamend hoofdstuk uit de geschiedenis" dat hem vervult met afschuw en diep persoonlijk verdriet. Excuses van de koning bleven echter uit.
3 uur geledenMADRID (ANP/RTR/DPA) - Op het spoor tussen Madrid en Sevilla rijden minder treinen na de dodelijke treinramp op het traject. Dat blijft zo totdat het veiligheidssysteem op de spoorlijn is doorgelicht en de regering de vertraagde uitrol van het Europese treinbeveiligingssysteem heeft afgerond, aldus transportminister Óscar Puente.
3 uur geledenBERLIJN (ANP) - Als de Russische president naar de komende G20-top in de Verenigde Staten komt, moet ook de Oekraïense president een uitnodiging krijgen, suggereert Duitsland. Over Oekraïne praten kan volgens bondskanselier Friedrich Merz immers niet zonder dat land zelf.
4 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Volgens de Poolse premier Donald Tusk is in de nacht van maandag op dinsdag mogelijk een Russische "provocatie" aan de oostgrens met de Russische exclave Kaliningrad afgeslagen. Hij zou kort na middernacht zijn ingelicht dat personen met zaklampen in het grensgebied waren gezien.
4 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/RTR) - Het Zweedse parlement heeft de leider van de Centrumpartij, Elisabeth Thand Ringqvist, afgewezen als premierskandidaat. De regeringsformatie zit sinds de verkiezingen van afgelopen september in een patstelling. De leider van de Gematigde Uniepartij, Ulf Kristersson, en sinds 2022 premier van het land, mag als volgende proberen een kabinet te vormen volgens de parlementsvoorzitter.
5 uur geleden