
Experts waarschuwen voor toename onbeheersbare natuurbranden
ARNHEM (ANP) - Door toenemende warmte en droogte zal Nederland steeds vaker te maken krijgen met onbeheersbare natuurbranden. Daarvoor waarschuwen experts van het Nederlands Instituut Publieke Veiligheid (NIPV), het KNMI en andere kenniscentra in een gezamenlijk rapport.
"Natuurbranden zullen zich vaker ontwikkelen tot branden die niet meer geblust kunnen worden, maar pas stoppen als er geen brandstof meer is", schrijven de onderzoekers. Die brandstof bestaat bijvoorbeeld uit bomen en planten. De deskundigen voorzien een "grote impact op gezondheid, welzijn, natuur en economie."
Het brandweersysteem, dat nu nog vooral is ingericht om te reageren op gebouwbranden, moet wat de experts betreft op de toenemende natuurbranden worden aangepast. Veranderingen zijn volgens hen zowel in de opleidingen nodig als bijvoorbeeld in brandveiligheidsregels voor bedrijven die actief zijn bij natuurgebieden. Liefst zien ze een 'nationaal actieplan' om hier beter op voorbereid te zijn.
Gevolgen vollere bouw
Doordat Nederland tegelijkertijd steeds voller wordt gebouwd, dreigt ook een grotere impact van natuurbranden. "Mensen zullen vaker moeten vluchten, er zal vaker directe en indirecte schade ontstaan, uitval zijn van vitale infrastructuur leidend tot cascade-effecten en onherstelbare schade aan flora en fauna", sommen de onderzoekers hun verwachtingen op. "De menselijke gezondheid zal daarnaast vaker bedreigd worden."
Natuurbranden komen nu al geregeld voor in Nederland. Zeker in drogere jaren: zo ging het aantal meldingen in het zeer droge 2018 richting de duizend. Meestal kunnen die branden nog wel in de kiem worden gesmoord, maar door de stijgende temperaturen en het eveneens stijgende neerslagtekort nemen de risico’s toe. "Al met al betekent dit dat de weersomstandigheden gemiddeld genomen leiden tot een grotere brandgevoeligheid van de natuur. Doordat het warmer en droger is geworden, kan vegetatie namelijk sneller uitdrogen en daardoor beschikbaar komen als brandstof", aldus het rapport.
Klimaatverandering
Omdat de klimaatverandering voortschrijdt, gaan de kennisinstituten die bij het onderzoek betrokken zijn ervan uit dat de natuur vaker zal branden. In het oosten van het land stijgt de brandgevoeligheid van de natuur sneller dan in het westen, schrijven ze. Dat komt doordat nabijheid van de zee een matigend effect heeft op de maximale temperatuur.
Aan het rapport werkten ook Wageningen University & Research (WUR), de Vrije Universiteit Amsterdam (VU) en Deltares mee.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Interim-directeur Geert van Meerveld van het Koninklijk Instituut voor de Tropen (KIT) is opgestapt, bevestigt een woordvoerder van het KIT na berichtgeving van Trouw en NRC. Vorige week ontstond binnen de organisatie ophef omdat medewerkers het er niet mee eens waren dat het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël (CIDI) zondag in het KIT-gebouw zijn 50-jarig bestaan zou vieren.
6 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat een kabinetsdelegatie naar de verboden pride-mars in Boedapest gaat. Regeringspartijen VVD, NSC en BBB hielpen die oproep van Volt aan een meerderheid. Hun coalitiegenoot PVV stemde juist tegen de motie.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Er komt toch een protestmars door Den Haag tegen de komende NAVO-top, zeggen de organisatoren. De politie staat de mars volgens hen bij nader inzien toch toe. De gemeente beaamt dat nog niet.
34 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De blus- en reddingsoperatie van het brandende Panamese autoschip Fremantle Highway in 2023 verliep moeizaam door gebrekkige communicatie tussen de verschillende hulpdiensten en trage besluitvorming. Dat constateert de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV). De verbrokkeling van de verschillende diensten ging "ten koste van de snelheid van handelen".
45 minuten geledenHOOFDDORP (ANP) - De dodelijke slachtoffers van het incident in een woning in Hoofddorp zijn twee mannen van 21 en 22 jaar, meldt het Openbaar Ministerie. Beiden komen uit de Noord-Hollandse plaats. Het incident gebeurde woensdagochtend vroeg in de Fanny Blankers-Koenlaan. Agenten kwamen af op een steekincident in de woning. Ter plaatse werd ook door de politie geschoten. Twee agenten raakten gewond.
53 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Onderzoekers van gezondheidsinstituut Nivel moeten vaker mensen met "alternatieve perspectieven" gaan opzoeken als ze onderzoek doen naar een "sterk gepolariseerd thema". Het bestuur van het instituut heeft dat besloten. De gedachte is dat zulke gesprekken helpen om resultaten goed te duiden en onzekerheden weer te geven. Dat had in een veelbesproken coronastudie beter gemoeten, vindt een commissie die een klacht hierover deels heeft toegewezen.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank Rotterdam wil meer weten over de detentieomstandigheden van voormalig advocaat Inez Weski. Zij zat na haar arrestatie twee jaar geleden negen dagen op een "onwettige plek" vast. De Inspectie Justitie en Veiligheid meldde recent dat zij gedetineerd zat op "een niet erkende en gecontroleerde plaats". Dat bleek een ondergrondse bunker in Kamp Zeist.
1 uur geleden