Experts VS willen nog geen extra coronaprik voor hele bevolking
WASHINGTON (ANP) - De hoofden van Amerikaanse gezondheidsdiensten hebben achter gesloten deuren kritiek geuit op het plan om volledig gevaccineerde Amerikanen deze maand nog een extra coronaprik te geven. Meerdere landen geven inwoners al zo'n 'booster', maar in de Verenigde Staten zeggen de toezichthouders volgens The New York Times meer tijd nodig te hebben om informatie te verzamelen en bestuderen.
De regering had aangekondigd in de week van 20 september te willen beginnen met de uitrol van boostervaccins, vooropgesteld dat toezichthouder FDA daar groen licht voor geeft. President Joe Biden zei vorige maand dat het "de bedoeling is dat iedere volwassene acht maanden na de tweede coronaprik ook een booster krijgt". Hij verklaarde dat Amerikanen een "simpele regel" moeten onthouden: "Acht maanden na je tweede prik, haal je een boostervaccin."
Het Witte Huis wil Amerikanen zo'n extra vaccindosis geven omdat wordt gevreesd dat de effectiviteit van coronavaccins na verloop van tijd afneemt. Het zorgt volgens Amerikaanse media voor onvrede binnen de gezondheidsdiensten dat al een datum was geprikt voordat er een aanbeveling lag over wie een extra prik zou moeten krijgen. Experts zouden zich onder druk gezet voelen en vrezen voor verwarring onder de bevolking.
Riskant
Janet Woodcock van voedsel- en medicijnwaakhond FDA en Rochelle P. Walensky van het Centrum voor ziektecontrole en Preventie (CDC) hebben de coronacoördinator van het Witte Huis afgelopen week verteld dat het huidige plan nog te ambitieus is, zeggen bronnen tegen The New York Times. Het zou volgens de topvrouwen nog weken kunnen duren voordat duidelijk is wie in aanmerking moet komen voor extra prikken. Ze houden er rekening mee dat 'boosters' in eerste instantie alleen worden aanbevolen voor bepaalde groepen die zijn ingeënt met het vaccin van Pfizer/BioNtech.
FDA-hoofd Woodcock zou in privékring hebben geklaagd dat het riskant was om al een datum te prikken voor de uitrol van boostervaccins voordat toezichthouders de kans hadden gekregen om uitvoerig onderzoek te doen. Er zou bijvoorbeeld nog worden onderzocht wat de optimale dosis is als mensen een derde keer worden ingeënt met het vaccin van Moderna. Dat bedrijf zou daar volgens een betrokkene onvoldoende informatie over hebben aangeleverd.
Israël
Er zou ook nog worden gewacht op gegevens uit Israël, dat ook al mensen een derde prik geeft, en informatie die aangeleverd moet worden door farmaceut Johnson & Johnson. Een adviesraad van de FDA komt op 17 september wel bijeen om de informatie te beoordelen die Pfizer beschikbaar heeft gesteld. Die farmaceut heeft gevraagd om boosterprikken goed te keuren voor mensen van 16 jaar en ouder.
De toezichthouder zou echter ook kunnen besluiten om extra Pfizer-doses alleen voor specifieke groepen aan te bevelen. Een gezaghebbende expert in de adviesraad waarschuwde deze week al "geen enkele overtuigende reden" te zien om al te beginnen met extra coronaprikken.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/DPA) - Het Iraanse leger heeft bevestigd dat het aanvallen heeft uitgevoerd op Amerikaanse bases in de regio. Het betreft Amerikaanse militaire doelen in Bahrein, Koeweit, Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten (VAE). In de Saudische hoofdstad Riyad zijn ook explosies gehoord.
4 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas noemt de ontwikkelingen in het Midden-Oosten gevaarlijk. De ballistische raket- en kernwapenprogramma's, samen met de steun aan terreurgroepen, "vormen een ernstige bedreiging voor de wereldwijde veiligheid", schrijft ze op X.
5 minuten geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse Hoge Nationale Veiligheidsraad heeft de burgers opgeroepen om naar veilige steden te trekken. Het regeringsorgaan zei niet welke steden wel en niet veilig zijn. Teheran houdt er in elk geval rekening mee dat de Israëlische en Amerikaanse aanvallen voorlopig doorgaan.
24 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - Israël heeft 20.000 reservisten van het leger opgeroepen, meldt nieuwssite Times of Israel. Die maatregel komt te midden van de Israëlische aanvallen op Iran en de Iraanse vergeldingsaanvallen op Israël.
37 minuten geledenMANAMA (ANP/AFP/RTR) - In Bahrein is het luchtalarm afgegaan en zijn ontploffingen gehoord. De Golfstaat ligt ongeveer 230 kilometer van de Iraanse kust en huisvest een grote Amerikaanse marinebasis. Die heeft bevestigd dat er een raketaanval op het complex is uitgevoerd.
46 minuten geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Volgens het Duitse persbureau dpa proberen Iraniërs in groten getale om de hoofdstad Teheran te ontvluchten. Die stad werd geraakt door de Israëlische en Amerikaanse luchtaanvallen en ooggetuigen zeggen dat er nu lange rijen staan bij de benzinestations, zodat mensen met hun auto ergens anders naartoe kunnen rijden.
48 minuten geledenDOHA (ANP) - Qatar heeft een Iraanse raket onderschept, meldt Al Jazeera op basis van het Qatarese leger. In dat land hebben de Amerikanen een militaire basis. Die viel Iran ook aan na de vorige Amerikaanse aanvallen in de zomer van 2025.
1 uur geleden