Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Experts VN-atoomwaakhond reizen door naar kerncentrale

Experts VN-atoomwaakhond reizen door naar kerncentrale

ZAPORIZJA (ANP/RTR) - Experts van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) zijn donderdagochtend vanuit de stad Zaporizja vertrokken naar de gelijknamige kerncentrale in de plaats Enerhodar. De chef van de VN-atoomwaakhond, Rafael Grossi, zegt dat zij zich niet laten tegenhouden door de "toegenomen militaire activiteit in het gebied".

Oekraïense autoriteiten beschuldigden Rusland donderdagochtend van nieuwe aanvallen. Het hoofd van de regio Zaporizja zegt dat de vooraf afgesproken route van de IAEA-missie is beschoten. De burgemeester van Enerhodar meldt via Telegram dat de stad met mortieren is beschoten en er ook automatische wapens en raketten worden ingezet.

Het veertienkoppige IAEA-team arriveerde woensdag in de stad Zaporizja, op 55 kilometer afstand van de centrale. De inspectie van het nucleaire complex duurt aanvankelijk maximaal een paar dagen, maar volgens delegatieleider Grossi wordt gekeken of het mogelijk is voor de IAEA om langer of permanent aanwezig te zijn.

De kerncentrale van Zaporizja, de grootste van Europa, is in maart ingenomen door Russische troepen. Vooral in de afgelopen weken zijn er veel zorgen over de veiligheid van het complex, waar beschietingen plaatsvinden. De Oekraïense en Russische autoriteiten beschuldigen elkaar van de aanvallen. Beide landen hebben hun steun voor de IAEA-missie uitgesproken.

Meer uit Buitenland

Paus Leo reageert fel op uitbuiting van Afrika om grondstoffen

LUANDA (ANP/RTR) - Paus Leo zet zich fel af tegen de exploitatie en het uitbuiten van Afrikaanse landen om hun waardevolle grondstoffen. In het olierijke Angola, zijn derde stop op zijn Afrikaanse rondreis, stelde hij dat Afrika slachtoffer is van "despoten en tirannen" die rijkdom beloven, maar die belofte niet nakomen.

33 minuten geleden
Wall Street Journal: VS willen Iraanse schepen enteren

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Amerikaanse strijdkrachten bereiden zich voor op het enteren van schepen die onder Iraanse vlag varen of die aan het land gelinkt kunnen worden, ook in internationale wateren. Dat schrijft de Wall Street Journal op gezag van anonieme VS-officials.

1 uur geleden
India eist opheldering van Iran over beschieting van schepen

NEW DELHI (ANP/RTR) - De Indiase autoriteiten willen opheldering van Iran over het beschieten van twee vrachtschepen in de Straat van Hormuz die, naar nu blijkt, onder Indiase vlag voeren. De Iraanse ambassadeur is ter verantwoording geroepen.

2 uur geleden
Schutter opent vuur in Kyiv, meerdere doden

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Bij een schietpartij in Kyiv zijn zeker vijf doden gevallen, meldt de Oekraïense president Zelensky. De schutter werd gedood tijdens een poging om hem te arresteren.

2 uur geleden
Trump: Iran kan ons niet chanteren met sluiting Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran de VS niet kan "chanteren" door de Straat van Hormuz opnieuw af te sluiten. Hij zei ook dat de landen nog steeds met elkaar in gesprek zijn.

2 uur geleden
President Brazilië hekelt Veiligheidsraad en Trump

BARCELONA (ANP/RTR) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft fel uitgehaald naar de Veiligheidsraad van de VN en president Donald Trump, zonder die laatste bij naam te noemen.

5 uur geleden
Macron beschuldigt Hezbollah van doden van Franse militair

BEIROET (ANP/RTR) - Een Franse VN-militair is omgekomen bij een aanval in Zuid-Libanon. Volgens de Franse president Emmanuel Macron zit Hezbollah achter de aanval, schrijft hij op X.

5 uur geleden