Experts VN-atoomwaakhond reizen door naar kerncentrale
ZAPORIZJA (ANP/RTR) - Experts van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) zijn donderdagochtend vanuit de stad Zaporizja vertrokken naar de gelijknamige kerncentrale in de plaats Enerhodar. De chef van de VN-atoomwaakhond, Rafael Grossi, zegt dat zij zich niet laten tegenhouden door de "toegenomen militaire activiteit in het gebied".
Oekraïense autoriteiten beschuldigden Rusland donderdagochtend van nieuwe aanvallen. Het hoofd van de regio Zaporizja zegt dat de vooraf afgesproken route van de IAEA-missie is beschoten. De burgemeester van Enerhodar meldt via Telegram dat de stad met mortieren is beschoten en er ook automatische wapens en raketten worden ingezet.
Het veertienkoppige IAEA-team arriveerde woensdag in de stad Zaporizja, op 55 kilometer afstand van de centrale. De inspectie van het nucleaire complex duurt aanvankelijk maximaal een paar dagen, maar volgens delegatieleider Grossi wordt gekeken of het mogelijk is voor de IAEA om langer of permanent aanwezig te zijn.
De kerncentrale van Zaporizja, de grootste van Europa, is in maart ingenomen door Russische troepen. Vooral in de afgelopen weken zijn er veel zorgen over de veiligheid van het complex, waar beschietingen plaatsvinden. De Oekraïense en Russische autoriteiten beschuldigen elkaar van de aanvallen. Beide landen hebben hun steun voor de IAEA-missie uitgesproken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump claimt dat hij een "heel groot cadeau" van Iran heeft gekregen. Hij wilde niet zeggen wat het precies was, maar het zou te maken hebben met de Straat van Hormuz en olie en gas.
13 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Iran zegt "niet-vijandige" schepen door te laten op de Straat van Hormuz. Dat meldt de Financial Times op basis van een brief die Teheran gestuurd heeft naar leden van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) van de VN.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De sociaaldemocratische partij van premier Mette Frederiksen is bij de Deense parlementsverkiezingen opnieuw de grootste geworden, blijkt uit de exitpoll van de omroep DR. Maar het linkse blok waar de sociaaldemocraten deel van uitmaken lijkt te weinig zetels te halen voor een meerderheid, dus het is nog onduidelijk wat voor coalitie er kan worden gesloten.
1 uur geledenWASHINGTON/ARLINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft beklemtoond dat zijn land in gesprek is met Iran. De gesprekken zouden goed verlopen. Hij zei dat "we met de juiste mensen in Iran praten" om tot een deal te komen en ze willen een overeenkomst.
1 uur geledenBRASÍLIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro mag de rest van zijn straf thuis uitzitten onder huisarrest. Hij werd in september veroordeeld tot een gevangenisstraf van 27 jaar voor het beramen van een staatsgreep en zat sinds november in de cel.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering stuurt volgens onder meer de Wall Street Journal nog eens 3000 militairen naar het Midden-Oosten. Het gaat volgens het gemelde plan om militairen van de 82e luchtlandingsdivisie die worden beschouwd als elitetroepen.
3 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Een Iraanse raket is volgens bronnen bij Libanese veiligheidsdiensten onderschept in het luchtruim van Libanon. Het zou voor het eerst zijn in de huidige oorlog van de VS en Israël tegen Iran dat er een raket uit Iran boven Libanon is gesignaleerd en neergehaald.
4 uur geleden