Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Experts VN-atoomwaakhond aangekomen bij kerncentrale Zaporizja

Experts VN-atoomwaakhond aangekomen bij kerncentrale Zaporizja

ENERHODAR (ANP/AFP) - Experts van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) zijn donderdagmiddag gearriveerd bij de kerncentrale van Zaporizja, in het zuidoosten van Oekraïne. Het Oekraïense staatsenergiebedrijf Energoatom heeft de aankomst bevestigd, nadat de reis door beschietingen in de omgeving uren vertraging opliep.

Oekraïne en Rusland beschuldigen elkaar van de nieuwe aanvallen, waaronder op de vooraf afgesproken route van het team van de VN-atoomwaakhond en bij de door Rusland bezette kerncentrale zelf. Zij zeggen dat de andere partij de IAEA-missie probeert te saboteren.

IAEA-chef Rafael Grossi, die de delegatie leidt, zei donderdagochtend voor vertrek dat het team zich niet zou laten tegenhouden door de "toegenomen militaire activiteit in het gebied". Hij ging maandag met dertien experts naar Oekraïne. Zij arriveerden woensdag in de stad Zaporizja, op 55 kilometer afstand van de centrale, en trokken donderdag richting de gelijknamige kerncentrale in de plaats Enerhodar.

De inspectie duurt aanvankelijk maximaal een paar dagen, maar er wordt volgens Grossi gekeken of het mogelijk is voor de IAEA om langer of permanent aanwezig te zijn. Vooral in de afgelopen weken zijn er veel zorgen over de veiligheid van het nucleaire complex, waar regelmatig beschietingen plaatsvinden. Oekraïne en Rusland wijzen elkaar aan als schuldige.

Meer uit Buitenland

Burgemeester: meer dan half miljoen inwoners hebben Kyiv verlaten

KYIV (ANP/AFP) - Zeker 600.000 inwoners van Kyiv hebben de stad verlaten sinds 9 januari. Dat meldt burgemeester Vitali Klitsjko, die hen daartoe had opgeroepen vanwege de problemen met de stroom- en warmtevoorziening in de stad. Dinsdag nog meldde Klitsjko dat meer dan vijfduizend panden zonder verwarming zaten na Russische aanvallen. Voor nog zeker vierduizend panden is dat nog het geval.

47 minuten geleden
Spoorbedrijf beperkt snelheid op HSL-traject Madrid-Barcelona

MADRID (ANP/RTR) - Het Spaanse spoorwegbedrijf Adif heeft bepaald dat hogesnelheidstreinen op een deel van het traject Madrid-Barcelona tijdelijk langzamer moeten rijden. Het gaat om in totaal 150 kilometer spoor. Volgens het spoorbedrijf zijn er problemen met het spoor ontdekt. Dinsdagavond worden de trajectdelen onderworpen aan inspectie, waarna Adif hoopt de snelheidsbeperking te kunnen intrekken.

51 minuten geleden
Meerderheid EU-parlement wil voorlopig niet stemmen over VS-deal

STRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement wil voorlopig niet stemmen over de handelsdeal van de EU en de VS vanwege spanningen over Groenland. Dat hebben het centrumrechtse EVP, de sociaaldemocraten en liberale Renew laten weten, goed voor 401 van de ruim 700 zetels.

1 uur geleden
Kyiv vreest honderden miljarden extra nodig te hebben voor leger

KYIV (ANP/DPA) - Kyiv vreest tot 700 miljard dollar (circa 600 miljard euro) aan steun nodig te hebben om de komende jaren zijn leger op peil te houden. Dat zei vicepremier Taras Katsjka in een panelgesprek tijdens het World Economic Forum in het Zwitserse Davos. Als de agressieve houding van Rusland jegens Europa en de wereld niet verandert, kunnen de kosten oplopen tot wel 700 miljard dollar, aldus de bewindsman.

2 uur geleden
NAVO is 'verzwakt' door Groenland-ruzie, stelt Macron

DAVOS (ANP/RTR/AFP) - De NAVO is "een verzwakte organisatie" door de ruzie met de Verenigde Staten over Groenland, vindt de Franse president Emmanuel Macron. De VS, de officieuze leider van de alliantie, willen het strategisch gelegen eiland per se van NAVO-bondgenoot Denemarken afnemen. Dat stuit op verontwaardigd verzet van Denemarken en zijn medestanders.

2 uur geleden
Traangas en vuurwerk bij boerenprotest bij Europees Parlement

STRAATSBURG (ANP) - Bij een boerenprotest bij het Europees Parlement in Straatsburg gooien demonstranten met vuurwerk naar de politie. De politie schiet op haar beurt met traangas. Er zijn honderden boeren bijeen voor een protest bij het parlement.

2 uur geleden
Macron roept investeerders naar Europa, dat beschermt tegen tiran

DAVOS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron roept investeerders op naar Europa te komen, waar de rechtsstaat en de wetenschap hen beschermen tegen tirannen en complotdenkers. Europa kan traag zijn en omslachtig, maar het is tenminste voorspelbaar, hield hij de CEO's, investeerders en hoogwaardigheidsbekleders op het World Economic Forum voor.

3 uur geleden