
Experts VN-atoomwaakhond aangekomen bij kerncentrale Zaporizja
ENERHODAR (ANP/AFP) - Experts van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) zijn donderdagmiddag gearriveerd bij de kerncentrale van Zaporizja, in het zuidoosten van Oekraïne. Het Oekraïense staatsenergiebedrijf Energoatom heeft de aankomst bevestigd, nadat de reis door beschietingen in de omgeving uren vertraging opliep.
Oekraïne en Rusland beschuldigen elkaar van de nieuwe aanvallen, waaronder op de vooraf afgesproken route van het team van de VN-atoomwaakhond en bij de door Rusland bezette kerncentrale zelf. Zij zeggen dat de andere partij de IAEA-missie probeert te saboteren.
IAEA-chef Rafael Grossi, die de delegatie leidt, zei donderdagochtend voor vertrek dat het team zich niet zou laten tegenhouden door de "toegenomen militaire activiteit in het gebied". Hij ging maandag met dertien experts naar Oekraïne. Zij arriveerden woensdag in de stad Zaporizja, op 55 kilometer afstand van de centrale, en trokken donderdag richting de gelijknamige kerncentrale in de plaats Enerhodar.
De inspectie duurt aanvankelijk maximaal een paar dagen, maar er wordt volgens Grossi gekeken of het mogelijk is voor de IAEA om langer of permanent aanwezig te zijn. Vooral in de afgelopen weken zijn er veel zorgen over de veiligheid van het nucleaire complex, waar regelmatig beschietingen plaatsvinden. Oekraïne en Rusland wijzen elkaar aan als schuldige.
Meer uit Buitenland
ANKARA (ANP/RTR) - De Turkse regeringspartij AK verwelkomt het besluit van de Koerdische groepering PKK om te ontbinden. Een woordvoerder spreekt van een belangrijke stap richting een "terreurvrij Turkije".
18 minuten geledenANKARA (ANP/RTR/AFP) - De Koerdische militante beweging PKK heeft besloten zichzelf op te heffen. Dat meldt persbureau ANF, dat banden met de groepering heeft. PKK-leider Abdullah Öcalan had eerder opgeroepen tot het ontbinden van de organisatie.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De vrijlating van de Israëlisch-Amerikaanse gijzelaar Edan Alexander door Hamas zal niet leiden tot een wapenstilstand of vrijlating van Palestijnse gevangenen. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt dat zijn land alleen zal zorgen voor veilige omstandigheden rond de vrijlating.
3 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Afgelopen nacht waren er geen incidenten aan de grens tussen India en Pakistan. Het Indiase leger meldt maandag "de eerste kalme nacht in lange tijd", na de invoering van een staakt-het-vuren afgelopen zaterdag. "De nacht bleef grotendeels rustig in Kasjmir en andere gebieden langs de internationale grens", aldus het Indiase leger.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump ondertekent maandag een decreet om de prijzen van geneesmiddelen flink te verlagen. De Verenigde Staten zouden voortaan niet meer betalen dan andere rijke landen, wat volgens Trump tot 80 procent goedkoper kan uitpakken. Dat heeft Trump zondag bekendgemaakt.
7 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Hamas gaat de Israëlisch-Amerikaanse gijzelaar Edan Alexander vrijlaten die in Gaza vastzit, zo meldt de Palestijnse beweging. Met de vrijlating van Alexander hoopt Hamas te bereiken dat een staakt-het-vuren tot stand komt en dat humanitaire hulp wordt toegelaten tot de belegerde kuststrook, vertelde een hoge Hamas-functionaris aan persbureau Reuters.
12 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft de oproepen van Amerikaanse functionarissen aan Iran om zijn nucleaire installaties te ontmantelen zondag "onaanvaardbaar" genoemd.
12 uur geleden