Experts VN-atoomwaakhond aangekomen bij kerncentrale Zaporizja
ENERHODAR (ANP/AFP) - Experts van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) zijn donderdagmiddag gearriveerd bij de kerncentrale van Zaporizja, in het zuidoosten van Oekraïne. Het Oekraïense staatsenergiebedrijf Energoatom heeft de aankomst bevestigd, nadat de reis door beschietingen in de omgeving uren vertraging opliep.
Oekraïne en Rusland beschuldigen elkaar van de nieuwe aanvallen, waaronder op de vooraf afgesproken route van het team van de VN-atoomwaakhond en bij de door Rusland bezette kerncentrale zelf. Zij zeggen dat de andere partij de IAEA-missie probeert te saboteren.
IAEA-chef Rafael Grossi, die de delegatie leidt, zei donderdagochtend voor vertrek dat het team zich niet zou laten tegenhouden door de "toegenomen militaire activiteit in het gebied". Hij ging maandag met dertien experts naar Oekraïne. Zij arriveerden woensdag in de stad Zaporizja, op 55 kilometer afstand van de centrale, en trokken donderdag richting de gelijknamige kerncentrale in de plaats Enerhodar.
De inspectie duurt aanvankelijk maximaal een paar dagen, maar er wordt volgens Grossi gekeken of het mogelijk is voor de IAEA om langer of permanent aanwezig te zijn. Vooral in de afgelopen weken zijn er veel zorgen over de veiligheid van het nucleaire complex, waar regelmatig beschietingen plaatsvinden. Oekraïne en Rusland wijzen elkaar aan als schuldige.
Meer uit Buitenland
MEKKA (ANP/AFP) - In het Saudische Mekka is de hadj begonnen, de jaarlijkse pelgrimstocht die moslims geacht worden minimaal eens in hun leven te maken. In het nabijgelegen Mina zijn daartoe miljoenen tenten opgebouwd, om de vele pelgrims op te vangen. Meer dan anderhalf miljoen gelovigen zouden al zijn gearriveerd.
18 minuten geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Volgens de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marco Rubio, bestaat er nog steeds een kans dat er maandag een deal wordt gesloten tussen de Verenigde Staten en Iran.
1 uur geledenBELGOROD (ANP/RTR) - Bij een grote raketaanval op de Russische regio Belgorod werd energie-infrastructuur beschadigd. Dat meldt het Russische persbureau Interfax op basis van de lokale autoriteiten. Onder meer de stad Belgorod, vlak bij de grens met Oekraïne, werd getroffen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn met meer dan 5 procent gedaald door de hoop op een akkoord tussen de Verenigde Staten en Iran om uiteindelijk de oorlog te beëindigen. Ook gingen de Aziatische markten licht omhoog.
5 uur geledenBARINAS (ANP) - In de stad Barinas in het westen van Venezuela hebben honderden gedetineerden zondag een gevangenis overgenomen. Ze protesteerden tegen marteling en eisten het ontslag van de gevangenisdirecteur.
6 uur geledenLACANAU/LÈGE-CAP-FERRET (ANP) - Aan de Franse kust zijn twee zwemmers verdronken nadat zij door sterke stromingen werden meegesleurd in het water. Dat melden de autoriteiten in het departement Gironde in een verklaring.
7 uur geledenGENÈVE (ANP) - Het vermoedelijke aantal ebolabesmettingen in de Democratische Republiek Congo (DRC) is opgelopen tot 900. Dat meldt de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zondag. 101 ebolabesmettingen zijn inmiddels vastgesteld in de DRC, waar het virus uitbrak.
8 uur geleden