Experts: uitbarsting vulkaan IJsland mogelijk in komende dagen
REYKJAVIK (ANP/DPA/AFP) - De IJslandse weerdienst acht het waarschijnlijk dat ergens in de komende dagen een vulkaanuitbarsting plaatsvindt in het zuidwesten van IJsland. Er is daar al weken sprake van seismische activiteit en ongeveer 3700 inwoners van de plaats Grindavík werden een week geleden geëvacueerd.
Het landelijke weerbureau heeft vrijdag sinds middernacht ongeveer duizend aardbevingen waargenomen. Volgens deskundigen van de dienst zijn er aanwijzingen dat de magmatunnel onder de grond zich verder uitbreidt.
Grindavík, ongeveer 40 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Reykjavik, werd op 11 november geëvacueerd nadat magma onder de grond honderden bevingen veroorzaakte, wat kan wijzen op een naderende uitbarsting. In de regio zijn sindsdien duizenden kleine bevingen waargenomen. In Grindavík is grote schade ontstaan aan onder meer wegen en gebouwen.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Frankrijk heeft zijn burgers in Mali opgeroepen dat land zo snel mogelijk te verlaten. De dringende oproep volgt na gecoördineerde aanvallen van islamitische jihadisten en Toeareg-separatisten in de voormalige Franse kolonie.
25 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft Iran opnieuw bedreigd wegens het uitblijven van een vredesdeal. Hij stelt in een bericht op Truth Social dat dat land snel moet handelen.
41 minuten geledenSANTA MARTA (ANP/AFP) - Frankrijk heeft op de conferentie over het afbouwen van fossiele brandstoffen als eerste land een 'routekaart' daarvoor gepresenteerd. Het land wil in de energiesector steenkool uiterlijk in 2030 uitgefaseerd hebben. Voor olie is het voornemen 2045, voor aardgas 2050.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De jaarlijkse militaire parade in Moskou moet het dit keer stellen zonder tanks en andere grote attracties. De Russische krijgsmacht is te druk met Oekraïne.
1 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - De afgezette Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol is ook in hoger beroep veroordeeld voor het belemmeren van de rechtsgang. Zijn gevangenisstraf is met twee jaar verhoogd naar zeven jaar. Yoon verzette zich tegen zijn arrestatie in het onderzoek naar de militaire noodtoestand die hij in 2024 uitriep.
2 uur geledenWISMAR (ANP/DPA) - De verzwakte bultrug Timmy is nog steeds onderweg naar de Noordzee. Een reddingsteam sleept de walvis, die wekenlang gestrand was voor de Duitse kust, sinds dinsdag in een drijvend bassin naar diepere wateren.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Afghanistan dreigt tegen 2030 tot 20.000 vrouwelijke leerkrachten en 5400 vrouwelijke zorgverleners kwijt te raken als de beperkingen op meisjesonderwijs en de arbeidsrestricties voor vrouwen van kracht blijven. Dat heeft grote gevolgen voor de gezondheid en ontwikkeling van meisjes en vrouwen, maar ook voor het land als geheel. Dat blijkt uit een woensdag gepubliceerde analyse van UNICEF.
6 uur geleden