Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Experts: snel actie van overheid voor digitale onafhankelijkheid

Experts: snel actie van overheid voor digitale onafhankelijkheid

DEN HAAG (ANP) - Meerdere experts op het gebied van technologie en digitale veiligheid hebben er bij Kamerleden op aangedrongen om snel minder afhankelijk te worden van grote Amerikaanse bedrijven. De overheid is nu enorm kwetsbaar door de afhankelijkheid van grote bedrijven als Microsoft en Google, zeiden de deskundigen tijdens een gesprek over digitale soevereiniteit in de Tweede Kamer.

Voormalig lid van het Europees Parlement en expert op het gebied van data Marietje Schaake zei dat "big tech" een grotere rol "dan ooit tevoren" heeft gekregen onder de Amerikaanse president Donald Trump. Het gebruik van deze bedrijven en diensten kan als pressiemiddel worden gebruikt om Amerikaanse belangen te dienen, waarschuwden de meeste experts de Tweede Kamerleden.

Staatssecretaris Zsolt Szabó van Digitalisering (PVV) noemt afhankelijkheid van bedrijven als Microsoft "niet altijd problematisch", maar zegt dat het wel een probleem kan worden. In dat geval moet worden nagedacht over alternatieven, zei de staatssecretaris desgevraagd tegen het ANP.

Meer investeren

De aanwezige Kamerleden van NSC, PVV en GroenLinks-PvdA leken het belang van snel handelen op dit gebied in te zien, maar Barbara Kathmann van GroenLinks-PvdA vroeg zich af hoe zij ook de overige Kamerleden kan overtuigen. Professor Reijer Passchier van de Universiteit Leiden zei daarop dat alle vraagstukken over privacy en technologische ontwikkeling nu niet worden bepaald door de overheid of burgers, maar door de bazen van de grote Amerikaanse techbedrijven. Mariëtte van Huijstee van het Rathenau Instituut waarschuwde dat de Amerikaanse vicepresident J.D. Vance al heeft gedreigd uit de NAVO te stappen als Europese wetgeving om de macht van techbedrijven in te perken niet wordt teruggedraaid. "Als we niks doen lopen we het risico om in geopolitieke conflicten het onderspit te delven."

Een van de oplossingen is om meer te investeren in Nederlandse en Europese digitale diensten, zeiden de deskundigen. Die kunnen dan worden gebruikt om de Amerikaanse diensten te vervangen of als achtervang, mocht er iets misgaan bij de Amerikaanse bedrijven. Mensen uit de Nederlandse techsector denken dat dit mogelijk is, maar dan is er wel vertrouwen en geld nodig om te kunnen groeien.

Meer uit Binnenland

Persoon aangehouden na vechtpartij bij aanmeldcentrum Ter Apel

TER APEL (ANP) - De politie heeft zaterdagavond een persoon aangehouden bij het aanmeldcentrum in Ter Apel na een melding van een vechtpartij. De 29-jarige man werd overgedragen door de beveiliging, laat een woordvoerder weten.

4 uur geleden
Twee gewonden door schietpartij Wassenaar, man opgepakt

WASSENAAR (ANP) - Twee personen zijn in de nacht van zaterdag op zondag gewond geraakt door een schietpartij bij een woning aan de Van der Duyn van Maasdamstraat in Wassenaar. De politie heeft een verdachte, een 42-jarige man uit de Zuid-Hollandse plaats, opgepakt.

4 uur geleden
Stroomstoring rond Gouda verholpen, treinverkeer hervat

UTRECHT (ANP) - Het treinverkeer rond Gouda is weer volledig opgestart na een stroomstoring zondagochtend. Dat laat een woordvoerder van ProRail weten. Door de storing reden er volgens de spoorbeheerder geen treinen tussen Gouda en Rotterdam, Den Haag en Alphen aan den Rijn. Van en naar Utrecht reden minder treinen, was te zien in de reisplanner van de NS.

5 uur geleden
Geen treinen rond Gouda door stroomstoring

UTRECHT (ANP) - Door een stroomstoring ligt het treinverkeer rond Gouda zondagochtend stil, meldt ProRail. Zo rijden er geen treinen tussen de Zuid-Hollandse stad en Den Haag, Utrecht en Rotterdam. De storing komt boven op werkzaamheden op het spoor rond Den Haag, waardoor het treinverkeer dit weekend al gehinderd werd. Tussen Leiden Centraal en Den Haag Mariahoeve is zondagochtend ook sprake van een seinstoring.

5 uur geleden
Nachtopvang Pekela sinds vertrek Rode Kruis niet meer gebruikt

TER APEL (ANP) - De nachtopvang in het Groningse Nieuwe Pekela is niet meer gebruikt sinds het Rode Kruis is gestopt met de hulpverlening bij het aanmeldcentrum in Ter Apel. Volgens het Rode Kruis is in de nacht van vrijdag op zaterdag niemand naar de opvang gebracht en ook zaterdagavond zijn er geen bussen vertrokken, zag een ANP-verslaggever.

6 uur geleden
Laatste publieke Soldaat van Oranje afgesloten met droneshow

KATWIJK (ANP) - Na ruim vijftien jaar en meer dan 4 miljoen bezoekers heeft de musical Soldaat van Oranje zaterdagavond afscheid genomen van het publiek. De laatste reguliere voorstelling in de TheaterHangaar in Katwijk werd afgesloten met een circa tien minuten durende droneshow met duizend drones, die scènes en personages uit de musical uitbeeldden. Zondag volgt nog een allerlaatste voorstelling voor cast, crew en genodigden.

15 uur geleden
Opstootjes voor opvang Ter Apel op eerste avond zonder Rode Kruis

TER APEL (ANP) - Op de eerste avond zonder hulpverlening van het Rode Kruis en VluchtelingenWerk voor de ingang van het aanmeldcentrum in Ter Apel zijn er diverse opstootjes geweest. Vooral een klein groepje mannen zocht steeds de confrontatie op met elkaar en met vluchtelingen uit het aanmeldcentrum, zag een ANP-verslaggever.

17 uur geleden