Experts: pro-Chinese informatie verspreid via nieuwssites
TORONTO (ANP) - Via een netwerk van zeker 123 websites wordt pro-Chinese informatie verspreid in tientallen landen, waaronder ook Nederland. Dat meldt de Canadese onderzoeksgroep The Citizen Lab, dat spreekt over sites die zich voordoen als lokale nieuwsmedia.
De websites worden volgens de onderzoekers aangestuurd vanuit China. Er worden onder meer berichten verspreid met kritiek op figuren die door de Chinese autoriteiten als lastpakken worden gezien. Ook duiken er complottheorieën op die schadelijk zijn voor de Verenigde Staten en hun bondgenoten, melden de onderzoekers.
Citizen Lab noemt het de campagne 'PAPERWALL' en stelt dat de sites erg op elkaar lijken en worden aangekleed als lokale nieuwssites. Bezoekers komen er in aanraking met een mengeling van informatie die is overgenomen uit echte media in het land, artikelen uit Chinese staatsmedia, commerciële persberichten en desinformatie.
PAPERWALL zou actief zijn in dertig landen in Europa, Azië en Latijns-Amerika. De experts identificeerden twee sites in Nederland. Ze waarschuwen in een rapport dat critici van Beijing die worden bekritiseerd op dergelijke sites daar ernstige gevolgen van kunnen ondervinden. Ze kunnen worden lastiggevallen of zakelijk in de problemen komen.
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP) - De Noorse kroonprinses Mette-Marit heeft excuses aangeboden voor haar "vriendschap met Epstein". Het Noorse hof deelde vrijdag een verklaring van de kroonprinses. "Het is belangrijk voor mij om mijn excuses aan te bieden aan iedereen die ik teleurgesteld heb", schrijft Mette-Marit. De vrouw van kroonprins Haakon biedt ook haar excuses aan "voor de situatie waarin ik de koninklijke familie heb gebracht, vooral de koning en koningin."
10 minuten geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De activisten die afgelopen jaar met een scheepsvloot probeerden Gaza te bereiken maar werden gestopt door Israël, gaan een nieuwe poging ondernemen. Dat zegt een van de destijds gearresteerde opvarenden, Thiago Avila. De flotilla zal op dezelfde dag als de eerdere missie vertrekken, 29 maart. Tegelijkertijd zal een groep over land vertrekken in een poging Gaza te bereiken.
11 minuten geledenMILAAN (ANP) - In Milaan zijn ongeveer duizend mensen de straat opgegaan om te protesteren tegen de aanwezigheid van de Amerikaanse immigratiedienst ICE tijdens de Olympische Spelen. Volgens nieuwssite Rai News organiseerden studenten een mars en droegen ze borden met leuzen als 'ICE out'.
55 minuten geledenGENÈVE (ANP) - Rusland eist dat ook kernmachten Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk meedoen aan onderhandelingen over nieuwe afspraken om hun nucleaire slagkracht aan banden te leggen. De Verenigde Staten en Rusland zeggen te willen praten over een vervanger voor het kernwapenbeheersingsverdrag dat donderdag verliep, maar de VS staan erop dat ook rivaal China deelneemt.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov zegt dat Oekraïne achter de aanslag op een generaal in Moskou zit. Hij sprak van een "terroristische daad", die volgens hem is bedoeld om "het vredesproces te verstoren".
1 uur geledenNUUK (ANP/AFP) - Door vrijdag een consulaat in Nuuk te openen, wil Frankrijk beter naar Groenlanders kunnen luisteren en hen steunen in de crisis die is ontstaan door pogingen van de Amerikaanse president Donald Trump om het gebied over te nemen. Dat zei Jean-Noël Poirier, die het consulaat gaat leiden, voor zijn vertrek naar Nuuk tegen persbureau AFP.
1 uur geledenWARSCHAU (ANP/ANP) - Een Poolse rechtbank heeft de arrestatie bevolen van oud-justitieminister Zbigniew Ziobro. Hij wordt verdacht van corruptie en riskeert tot 25 jaar gevangenisstraf. De politicus vertrok vorig jaar naar Hongarije, waar hij naar eigen zeggen politiek asiel heeft gekregen.
2 uur geleden