Experts onderzoeken mogelijkheden om Utrechtse wolf te zenderen
UTRECHT (ANP) - Experts die de provincie Utrecht adviseren over de aanpak van de wolf die vermoedelijk bij meerdere incidenten met kinderen en honden was betrokken, onderzoeken de mogelijkheden om het dier te zenderen. De deskundigen willen daarmee inzicht krijgen in het gedrag van het dier.
Vorig najaar was al geprobeerd een andere wolf te zenderen die was gesignaleerd in de bossen van de Utrechtse Heuvelrug en meerdere contacten met honden had gehad. Die pogingen werden gestaakt, omdat het niet mogelijk bleek de wolf eerst met een verdovingspijltje te treffen voordat het dier van een zender kon worden voorzien.
"Om die wolf te kunnen verdoven, zou het dier vanaf maximaal 30 meter beschoten moeten worden, maar het dier bleef verder weg", zegt Dick Klees van de Zoogdiervereniging. "Daarom zoeken we naar andere manieren om het dier te kunnen zenderen."
Habitatrichtlijn
Klees zegt dat bij het bestuderen van opties om de wolf te zenderen aan de internationale afspraken voor soortenbescherming, de zogenoemde habitatrichtlijn, moet worden voldaan. Klees laat zich niet uit over de opties die de Zoogdiervereniging bestudeert. Wel wil hij kwijt dat het vangen in een kooi niet werkt bij een wolf.
Bij een incident woensdag in Austerlitz is een meisje vermoedelijk door een wolf omvergelopen of geduwd. Uit aanvullende informatie die de provincie Utrecht een dag later kreeg, kwam naar voren dat de wolf vermoedelijk niet het meisje in het vizier had, maar op een hond was afgegaan. Daarbij heeft het dier het meisje overlopen. "Die wolf vertoont atypisch gedrag, omdat het dier zo dicht bij mensen komt en de aanwezigheid van mensen negeert", zegt Klees.
De Zoogdiervereniging werkt aan een advies aan de provincie Utrecht voor de aanpak van de wolf. De definitieve versie daarvan is vermoedelijk begin volgende week gereed. Ondertussen bereidt de provincie Utrecht een vergunning tot afschot van de wolf voor. Daarvoor heeft Klees begrip. "Zo'n vergunning tot afschot is niet acuut nodig, maar het is goed dat die klaar is voor het geval er door de wolf een dreigende situatie voor mensen ontstaat."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De politie doet onderzoek naar de uit de hand gelopen azc-demonstraties bij Loosdrecht deze week, meldt justitieminister David van Weel. Hij sluit niet uit dat zulke demonstraties escaleren door de aanwezigheid van groepen die "niks goeds hebben in de zin, of die uit zijn op rellen of een ideologische overtuiging hebben".
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) is "zeer bezorgd" om berichten over een angstcultuur bij opleidingsplekken voor verzekeringsartsen bij het UWV zelf. Het AD en EenVandaag berichtten eerder vrijdag dat vooral in Amsterdam verzekeringsartsen in opleiding een te hoge werkdruk en onveilige werkomgeving ervaren.
52 minuten geledenARNHEM (ANP) - De rechtbank in Arnhem heeft vrijdag vier jaar cel opgelegd aan de 58-jarige Koert H. voor het stichten van brand in de Arnhemse binnenstad. Door de enorme brand werden in de nacht van 5 op 6 maart vorig jaar tien historische panden verwoest.
52 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Lidewij de Vos, fractievoorzitter van Forum voor Democratie, is in verwachting van haar eerste kind. Dat heeft ze vrijdagochtend bekendgemaakt op X.
53 minuten geledenNICOSIA (ANP) - Europa staat te veel aan de zijlijn bij de conflicten in het Midden-Oosten, zegt premier Rob Jetten voorafgaand aan de tweede dag van de informele EU-top op Cyprus. Later op de dag gaan de EU-leiders ook met onder meer leiders uit de golfregio, Libanon en Syrië in gesprek.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal regio's waar natuurbranden kunnen ontstaan, neemt snel toe. In Flevoland, Gooi en Vechtstreek, Twente en Noord- en Oost-Gelderland geldt nu ook het hoogste waarschuwingsniveau door de aanhoudende droogte. Deze fase 2 is afgekondigd door de brandweer.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse militair van de speciale eenheden is donderdag opgepakt omdat hij zou hebben gewed op het vertrek van de Venezolaanse leider Nicolás Maduro, kort voordat diens gevangenneming bekend werd. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Justitie.
10 uur geleden