Experts onderzoeken mogelijkheden om Utrechtse wolf te zenderen
UTRECHT (ANP) - Experts die de provincie Utrecht adviseren over de aanpak van de wolf die vermoedelijk bij meerdere incidenten met kinderen en honden was betrokken, onderzoeken de mogelijkheden om het dier te zenderen. De deskundigen willen daarmee inzicht krijgen in het gedrag van het dier.
Vorig najaar was al geprobeerd een andere wolf te zenderen die was gesignaleerd in de bossen van de Utrechtse Heuvelrug en meerdere contacten met honden had gehad. Die pogingen werden gestaakt, omdat het niet mogelijk bleek de wolf eerst met een verdovingspijltje te treffen voordat het dier van een zender kon worden voorzien.
"Om die wolf te kunnen verdoven, zou het dier vanaf maximaal 30 meter beschoten moeten worden, maar het dier bleef verder weg", zegt Dick Klees van de Zoogdiervereniging. "Daarom zoeken we naar andere manieren om het dier te kunnen zenderen."
Habitatrichtlijn
Klees zegt dat bij het bestuderen van opties om de wolf te zenderen aan de internationale afspraken voor soortenbescherming, de zogenoemde habitatrichtlijn, moet worden voldaan. Klees laat zich niet uit over de opties die de Zoogdiervereniging bestudeert. Wel wil hij kwijt dat het vangen in een kooi niet werkt bij een wolf.
Bij een incident woensdag in Austerlitz is een meisje vermoedelijk door een wolf omvergelopen of geduwd. Uit aanvullende informatie die de provincie Utrecht een dag later kreeg, kwam naar voren dat de wolf vermoedelijk niet het meisje in het vizier had, maar op een hond was afgegaan. Daarbij heeft het dier het meisje overlopen. "Die wolf vertoont atypisch gedrag, omdat het dier zo dicht bij mensen komt en de aanwezigheid van mensen negeert", zegt Klees.
De Zoogdiervereniging werkt aan een advies aan de provincie Utrecht voor de aanpak van de wolf. De definitieve versie daarvan is vermoedelijk begin volgende week gereed. Ondertussen bereidt de provincie Utrecht een vergunning tot afschot van de wolf voor. Daarvoor heeft Klees begrip. "Zo'n vergunning tot afschot is niet acuut nodig, maar het is goed dat die klaar is voor het geval er door de wolf een dreigende situatie voor mensen ontstaat."
Meer uit Binnenland
LOENEN (ANP) - De politie heeft een verdachte aangehouden voor een zedendelict bij een zorginstelling in Loenen. Dat bevestigde het Openbaar Ministerie donderdag na berichtgeving van Omroep Gelderland. De man werd begin maart opgepakt.
11 minuten geledenPE (ANP) - Van nagenoeg alle inwoners van de gemeente Epe zijn bij de datahack van 12 maart bij de gemeente gegevens gestolen. Het gaat om hun naam, adres, geboortedatum, -plaats en -land, geslacht en burgerservicenummer (bsn), is duidelijk geworden na onderzoek. Van sommige mensen die een gemeentelijke voorziening hadden aangevraagd, kunnen ook zaken als contactgegevens, bankrekeningnummer of kopie van het identiteitsbewijs zijn gestolen.
52 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De politie ontdekte vorig jaar voor het eerst in vijf jaar minder drugslabs. In 2025 ging het om 142 plekken waar synthetische drugs, heroïne, cocaïne of een combinatie daarvan werden geproduceerd. Een jaar eerder werd een recordaantal van 167 labs ontdekt. Ook het aantal dumpingen van drugsafval daalde flink. Vorig jaar trof de politie 117 dumpingen van drugs aan. Bijna de helft minder dan een jaar eerder.
56 minuten geledenBEVERWIJK (ANP) - Een medewerker van een goudwisselkantoor in Beverwijk is overleden door een gewelddadige overval op woensdag, meldt de politie. Een 19-jarige man uit de Noord-Hollandse plaats is hierna aangehouden.
1 uur geledenWIJHE (ANP) - Opvangorgaan COA mag in de komende winters waarschijnlijk jonge asielzoekers opvangen op een vakantiepark in de buurt van de plaats Heino in Overijssel. Op het terrein is in de komende vijf jaar tussen oktober en april plek voor maximaal 140 jongeren tussen 15 en 18 jaar oud.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad voor de rechtspraak maakt zich zorgen over de zorgvuldigheid van het wetgevingsproces. In het jaarverslag over 2025 geeft de raad aan dat "de kwaliteit van het wetgevingsproces onder druk staat". Daardoor zou de uitvoerbaarheid en de kwaliteit van wetten in het gedrang komen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veilig Thuis kreeg vorig jaar opnieuw meer meldingen van vermoedelijk huiselijk geweld en kindermishandeling. Dat melden Veilig Thuis en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. Het advies- en meldpunt kreeg 136.000 meldingen binnen; een jaar eerder waren dat er nog 129.000.
6 uur geleden