Experts onderzoeken mogelijkheden om Utrechtse wolf te zenderen
UTRECHT (ANP) - Experts die de provincie Utrecht adviseren over de aanpak van de wolf die vermoedelijk bij meerdere incidenten met kinderen en honden was betrokken, onderzoeken de mogelijkheden om het dier te zenderen. De deskundigen willen daarmee inzicht krijgen in het gedrag van het dier.
Vorig najaar was al geprobeerd een andere wolf te zenderen die was gesignaleerd in de bossen van de Utrechtse Heuvelrug en meerdere contacten met honden had gehad. Die pogingen werden gestaakt, omdat het niet mogelijk bleek de wolf eerst met een verdovingspijltje te treffen voordat het dier van een zender kon worden voorzien.
"Om die wolf te kunnen verdoven, zou het dier vanaf maximaal 30 meter beschoten moeten worden, maar het dier bleef verder weg", zegt Dick Klees van de Zoogdiervereniging. "Daarom zoeken we naar andere manieren om het dier te kunnen zenderen."
Habitatrichtlijn
Klees zegt dat bij het bestuderen van opties om de wolf te zenderen aan de internationale afspraken voor soortenbescherming, de zogenoemde habitatrichtlijn, moet worden voldaan. Klees laat zich niet uit over de opties die de Zoogdiervereniging bestudeert. Wel wil hij kwijt dat het vangen in een kooi niet werkt bij een wolf.
Bij een incident woensdag in Austerlitz is een meisje vermoedelijk door een wolf omvergelopen of geduwd. Uit aanvullende informatie die de provincie Utrecht een dag later kreeg, kwam naar voren dat de wolf vermoedelijk niet het meisje in het vizier had, maar op een hond was afgegaan. Daarbij heeft het dier het meisje overlopen. "Die wolf vertoont atypisch gedrag, omdat het dier zo dicht bij mensen komt en de aanwezigheid van mensen negeert", zegt Klees.
De Zoogdiervereniging werkt aan een advies aan de provincie Utrecht voor de aanpak van de wolf. De definitieve versie daarvan is vermoedelijk begin volgende week gereed. Ondertussen bereidt de provincie Utrecht een vergunning tot afschot van de wolf voor. Daarvoor heeft Klees begrip. "Zo'n vergunning tot afschot is niet acuut nodig, maar het is goed dat die klaar is voor het geval er door de wolf een dreigende situatie voor mensen ontstaat."
Meer uit Binnenland
GORINCHEM (ANP) - Als het aan burgemeester Reinie Melissant ligt, spreekt ze mogelijk al dinsdag "dan wel ergens in de loop van deze week" met het college om een datum te bepalen waarop de herstemming in Gorinchem plaatsvindt. Een nipte meerderheid stemde tijdens een raadsvergadering voor een gehele herstemming van de gemeenteraadsverkiezingen vanwege vermoedens van fraude.
4 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Een nipte meerderheid van de gemeenteraad van Gorinchem wil een gehele herstemming vanwege vermoedens van verkiezingsfraude. Dat betekent dat kiesgerechtigden opnieuw naar de stembus moeten, zo werd in de nacht van maandag op dinsdag besloten tijdens een gemeenteraadsvergadering. Een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen is zeldzaam.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima zeggen dat ze geraakt zijn door het overlijden van oud-president Chan Santokhi van Suriname. Het koningspaar denkt "met warme herinneringen" terug aan Santokhi, is te lezen in een verklaring op Instagram, Bluesky en X. Ook wensen zij de nabestaanden sterkte met "dit grote verlies".
7 uur geledenBALLUM (ANP) - Waddeneiland Ameland gaat alle stemmen die bij de gemeenteraadsverkiezingen zijn uitgebracht opnieuw tellen. Dat komt door één stem. Op het stembureau in het gemeentehuis in Ballum zijn overdag 354 stempassen ingeleverd, maar 's avonds zijn er 355 stemmen geteld.
8 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Een tbs'er die maandagochtend in Groningen was ontsnapt, is aan het begin van de avond opgepakt in Leeuwarden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van RTL Nieuws en NOS. Een speciaal opsporingsteam heeft hem op de openbare weg aangehouden. Het is nog niet bekend hoe het team hem heeft getraceerd en waar hij in de tussentijd is geweest.
10 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Burgemeester Reinie Melissant van Gorinchem heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken gevraagd te kijken naar de fraudegevoeligheid van volmachtstemmen. Dat zei ze bij aanvang van de gemeenteraadsvergadering in de Zuid-Hollandse stad, waar maandagavond wordt besloten of er een herstemming nodig is na mogelijke stemfraude bij de gemeenteraadsverkiezingen.
10 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De politie is op zoek naar een ontsnapte tbs'er. De 41-jarige man is ontsnapt aan zijn toezicht tijdens begeleide werkzaamheden in Groningen. Hij is in 2011 veroordeeld tot tbs met dwangverpleging voor een aantal zedenmisdrijven, meldt de politie. Hij zat vast in het forensisch-psychiatrisch centrum Mesdag in Groningen.
13 uur geleden