Experts: EU moet ondanks versoepelingen klimaatdoelen halen
UTRECHT (ANP) - Klimaat- en milieumaatregelen voor boeren mogen dan wel worden versoepeld door Brussel, maar landen moeten uiteindelijk toch de klimaatdoelen halen. Dit zeggen sectoranalist Harry Smit en specialist Barend Bekamp van RaboResearch Food & Agriculture, naar aanleiding van recente stappen in Brussel.
"Plannen worden op de lange baan geschoven, maar de richtlijnen en doelen veranderen niet. Er moet nog steeds beleid voor worden ontwikkeld", legt Smit uit.
Zo trok de Europese Commissie vorige maand een plan in dat het gebruik van pesticiden moest verminderen. Het plan ging niet door omdat het volgens voorzitter Ursula von der Leyen teveel verzet opriep van protesterende boeren. Maar de grote lijnen waar dit beleid aan moet bijdragen, liggen grotendeels vast en veranderen niet, zegt ook Bekamp.
De Europese Commissie wilde onlangs nog meer klimaatregels voor de landbouw versoepelen. Een aantal voorschriften wordt vrijwillig als het aan de commissie ligt. Als een boer niet aan klimaatvoorwaarden voldoet, zou die niet meer hoeven te vrezen EU-subsidie te verliezen. Verder wil de commissie onder meer dat boeren niet langer gewassen hoeven af te wisselen en dat boeren minder vaak worden gecontroleerd. De EU-landen stemden dinsdag met de versoepelingen in. Alleen het Europees Parlement moet zich er nog over buigen.
Het versoepelen van maatregelen houdt volgens Smit vooral in dat de landbouw meer ruimte krijgt om doelen te halen. "Als bijvoorbeeld beleid voor gewasbeschermingsmiddelen sneuvelt, moet op nationaal niveau worden geregeld dat er minder gewasbeschermingsmiddelen worden gebruikt."
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De gemiddelde agrarische grondprijs is in het tweede kwartaal met 6,7 procent gestegen. Dat melden het Kadaster en de Universiteit Wageningen (WUR). De gemiddelde prijs per hectare lag door deze stijging op 108.500 euro in het tweede kwartaal. Deze prijs ligt 13,7 procent hoger dan het gemiddelde over heel 2025.
53 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag hoger de handelsdag uitgegaan, geholpen door winsten bij de chipbedrijven. Die toonden herstel na scherpe verliezen in de sector de afgelopen tijd, maar beleggers lijken de zorgen over de hoge investeringen in kunstmatige intelligentie (AI) even naast zich neer te leggen.
2 uur geledenHANK (ANP) - De afsluiting van de Merwedebrug voor vrachtverkeer heeft impact op wegrestaurant Napoleon, dat een paar kilometer ten zuiden van de brug ligt. "Het is een stuk rustiger dan voorheen", vertelt eigenaresse Adinda Geelhoedt-Valk.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP/RTR/AFP) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus wil zijn winstgevendheid de komende jaren flink opschroeven. Het bedrijf stelt als doel om de operationele winst tegen 2029 met ongeveer 75 procent te verhogen, werd dinsdag bekendgemaakt.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AI-chatbot Grok komt beschikbaar voor Nederlandse bestuurders van Tesla-voertuigen. De elektrische autofabrikant heeft de AI-assistent opgenomen in zijn recentste software-update, maakte het bedrijf bekend.
6 uur geledenOTTAWA (ANP/RTR) - De Canadese premier Mark Carney is met de Amerikaanse president Donald Trump overeengekomen om de gesprekken over handelskwesties de komende weken te intensiveren. "Mijn team en ik kijken ernaar uit om daarmee aan de slag te gaan", zei hij dinsdag tegen verslaggevers.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven Besi, ASMI en ASML lieten dinsdag een overtuigend herstel zien, na de scherpe koersdalingen van de afgelopen weken. Ook elders in Europa en op Wall Street vonden beleggers de tijd weer rijp om in techaandelen te stappen. De afgelopen tijd daalden deze aandelen juist fors door zorgen over de hoge investeringen in AI. Besi, een toeleverancier aan de chipindustrie, eindigde bovenaan de AEX met een winst van ruim 7 procent. Het bedrijf maakt donderdag zijn tweedekwartaalcijfers bekend.
7 uur geleden