Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Experts: EU moet ondanks versoepelingen klimaatdoelen halen

Experts: EU moet ondanks versoepelingen klimaatdoelen halen

UTRECHT (ANP) - Klimaat- en milieumaatregelen voor boeren mogen dan wel worden versoepeld door Brussel, maar landen moeten uiteindelijk toch de klimaatdoelen halen. Dit zeggen sectoranalist Harry Smit en specialist Barend Bekamp van RaboResearch Food & Agriculture, naar aanleiding van recente stappen in Brussel.

"Plannen worden op de lange baan geschoven, maar de richtlijnen en doelen veranderen niet. Er moet nog steeds beleid voor worden ontwikkeld", legt Smit uit.

Zo trok de Europese Commissie vorige maand een plan in dat het gebruik van pesticiden moest verminderen. Het plan ging niet door omdat het volgens voorzitter Ursula von der Leyen teveel verzet opriep van protesterende boeren. Maar de grote lijnen waar dit beleid aan moet bijdragen, liggen grotendeels vast en veranderen niet, zegt ook Bekamp.

De Europese Commissie wilde onlangs nog meer klimaatregels voor de landbouw versoepelen. Een aantal voorschriften wordt vrijwillig als het aan de commissie ligt. Als een boer niet aan klimaatvoorwaarden voldoet, zou die niet meer hoeven te vrezen EU-subsidie te verliezen. Verder wil de commissie onder meer dat boeren niet langer gewassen hoeven af te wisselen en dat boeren minder vaak worden gecontroleerd. De EU-landen stemden dinsdag met de versoepelingen in. Alleen het Europees Parlement moet zich er nog over buigen.

Het versoepelen van maatregelen houdt volgens Smit vooral in dat de landbouw meer ruimte krijgt om doelen te halen. "Als bijvoorbeeld beleid voor gewasbeschermingsmiddelen sneuvelt, moet op nationaal niveau worden geregeld dat er minder gewasbeschermingsmiddelen worden gebruikt."

Meer uit Financieel

Banken en chipbedrijven houden AEX uit het rood

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse hoofdindex is maandag iets hoger geëindigd, geholpen door koerswinsten van banken en chipbedrijven. Beleggers deden het wel voorzichtig aan, in aanloop naar een drukke beursweek met rentebesluiten van de Europese Centrale Bank (ECB) en de Federal Reserve. Ook komen grote Amerikaanse techbedrijven als Microsoft, Google-eigenaar Alphabet, Amazon en Intel met cijfers. In Amsterdam openen AEX-bedrijven als ASMI, Adyen, Heineken, KPN, Unilever, ING en Shell deze week de boeken.

14 minuten geleden
Microsoft biedt 60.000 werknemers vertrekregeling aan

REDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft biedt zo'n 60.000 werknemers een vrijwillige vertrekregeling aan om de kosten van het techconcern omlaag te brengen. De voorwaarden zijn vergelijkbaar met een ontslagvergoeding. Bij de grootste softwareontwikkelaar ter wereld werkten eind juni 223.000 mensen.

16 minuten geleden
KLM vliegt hele winter niet naar Dubai om oorlog in Midden-Oosten

AMSTELVEEN (ANP) - KLM vliegt tot en met 27 maart niet van Amsterdam naar Dubai vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Eerder was de maatschappij nog van plan de vluchten dit najaar te hervatten, maar dit is van de baan. Dat meldt KLM op de website.

39 minuten geleden
AI-bedrijf Anthropic dient aanvraag in voor beursnotering

SAN FRANCISCO (ANP) - AI-bedrijf Anthropic heeft maandag een openbare aanvraag voor een beursnotering aan Wall Street ingediend. Eerder deed het bedrijf achter chatbot Claude al een vertrouwelijke aanvraag, waardoor toezichthouders al een voorlopige beoordeling hebben kunnen maken. De beursgang volgt waarschijnlijk nog dit jaar en kan de grootste ooit worden. Anthropic had zijn beursplannen eerder uitgesteld.

2 uur geleden
Wall Street hoger in afwachting cijfers techsector en Fed-besluit

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag positief begonnen, na de koersverliezen afgelopen week. De beurshandel staat deze week vooral in het teken van het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank, dat woensdag op het programma staat. Ook komen deze week grote Amerikaanse techbedrijven als Microsoft, Google-eigenaar Alphabet, Amazon en Intel met kwartaalcijfers. Die cijfers bieden mogelijk meer duidelijkheid of de miljardeninvesteringen in AI ook resultaten opleveren.

3 uur geleden
Braziliaanse beurs hard onderuit na verkiezingswinst Lula

SÃO PAULO (ANP) - De aandelenbeurs in Brazilië is maandag hard onderuitgegaan na de onverwachte verkiezingswinst van de linkse president Luiz Inácio Lula da Silva. Beleggers rekenden de afgelopen weken op meer begrotingsdiscipline van de overheid bij winst van de radicaal-rechtse Flávio Bolsonaro. Na Bolsonaro's winst in de eerste ronde gingen de aandelenkoersen nog flink omhoog.

3 uur geleden
Brussel accepteert plan Temu om illegale verkoop tegen te gaan

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een plan van het Chinese Temu geaccepteerd waarmee de webwinkel de verkoop van illegale producten tegen wil gaan. Temu kreeg in mei een boete van 200 miljoen euro opgelegd van Brussel, omdat het te weinig deed om de verkoop van illegale producten van het platform te weren.

4 uur geleden