Experts: EU moet ondanks versoepelingen klimaatdoelen halen
UTRECHT (ANP) - Klimaat- en milieumaatregelen voor boeren mogen dan wel worden versoepeld door Brussel, maar landen moeten uiteindelijk toch de klimaatdoelen halen. Dit zeggen sectoranalist Harry Smit en specialist Barend Bekamp van RaboResearch Food & Agriculture, naar aanleiding van recente stappen in Brussel.
"Plannen worden op de lange baan geschoven, maar de richtlijnen en doelen veranderen niet. Er moet nog steeds beleid voor worden ontwikkeld", legt Smit uit.
Zo trok de Europese Commissie vorige maand een plan in dat het gebruik van pesticiden moest verminderen. Het plan ging niet door omdat het volgens voorzitter Ursula von der Leyen teveel verzet opriep van protesterende boeren. Maar de grote lijnen waar dit beleid aan moet bijdragen, liggen grotendeels vast en veranderen niet, zegt ook Bekamp.
De Europese Commissie wilde onlangs nog meer klimaatregels voor de landbouw versoepelen. Een aantal voorschriften wordt vrijwillig als het aan de commissie ligt. Als een boer niet aan klimaatvoorwaarden voldoet, zou die niet meer hoeven te vrezen EU-subsidie te verliezen. Verder wil de commissie onder meer dat boeren niet langer gewassen hoeven af te wisselen en dat boeren minder vaak worden gecontroleerd. De EU-landen stemden dinsdag met de versoepelingen in. Alleen het Europees Parlement moet zich er nog over buigen.
Het versoepelen van maatregelen houdt volgens Smit vooral in dat de landbouw meer ruimte krijgt om doelen te halen. "Als bijvoorbeeld beleid voor gewasbeschermingsmiddelen sneuvelt, moet op nationaal niveau worden geregeld dat er minder gewasbeschermingsmiddelen worden gebruikt."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Intel is vrijdag gekelderd op Wall Street nadat het donderdag kwartaalcijfers heeft gepubliceerd. De Amerikaanse chipfabrikant heeft een zwakke verwachting afgegeven voor het huidige kwartaal en wijst daarvoor naar een vertraging in de markt voor pc's. De chipproducent verloor 28,6 procent.
9 minuten geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - Changpen Zhao, medeoprichter van cryptobeurs Binance, heeft Elon Musk gevraagd om te stoppen met het spotten over de aanval die het bedrijf heeft getroffen. Bij die aanval op de cryptobeurs is voor 6,3 miljard dollar aan cryptovaluta gestolen.
45 minuten geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse mededingingsautoriteit CMA onderzoekt nieuwe voorwaarden van Meta. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram zou met de voorwaarden mediacontent mogen gebruiken voor zijn eigen producten, zonder dat bedrijven daar voldoende keuzevrijheid over krijgen.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Volkswagen schort de ontwikkeling van een volledig elektrische Golf op. Het Duitse autoconcern voert grote kostenbesparingen door en pauzeert daarom ook dit project, meldde het bedrijf.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group is vrijdag flink hoger gesloten in de AEX-index op het Damrak. Het muziekconcern, dat artiesten als Harry Styles en Billie Eilish vertegenwoordigt, heeft in het afgelopen kwartaal een hogere omzet behaald. Een grote opsteker was dat de inkomsten uit streamingabonnementen harder waren gestegen. UMG won bijna 8 procent.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV en CNV zijn zeer teleurgesteld over het eindbod dat werkgevers in het streekvervoer vrijdag hebben neergelegd. De bonden gaan het eindbod voorleggen aan hun leden, maar verwachten niet dat die akkoord gaan. FNV noemt de gesprekken "zonde van de tijd". Beide vakbonden verwachten dat er opnieuw stakingen in het streekvervoer zullen volgen. Die waren opgeschort, omdat er weer onderhandeld werd over een nieuwe cao.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - Een Franse toezichthouder roept 7 miljoen condooms in de Europese Unie terug, omdat het gevaar bestaat dat ze kunnen scheuren. De ingreep volgt op een terugroepactie van enkele honderdduizenden condooms afgelopen zomer. De Franse autoriteiten hebben nu de Maleisische fabrikant van de defecte voorbehoedsmiddelen achterhaald en alarm geslagen over een grotere hoeveelheid condooms.
6 uur geleden