Experts: EU moet ondanks versoepelingen klimaatdoelen halen
UTRECHT (ANP) - Klimaat- en milieumaatregelen voor boeren mogen dan wel worden versoepeld door Brussel, maar landen moeten uiteindelijk toch de klimaatdoelen halen. Dit zeggen sectoranalist Harry Smit en specialist Barend Bekamp van RaboResearch Food & Agriculture, naar aanleiding van recente stappen in Brussel.
"Plannen worden op de lange baan geschoven, maar de richtlijnen en doelen veranderen niet. Er moet nog steeds beleid voor worden ontwikkeld", legt Smit uit.
Zo trok de Europese Commissie vorige maand een plan in dat het gebruik van pesticiden moest verminderen. Het plan ging niet door omdat het volgens voorzitter Ursula von der Leyen teveel verzet opriep van protesterende boeren. Maar de grote lijnen waar dit beleid aan moet bijdragen, liggen grotendeels vast en veranderen niet, zegt ook Bekamp.
De Europese Commissie wilde onlangs nog meer klimaatregels voor de landbouw versoepelen. Een aantal voorschriften wordt vrijwillig als het aan de commissie ligt. Als een boer niet aan klimaatvoorwaarden voldoet, zou die niet meer hoeven te vrezen EU-subsidie te verliezen. Verder wil de commissie onder meer dat boeren niet langer gewassen hoeven af te wisselen en dat boeren minder vaak worden gecontroleerd. De EU-landen stemden dinsdag met de versoepelingen in. Alleen het Europees Parlement moet zich er nog over buigen.
Het versoepelen van maatregelen houdt volgens Smit vooral in dat de landbouw meer ruimte krijgt om doelen te halen. "Als bijvoorbeeld beleid voor gewasbeschermingsmiddelen sneuvelt, moet op nationaal niveau worden geregeld dat er minder gewasbeschermingsmiddelen worden gebruikt."
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Nederlanders hadden in het tweede kwartaal gemiddeld iets meer te besteden. Dat is vooral te danken aan hogere lonen, meer banen en een stijging van de uitkeringen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Talenten van statushouders, asielzoekers en Oekraïense ontheemden worden onvoldoende benut in Nederland. Volgens een nieuw advies van de Sociaal-Economische Raad (SER) moeten deze nieuwkomers beter aan het werk geholpen worden, bijvoorbeeld in sectoren waarin personeelstekorten zijn.
1 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - Topman Elon Musk van Tesla en SpaceX heeft in een interview met Chinese staatsmedia zijn lof uitgesproken over president Xi Jinping in aanloop naar diens staatsbezoek aan de Amerikaanse president Donald Trump. Musk zei tegen nieuwszender CCTV dat Xi een "grote leider" is die China "immense voorspoed" heeft bezorgd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het begrotingstekort van de overheid is in de eerste helft van dit jaar gestegen tot 8 miljard euro, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat is het grootste tekort in een eerste jaarhelft sinds 2021, toen Nederland kampte met de coronacrisis. In de eerste helft van vorig jaar was het tekort nog 5 miljard euro.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is in het tweede kwartaal harder gegroeid dan eerder aangenomen. In de tweede berekening van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gaat het om 0,6 procent groei in vergelijking met het voorgaande kwartaal, terwijl het statistiekbureau eerder 0,4 procent groei meldde. Dat verschil zit vooral in een grotere export en meer uitgaven van consumenten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Nederland beschikt met chipmachinemaker ASML en andere bedrijven over "een hightech-ecosysteem van wereldklasse". Maar de groei wordt geremd door een reeks knelpunten, stelt het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in een nieuwe publicatie. Zo is volgens het fonds sprake van tekorten aan geschikt personeel en vakkennis.
3 uur geledenSYDNEY (ANP/DPA) - Vanaf medio 2028 vinden er voor het eerst commerciële directe vluchten plaats tussen Sydney en New York. Dat heeft de Australische luchtvaartmaatschappij Qantas bekendgemaakt.
6 uur geleden