Experts: EU moet ondanks versoepelingen klimaatdoelen halen
UTRECHT (ANP) - Klimaat- en milieumaatregelen voor boeren mogen dan wel worden versoepeld door Brussel, maar landen moeten uiteindelijk toch de klimaatdoelen halen. Dit zeggen sectoranalist Harry Smit en specialist Barend Bekamp van RaboResearch Food & Agriculture, naar aanleiding van recente stappen in Brussel.
"Plannen worden op de lange baan geschoven, maar de richtlijnen en doelen veranderen niet. Er moet nog steeds beleid voor worden ontwikkeld", legt Smit uit.
Zo trok de Europese Commissie vorige maand een plan in dat het gebruik van pesticiden moest verminderen. Het plan ging niet door omdat het volgens voorzitter Ursula von der Leyen teveel verzet opriep van protesterende boeren. Maar de grote lijnen waar dit beleid aan moet bijdragen, liggen grotendeels vast en veranderen niet, zegt ook Bekamp.
De Europese Commissie wilde onlangs nog meer klimaatregels voor de landbouw versoepelen. Een aantal voorschriften wordt vrijwillig als het aan de commissie ligt. Als een boer niet aan klimaatvoorwaarden voldoet, zou die niet meer hoeven te vrezen EU-subsidie te verliezen. Verder wil de commissie onder meer dat boeren niet langer gewassen hoeven af te wisselen en dat boeren minder vaak worden gecontroleerd. De EU-landen stemden dinsdag met de versoepelingen in. Alleen het Europees Parlement moet zich er nog over buigen.
Het versoepelen van maatregelen houdt volgens Smit vooral in dat de landbouw meer ruimte krijgt om doelen te halen. "Als bijvoorbeeld beleid voor gewasbeschermingsmiddelen sneuvelt, moet op nationaal niveau worden geregeld dat er minder gewasbeschermingsmiddelen worden gebruikt."
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De kabinetsplannen om de btw op bloemen en planten te verhogen naar 21 procent zullen slecht uitpakken voor de sector. De inkomens van bloemisten komen hierdoor zo sterk onder druk te staan dat de helft onder het minimumloon dreigt te zakken, waarschuwt branchevereniging voor bloemisten VBW. Daarnaast gaan naar verwachting duizenden banen verloren in de sector.
3 minuten geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het consumentenvertrouwen in Frankrijk is in oktober gekelderd naar het laagste niveau in dertien jaar. De forse daling volgt op de recente onrust over de hoge staatsschuld van het land, de politieke impasse rond de bezuinigingsmaatregelen van de overheid en de protesten tegen de stijgende kosten van levensonderhoud, die in veel Franse steden uitmondden in rellen en plunderingen.
1 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - Het moederbedrijf van elektronicaketen MediaMarkt, Ceconomy, heeft afgelopen boekjaar meer omzet behaald. Het bedrijf overtrof ook zijn eigen winstverwachtingen. Dat meldt het Duitse bedrijf in voorlopige cijfers over het gebroken boekjaar dat eind september afliep.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Banken moeten vanaf volgend jaar rekening houden met mogelijke funderingsproblemen bij huizen als ze hypotheken verstrekken met de Nationale Hypotheek Garantie (NHG). Dat kan als gevolg hebben dat huizenkopers minder kunnen lenen bij funderingsrisico's.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Besi behoorde dinsdag tot de grote winnaars op de Amsterdamse beurs. Het Amerikaanse Applied Materials breidt zijn belang in de Nederlandse chiptoeleverancier uit tot ongeveer 20 procent. De grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten heeft sinds vorig jaar al een belang van 9 procent in Besi en wil de samenwerking tussen de twee bedrijven versterken. Een volledige overname is volgens het bedrijf niet aan de orde. Besi werd 8 procent hoger gezet en was de sterkste stijger in de AEX-index.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) geeft geen goedkeuring voor de overname van Unox door Zwanenberg. Door de overname zou Zwanenberg vrijwel de enige grote aanbieder worden van rookworsten en kookworsten, waaronder knakworsten, in supermarkten in Nederland, aldus de ACM. Ook zou het concern op het gebied van houdbare soepen een te sterke positie krijgen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse advies- en ingenieursbureau Arcadis helpt industrieconcern 3M bij het saneren van het met PFAS vervuilde gebied rondom een fabriek in het Belgische Zwijndrecht. Arcadis heeft de opdracht binnengehaald om het hele project te coördineren namens 3M, maakte het bedrijf bekend.
5 uur geleden