Experts: catastrofale hongersnood dreigt in Noord-Gaza
LONDEN (ANP/RTR) - Een catastrofale hongersnood in het door Israëlische aanvallen geteisterde noorden van de Gazastrook is zeer waarschijnlijk. Dat stellen de experts op het gebied van voedselzekerheid van de Integrated Food Security Phase Classification (IPC) in een dringende oproep.
"Alle actoren die direct bij het conflict betrokken zijn of invloed hebben op de gang van zaken, moeten onmiddellijk handelen, en wel binnen enkele dagen en niet pas over enkele weken, om deze catastrofale situatie te voorkomen", schrijven de IPC-experts.
Vorige week gaven functionarissen van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), UNICEF en andere hulporganisaties al een vergelijkbare waarschuwing af. "De gehele Palestijnse bevolking in Noord-Gaza loopt het risico om te sterven aan ziekte, hongersnood en geweld. Humanitaire hulp kan de omvang van de behoeften niet bijhouden vanwege de beperkte toegang. Basisgoederen die levens redden, zijn niet beschikbaar. Humanitaire hulpverleners kunnen hun werk niet veilig doen en worden geblokkeerd door Israëlische troepen."
Verbeteren
De Verenigde Staten hebben Israël op 13 oktober laten weten dat het binnen dertig dagen de humanitaire situatie in Noord-Gaza moet verbeteren. Anders zou de Amerikaanse militaire hulp kunnen worden beperkt.
Het Bureau voor de Coördinatie van Humanitaire Zaken van de VN schat dat er nog tussen de 75.000 en 95.000 Palestijnen in Noord-Gaza zijn.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse leiding heeft nog niet besloten of Iran deelneemt aan een nieuwe gespreksronde met de VS, meldden lokale media zondag. Persbureau Tasnim meldde op basis van een anonieme bron zelfs dat er geen verdere onderhandelingen plaatsvinden zolang de Amerikaanse marine de Straat van Hormuz blijft blokkeren.
28 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - Spanje gaat de Europese Unie dinsdag vragen het associatieverdrag met Israël te beëindigen vanwege schendingen van het internationaal recht. Dat heeft premier Pedro Sánchez gezegd tijdens een bijeenkomst in Andalusië.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft twee buitenlanders opgepakt wegens betrokkenheid bij het importeren van Starlink-apparatuur, berichten Iraanse media. Internetdiensten via satellieten, zoals die van Starlink, zijn in het land verboden.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Iran hard aan te pakken als het land niet akkoord gaat met een nieuwe deal. In een bericht op Truth Social schrijft hij dat Amerikaanse vertegenwoordigers maandagavond in Pakistan zijn voor onderhandelingen. Een functionaris van het Witte Huis bevestigde dit later.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Acht personen, onder wie een kind, liggen nog in het ziekenhuis nadat ze gewond waren geraakt bij een schietpartij in de Oekraïense hoofdstad Kyiv, meldt burgemeester Vitali Klytsjko. Hierbij kwamen zes mensen om het leven.
3 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - De regering van de Democratische Republiek Congo en rebellengroep M23 hebben afspraken gemaakt over het vergemakkelijken van humanitaire hulpverlening aan de bevolking. Ook zullen beide partijen binnen tien dagen gevangenen vrijlaten.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky kunnen de belangrijke Patriot-raketten elke week opraken. Dat zei de president in het televisieprogramma Buitenhof. "Het ligt eraan of de aanvallen zwaar zijn of niet. En of we elke dag worden aangevallen, of dag en nacht."
4 uur geleden