Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Experts: alarmsysteem WHO voor pandemie schiet tekort

Experts: alarmsysteem WHO voor pandemie schiet tekort

GENÈVE (ANP/RTR) - De manier waarop de wereld nu kan worden gewaarschuwd voor een gevaarlijke virusuitbraak is ongeschikt, zegt een panel van onafhankelijke deskundigen over de Wereldgezondheidsorganisatie WHO. Die riep vorig jaar pas op 30 januari een noodtoestand uit en noemde de corona-uitbraak pas op 11 maart officieel een pandemie. Het virus werd eind 2019 geconstateerd in China en verspreidde zich snel over de wereld.

De WHO is onvoldoende toegerust voor deze taak, stellen de deskundigen in een tussenrapport over het alarmsysteem van de WHO. Het panel onder leiding van de Nieuw Zeelandse oud-premier Helen Clark en oud-president van Liberia Ellen Johnson Sirleaf vindt dat het systeem op de schop moet en komt in mei met aanbevelingen.

China wordt onder meer door de Verenigde Staten verweten de uitbraak te hebben verbloemd en de wereld te laat te hebben gewaarschuwd voor het coronavirus. Het expertteam stelt dat er "potentieel" was om sneller te handelen, ook door China. Het noodcomité van de WHO kwam pas in de derde week van januari bijeen, onduidelijk waarom dat niet eerder gebeurde.

Het virus dook voor het eerst in december 2019 in de Chinese stad Wuhan op. Eind januari waren nog geen honderd besmettingsgevallen buiten China vastgesteld, maar op 11 maart waren in 114 landen meer dan 118.000 gevallen geconstateerd en bijna 4300 mensen aan de gevolgen van het virus overleden. In China was de uitbraak toen al over het hoogtepunt heen, na op sommige plekken voor westerse begrippen draconische maatregelen.

Meer uit Buitenland

Zelensky: meer dan 200 Oekraïense drone-experts in Midden-Oosten

LONDEN (ANP/AFP/RTR) - Meer dan tweehonderd Oekraïense drone-experts zijn naar het Midden-Oosten gestuurd om te helpen bij de verdediging tegen Iraanse Shahed-drones. Dat zei de Oekraïense president Zelensky in een toespraak tot het Britse parlement. De Shahed wordt ook veel door Rusland gebruikt in de oorlog in Oekraïne.

1 uur geleden
VS doodden 157 mensen bij aanvallen op vermeende drugsboten

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tot nu toe meer dan 157 mensen gedood bij aanvallen op vermeende drugsboten in de Cariben en de oostelijke Stille Oceaan. Sinds september heeft de Amerikaanse krijgsmacht zeker 45 aanvallen uitgevoerd op boten, om zo naar eigen zeggen de toevoer van illegale drugs te stoppen.

1 uur geleden
Sheinbaum blij met erkenning Spaanse koning voor misstanden

MEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum is blij dat de Spaanse koning Felipe heeft erkend dat er veel misstanden hebben plaatsgevonden tijdens de Spaanse veroveringen op het Amerikaanse continent. Ze noemt het "een gebaar van verzoening".

2 uur geleden
Starmer verzekert Zelensky van Britse steun

LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft Volodymyr Zelensky verzekerd dat "de focus op Oekraïne moet blijven liggen". Hij deed dit tijdens een bezoek van de Oekraïense president aan Downing Street 10. "Er is overduidelijk een conflict gaande in Iran, in het Midden-Oosten, maar we kunnen niet uit het oog verliezen wat er aan de gang is in Oekraïne, of de noodzaak van onze steun", aldus Starmer voorafgaand aan hun privégesprek.

2 uur geleden
Drie Libanese militairen omgekomen bij Israëlische luchtaanvallen

BEIROET (ANP/RTR/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen in het zuiden van Libanon zijn in totaal drie Libanese militairen omgekomen. Dat meldt het Libanese leger op X. Het zou gaan om twee verschillende aanvallen rond de stad Nabatieh.

3 uur geleden
Trump: we hebben hulp van NAVO-landen niet nodig in Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de hulp van de NAVO-bondgenoten "niet langer nodig" in de oorlog in het Midden-Oosten, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social. Hij zegt dat hij door de meeste van de "NAVO-'bondgenoten'" is geïnformeerd dat ze niet betrokken willen worden bij de Amerikaanse militaire operatie.

3 uur geleden
Netanyahu: dood Larijani stap richting omverwerping regime

JERUZALEM (ANP/AFP) - De dood van de Iraanse veiligheidschef Ali Larijani maakt deel uit van Israëlische inspanningen om Iraniërs de kans te geven hun regering af te zetten. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een videoboodschap.

4 uur geleden