Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Expert: mogelijk nog maanden naschokken in aardbevingsgebied

Expert: mogelijk nog maanden naschokken in aardbevingsgebied

UTRECHT (ANP) - Aardbevingen worden doorgaans gevolgd door lange periodes van naschokken, vertelt hoofddocent geowetenschappen Rob Govers van de Universiteit Utrecht. "Gezien de kracht van de aardbevingen in Turkije en Syrië kan het om maanden gaan".

Spanningen bij breuklijnen lopen langzaam op totdat het tot een beving komt. Een zware beving kan die spanning verderop langs de breuklijn intenser maken waardoor die wordt gevolgd door bevingen die lichter zijn, de naschokken. "Maar die naschokken zijn niet wezenlijk anders dan zwaardere aardbevingen", legt Govers uit. "Ze zijn doorgaans minder zwaar en het worden er na verloop van tijd steeds minder, maar ook de naschokken kunnen zeer gevaarlijk zijn", vervolgt Govers.

De aardbeving van maandag is daar een voorbeeld van. Die beving werd waarschijnlijk veroorzaakt door de eerdere schokken van 6 februari, maar is met een kracht van 6.4 niet minder destructief. "Gebouwen in de regio zijn al verzwakt door de zware bevingen. Een naschok van kracht 6.4 is relatief hoog, maar ook bij kracht 4 kan veel verwoest worden. Naschokken zijn dus zeker niet licht te noemen", legt Govers uit.

Bodemsoort

Hoe destructief bevingen zijn, hangt ook nog deels af van de bodemsoort, aldus Govers: "De breuklijn in de regio van Hatay (Turkije) scheidt twee soorten gesteenten van elkaar. De grond in het oosten is aanzienlijk steviger. In het westen is de grond erg slap en gaat dus makkelijker trillen bij aardbevingen. Daardoor storten gebouwen in."

Voor Turkse seismologen heeft Govers alleen maar warme woorden over. "De Turkse collega’s staan vooraan in de aardbevingskunde. Tegelijkertijd wordt wetenschap niet altijd geapprecieerd in Turkije. De kennis is er, maar wordt er ook wat mee gedaan?"

Meer uit Binnenland

Drie verdachten vrij na steekpartij in onrustig Noardburgum

NOARDBURGUM (ANP) - Drie van de acht verdachten die afgelopen weekend zijn aangehouden na een steekpartij in het Friese dorp Noardburgum zijn vrijgelaten. Het gaat om een 18-jarige vrouw uit de gemeente Westerwolde en twee meisjes uit Franeker en Leeuwarden, meldt de politie. Ze blijven net als de vijf die nog vastzitten verdachten in het onderzoek.

1 uur geleden
Burgemeester Venlo geschokt door dood meisje in Blerick

VENLO (ANP) - De burgemeester van Venlo, Antoin Scholten, is "geschokt" door het nieuws dat een meisje is doodgestoken in Blerick, dat in de gemeente Venlo ligt. De burgemeester zal "zich vanzelfsprekend blijvend laten informeren door de politie", zo staat in een schriftelijke reactie. "Inhoudelijk zal de burgemeester niet op de zaak ingaan zolang het onderzoek door politie nog loopt."

3 uur geleden
NVWA: gevaarlijke stoffen in meerdere libidoverhogende middelen

UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) waarschuwt voor vijf libidoverhogende middelen. Het gaat om LibiForMe, Mr Stiff (in vloeibare vorm en als capsules), Night Longer Mixed Herbal Blend en Ayibogan Natural.

4 uur geleden
Drie demonstraties aangemeld rond Koningsdag in Dokkum

DOKKUM (ANP) - Bij de gemeente Noardeast-Fryslân zijn tot nu toe drie demonstraties aangemeld rond Koningsdag. Dat meldt een woordvoerder van de Friese gemeente waar Dokkum onder valt, de stad waar koning Willem-Alexander en zijn familie maandag Koningsdag vieren. Demonstraties die vooraf zijn aangemeld, krijgen een vak toegewezen aan de route, "binnen hoor- en zichtafstand van de koninklijke familie", laat de woordvoerder weten.

4 uur geleden
Energiebedrijven steunen energiemaatregelen kabinet

DEN HAAG (ANP) - Energiebedrijven zijn positief over de energiemaatregelen die het kabinet heeft aangekondigd. "Het kabinet houdt hiermee regie. Het is goed dat veel maatregelen in het teken staan van verduurzaming, en daarmee ook onze strategische autonomie", zegt branchekoepel Energie-Nederland.

4 uur geleden
Transportsector ontevreden over steunpakket kabinet

ZOETERMEER (ANP) - De transportsector vindt het steunpakket vanuit de overheid vanwege de hoge brandstofprijzen "ernstig tekortschieten". Als reactie op de dure diesel gaat per 1 juli voor een periode van zes maanden de wegenbelasting voor vrachtwagens omlaag. "De geboden verlichting staat in geen verhouding tot de dagelijkse kostenexplosie waarmee transportbedrijven worden geconfronteerd", reageert branchevereniging Transport en Logistiek Nederland (TLN).

5 uur geleden
Milieuclubs vinden energiemaatregelen kabinet niet genoeg

DEN HAAG (ANP) - De energiemaatregelen van het kabinet doen nauwelijks iets aan het verminderen van de afhankelijkheid van olie en gas, vindt Milieudefensie. "Als dit het is, dan blijft het kabinet water naar de zee dragen", zegt directeur Donald Pols. Volgens Natuur & Milieu biedt het pakket voor de langere termijn "nog weinig houvast voor echte verduurzaming en afbouw van fossiele brandstoffen".

8 uur geleden