Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Expert: explosieven gijzelnemer Apple Store waren oefenmateriaal

Expert: explosieven gijzelnemer Apple Store waren oefenmateriaal

AMSTERDAM (ANP) - De explosieven die de 27-jarige Amsterdammer dinsdagavond tijdens de gijzeling in de Apple Store in Amsterdam op zijn lichaam droeg waren naar alle waarschijnlijkheid ongevaarlijk. Het gaat om gestolen oefenmateriaal van Defensie, zegt explosievenexpert Ad van Riel.

Op basis van beeldmateriaal en de etiketten op de kneedspringstof die de gijzelnemer droeg concludeert de explosievendeskundige dat het "spul" dat de man op zijn lichaam droeg, middelen zijn die bij Defensie worden gebruikt om te oefenen voordat er met echt springstof gewerkt gaat worden. "Op de wikkel staat dat het gaat om exercitie kneedspringstof (voornamelijk klei met een weekmaker). Het materiaal voelt als kneedspringstof tijdens een oefening." Van Riel zegt dat de Amsterdammer plakken van 500 gram droeg.

Het bedrijf van Van Riel, REASeuro, Riel Explosive Advice & Services Europe, verzorgt onder meer opleidingen op het gebied van explosieven.

Oefendraadjes

Ook de oranje draadjes, de slagpijpjes, die de gijzelnemer in de kneedspringstof had gedrukt, zijn volgens van Riel waarschijnlijk oefendraadjes. "Het lijkt erop dat hij wel kennis en kunde had. Mogelijk heeft hij het materiaal achterover gedrukt bij een oefening. Voor dit spul heb je een vergunning nodig."

Ondanks dat het oefenmateriaal betreft, benadrukt Van Riel dat de man terecht als gevaarlijk werd beschouwd door politie en de Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD). "Hij had ook een valse wikkel kunnen doen om echte explosieve stoffen. Op basis van zijn irreële eisenpakket kun je snel concluderen dat je te maken hebt met iemand die verward is, maar dat maakt hem niet minder gevaarlijk."

Meer uit Binnenland

Politie beëindigt protest Loosdrecht en zet waterkanon in

LOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft het azc-protest in Loosdrecht woensdagavond beëindigd en daarbij is tegen enkele demonstranten het waterkanon gebruikt. Dat was rond 22.00 uur.

54 minuten geleden
Jetten: eilanden kunnen voorbeeld zijn in energietransitie

ORANJESTAD (ANP) - De zes Caribische eilanden binnen het koninkrijk Nederland kunnen volgens premier Rob Jetten een goed voorbeeld zijn voor hoe de energietransitie goed kan werken. Dat Aruba momenteel juist inzet op gas hoeft volgens de minister-president geen probleem te zijn.

55 minuten geleden
Koninklijke onderscheiding voor zangeres Karsu

ANTALYA (ANP) - Zangeres Karsu heeft woensdag in de Turkse stad Antalya een koninklijke onderscheiding gekregen. Ze is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De Nederlandse ambassadeur in Turkije, Joep Wijnands, heeft namens de koning de onderscheiding uitgereikt.

57 minuten geleden
Mobiele eenheid met waterkanon ter plaatse in Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft de demonstranten in Loosdrecht woensdagavond opgedragen weg te gaan. De situatie rond het protest begon in de loop van de avond grimmig te worden en er werd ook vuurwerk afgestoken. De mobiele eenheid is ter plaatse met onder meer een waterkanon.

1 uur geleden
Opnieuw protest in Loosdrecht, maar wel verder weg van opvang

LOOSDRECHT (ANP) - In Loosdrecht wordt woensdagavond opnieuw gedemonstreerd tegen de noodopvang van asielzoekers in het gemeentehuis. De ruim 150 demonstranten staan vanwege een noodverordening en een veiligheidsrisicogebied die door de gemeente zijn ingesteld iets verderop.

3 uur geleden
LAKS: veel geluidsoverlastklachten examens gaan over fatbikes

UTRECHT (ANP) - Bijna een derde van de 430 klachten die het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) tot nu toe heeft binnengekregen over geluidsoverlast gaat over fatbikes. Dat zegt bestuurslid en woordvoerder Inass Jagour. Het gaat bijvoorbeeld om alarmen van fatbikes op het schoolplein.

3 uur geleden
VNG wil spoedoverleg met kabinet over 'terreur' bij azc-protesten

UTRECHT (ANP) - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten wil een spoedoverleg met het kabinet over de rellen en ongeregeldheden die plaatsvonden tijdens demonstraties tegen de opvang van asielzoekers. De VNG heeft het zelfs over "vormen van terreur en intimidatie". Overleg is volgens de gemeenten nodig om te kijken "welke aanvullende maatregelen noodzakelijk zijn om verdere escalatie te voorkomen, de uitvoerbaarheid van de opvangopgave overeind te houden en gemeenten te ondersteunen".

3 uur geleden