Expert: explosieven gijzelnemer Apple Store waren oefenmateriaal
AMSTERDAM (ANP) - De explosieven die de 27-jarige Amsterdammer dinsdagavond tijdens de gijzeling in de Apple Store in Amsterdam op zijn lichaam droeg waren naar alle waarschijnlijkheid ongevaarlijk. Het gaat om gestolen oefenmateriaal van Defensie, zegt explosievenexpert Ad van Riel.
Op basis van beeldmateriaal en de etiketten op de kneedspringstof die de gijzelnemer droeg concludeert de explosievendeskundige dat het "spul" dat de man op zijn lichaam droeg, middelen zijn die bij Defensie worden gebruikt om te oefenen voordat er met echt springstof gewerkt gaat worden. "Op de wikkel staat dat het gaat om exercitie kneedspringstof (voornamelijk klei met een weekmaker). Het materiaal voelt als kneedspringstof tijdens een oefening." Van Riel zegt dat de Amsterdammer plakken van 500 gram droeg.
Het bedrijf van Van Riel, REASeuro, Riel Explosive Advice & Services Europe, verzorgt onder meer opleidingen op het gebied van explosieven.
Oefendraadjes
Ook de oranje draadjes, de slagpijpjes, die de gijzelnemer in de kneedspringstof had gedrukt, zijn volgens van Riel waarschijnlijk oefendraadjes. "Het lijkt erop dat hij wel kennis en kunde had. Mogelijk heeft hij het materiaal achterover gedrukt bij een oefening. Voor dit spul heb je een vergunning nodig."
Ondanks dat het oefenmateriaal betreft, benadrukt Van Riel dat de man terecht als gevaarlijk werd beschouwd door politie en de Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD). "Hij had ook een valse wikkel kunnen doen om echte explosieve stoffen. Op basis van zijn irreële eisenpakket kun je snel concluderen dat je te maken hebt met iemand die verward is, maar dat maakt hem niet minder gevaarlijk."
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Een aantal partijen in de Rotterdamse gemeenteraad wil dat er, naast het onderzoek van de Rijksrecherche, een onafhankelijk onderzoek komt naar de omstandigheden rond de dood van Rotterdammer Alfredo Goeloe (51). Hij kwam zaterdag om het leven bij een aanhouding door agenten op de Vaarnerkamp in Rotterdam-Zuid.
58 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen (Emancipatie) wordt "niet blij" van de groeiende kloof tussen mannen en vrouwen. Nederland zakte op de wereldranglijst emancipatie van plek 43 naar plek 46. Vorig jaar kwam Nederland van de 28e plek.
1 uur geledenVENRAY (ANP) - Mensen kunnen vanaf zaterdag weer naar natuurgebied Boschhuizerbergen bij Venray in Limburg. Begin augustus brak daar een grote natuurbrand uit. Een gebied van ruim 100 hectare ging in vlammen op, waaronder bijna 4000 aaneengesloten struiken met jeneverbessen.
1 uur geledenARNHEM (ANP) - Vier verdachten van de schietpartij in Overasselt blijven tot negentig dagen langer vastzitten. Een vijfde verdachte blijft nog dertig dagen vast. Dat heeft de rechtbank in Arnhem woensdag besloten.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement wil dat de Europese Unie betere afspraken maakt met landen buiten de EU, om te voorkomen dat veroordeelde drugscriminelen hun straf ontlopen. Een resolutie met deze strekking is donderdag door het Europees Parlement aangenomen. In de resolutie wordt de Nederlandse drugscrimineel Jos Leijdekkers ('Bolle Jos') bij naam genoemd.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse korpschef Tolga Köklü heeft in een boodschap op social media zijn medeleven betuigd aan de nabestaanden van de 51-jarige Alfredo Goeloe. De man kwam zondagavond op de Vaarnerkamp in Rotterdam-Zuid om het leven bij een aanhouding door agenten.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Verkeer op de A15 richting de Maasvlakte moet vanwege de defecte westelijke Suurhoffbrug vier tot acht weken over de vluchtstrook van de brug rijden. Rijkswaterstaat laat dat weten. Woensdagmiddag werden scheuren in de brug ontdekt, waardoor twee rijstroken direct werden afgesloten en het verkeer werd omgeleid over de vluchtstrook.
3 uur geleden