Expert: explosieven gijzelnemer Apple Store waren oefenmateriaal
AMSTERDAM (ANP) - De explosieven die de 27-jarige Amsterdammer dinsdagavond tijdens de gijzeling in de Apple Store in Amsterdam op zijn lichaam droeg waren naar alle waarschijnlijkheid ongevaarlijk. Het gaat om gestolen oefenmateriaal van Defensie, zegt explosievenexpert Ad van Riel.
Op basis van beeldmateriaal en de etiketten op de kneedspringstof die de gijzelnemer droeg concludeert de explosievendeskundige dat het "spul" dat de man op zijn lichaam droeg, middelen zijn die bij Defensie worden gebruikt om te oefenen voordat er met echt springstof gewerkt gaat worden. "Op de wikkel staat dat het gaat om exercitie kneedspringstof (voornamelijk klei met een weekmaker). Het materiaal voelt als kneedspringstof tijdens een oefening." Van Riel zegt dat de Amsterdammer plakken van 500 gram droeg.
Het bedrijf van Van Riel, REASeuro, Riel Explosive Advice & Services Europe, verzorgt onder meer opleidingen op het gebied van explosieven.
Oefendraadjes
Ook de oranje draadjes, de slagpijpjes, die de gijzelnemer in de kneedspringstof had gedrukt, zijn volgens van Riel waarschijnlijk oefendraadjes. "Het lijkt erop dat hij wel kennis en kunde had. Mogelijk heeft hij het materiaal achterover gedrukt bij een oefening. Voor dit spul heb je een vergunning nodig."
Ondanks dat het oefenmateriaal betreft, benadrukt Van Riel dat de man terecht als gevaarlijk werd beschouwd door politie en de Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD). "Hij had ook een valse wikkel kunnen doen om echte explosieve stoffen. Op basis van zijn irreële eisenpakket kun je snel concluderen dat je te maken hebt met iemand die verward is, maar dat maakt hem niet minder gevaarlijk."
Meer uit Binnenland
DEN BOSCH (ANP) - Een 41-jarige man uit Den Bosch is aangehouden voor de mishandeling van een vrouw op 14 juni. Ze werd die dag in de Brabantse stad door twee mannen klemgereden, mishandeld, toegeschreeuwd en bespoten met rode verf. Volgens de politie heeft het geweld tegen de vrouw te maken met uitingen rondom de komst van een opvang voor minderjarige asielzoekers in Engelen.
7 uur geledenASSEN (ANP) - Boeren in Drenthe zijn woensdag van plan bij alle twaalf gemeentehuizen in de provincie langs te gaan. Ze willen daar een brief aanbieden ter ondertekening, zeggen organisatoren. Die brieven willen ze vervolgens in de middag naar het provinciehuis in Assen brengen. Met deze zogenoemde 'stikstofmars' willen ze hun zorgen uiten over de stikstofvoorstellen van het kabinet.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De regen die de komende weken gaat vallen, geeft enige verlichting voor de droogte in Nederland, maar het herstel van de waterstand gaat nog maanden duren. Dat staat in de wekelijkse droogtemonitor van Rijkswaterstaat.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft celstraffen geëist tot 26 maanden, waarvan de helft voorwaardelijk, tegen twee straatrovers uit Amsterdam en Diemen. Ze trokken in maart en april van dit jaar vanaf een fatbike luxegoederen uit de handen van hun nietsvermoedende slachtoffers. Ze hadden het onder meer voorzien op tassen van de merken Louis Vuitton, Chanel en Hermès van duizenden euro's.
10 uur geledenHEILOO (ANP) - De 19-jarige vrouw die zondagavond dood werd gevonden in Heiloo was een bekende van de verdachte. Dat meldt de politie dinsdag. Welke relatie zij tot elkaar hebben, wordt onderzocht.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - DPG Media gaat in beroep tegen boetes die de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) heeft uitgedeeld vanwege berichtgeving in het AD en de Volkskrant over de medicijnen Ozempic, Wegovy en Mounjaro als afslankmiddel. "Wat ons betreft wordt de persvrijheid hier onterecht ingeperkt en daar verzetten we ons fel tegen", laat een woordvoerder weten.
12 uur geledenASSEN (ANP) - Algemeen directeur Robert van Langh van het Drents Museum in Assen is op non-actief gesteld door de Raad van Toezicht (RvT) van het museum. Dat bevestigt een woordvoerder van de RvT. Ook loopt er een onafhankelijk onderzoek naar de werkcultuur binnen het museum.
13 uur geleden