Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Expert: buitenlandse inmenging via micro-influencers probleem

Expert: buitenlandse inmenging via micro-influencers probleem

DEN HAAG (ANP) - Buitenlandse inmenging via zogeheten micro-influencers is ook een probleem in Nederland. NAVO-topfunctionaris James Appathurai waarschuwde dinsdag al dat veel landen hiermee te maken krijgen, en experts Jelle Postma en Dave Maasland bevestigen dat het ook hier speelt. Micro-influencers zijn kleine influencers met maximaal een paar duizend volgers die soms onbewust, maar tegen betaling desinformatie verspreiden.

Appathurai benoemde het fenomeen dinsdag in een vergadering van het Europees Parlement over buitenlandse inmenging. Hij sprak van Russische inmenging via "influencers met 300 tot 5000 volgers", die vaak niet doorhebben dat ze voor een hogere macht aan het werk zijn. Postma, directeur van Justice for Prosperity Foundation, herkent dit, al zitten er volgens hem ook influencers tussen die wel degelijk vermoeden dat ze voor buitenlandse inmenging worden ingezet. "De vraag is altijd in hoeverre ze op de hoogte zijn", zegt hij.

Hoe groot het probleem in Nederland is, is moeilijk te zeggen omdat de geldstromen vaak complex zijn. Wel is duidelijk dat het een "groeiend probleem" is, zegt Postma, zeker omdat jongeren steeds vaker hun nieuws van sociale media halen. Dat de omvang van het probleem onduidelijk is, is volgens hem zorgelijk.

Tussenpersoon

"Het gaat vaak over harde cyberaanvallen en de angst voor het stilvallen van kritieke infrastructuur", zegt Maasland. "Maar dit zijn aanvallen op onze democratie die op lange termijn nog veel grotere schade kunnen aanrichten."

Influencers verspreiden desinformatie in opdracht van een tussenpersoon. Vaak gaat het over "onderwerpen in de maatschappij die zich heel goed lenen voor polarisatie: vrouwenrechten, abortus, migranten, lhbtiq+", legt Postma uit. Zijn organisatie onderzoekt hoe buitenlandse actoren deze thema's gebruiken "om emoties en angst aan te wakkeren".

Alertheid

Postma pleit voor een Europese wet die influencers verplicht tot transparantie over betaalde posts. Hij hamert op het belang van alertheid. "Wat mensen moeten realiseren, is dat we behoorlijk gemanipuleerd worden. We moeten onze naïviteit verliezen, met name beleidsmakers."

De AIVD is bekend met het fenomeen en onderzoekt "ongewenste beïnvloeding vanuit het buitenland", laat een woordvoerder van de inlichtingendienst weten. Influencers kunnen daar "bedoeld of onbedoeld" ook een rol in spelen. "De AIVD is er om nieuwe fenomenen in de samenleving te signaleren en boven water te krijgen", zegt ze over de vraag of Nederland alert is op inmenging van micro-influencers.

Meer uit Binnenland

Kosten Koninklijk Huis stijgen tot boven 60 miljoen

DEN HAAG (ANP) - De begroting van het Koninklijk Huis groeit in 2026 tot boven de 60 miljoen euro. De uitgaven van het Rijk aan het Koningshuis stijgen met bijna 1,9 miljoen euro in 2026, blijkt dinsdag uit de miljoenennota. Dat is een stijging van ruim 3,2 procent ten opzichte van vorig jaar.

39 minuten geleden
Conciërge school Zoetermeer verdacht van kinderporno en ontucht

DEN HAAG (ANP) - Een 57-jarige conciërge van een basisschool in Zoetermeer wordt verdacht van het maken en in bezit hebben van kinderporno. De Zoetermeerder zou ook op de school waar hij werkte stiekem foto's en video's hebben gemaakt, die mogelijk kinderpornografisch zijn. In totaal zijn honderdduizenden afbeeldingen en video's in beslag genomen.

58 minuten geleden
Klimaatdoel blijft buiten bereik, PBL roept op tot stabiel beleid

DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse klimaatdoel voor 2030 is nauwelijks nog haalbaar. Zelfs als alles meezit, is het "heel erg onwaarschijnlijk" dat de uitstoot van broeikasgassen genoeg daalt om te voldoen aan de Klimaatwet. Tot die conclusie komt het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) in een doorrekening van het klimaatbeleid. Het planbureau roept de politiek op te zorgen voor "zekerheid en stabiliteit".

1 uur geleden
Rijtoer en balkonscène verlopen zonder groot protest

DEN HAAG (ANP) - De balkonscène bij Paleis Noordeinde is zonder protest verlopen. Er waren geen spandoeken of vlaggen te zien en er was ook geen boegeroep te horen. Op het balkon stonden koning Willem-Alexander, koningin Máxima, de prinsessen Amalia, Alexia en Ariane en prins Constantijn en prinses Laurentien.

2 uur geleden
LTO: Tweede Kamer moet landbouwplannen niet blokkeren

DEN HAAG (ANP) - Land- en Tuinbouw Organisatie LTO roept de Tweede Kamer op om samen te werken met het demissionaire kabinet en maatschappelijke partners om oplossingen te vinden voor onder meer de stikstofkwestie in Nederland. "Dankzij Prinsjesdag ligt de financiering van de landbouwplannen van minister Wiersma vandaag op tafel. Het zou onverantwoord zijn als de Tweede Kamer de voortgang op stikstof, dierwaardige veehouderij en mest nu blokkeert", reageert LTO-voorzitter Ger Koopmans op de troonrede die koning Willem-Alexander heeft uitgesproken.

3 uur geleden
Werkenden betalen de prijs voor prinsjesdagplannen, stelt CNV

UTRECHT (ANP) - Het kabinet belooft gouden bergen, maar het zijn de werkenden die de prijs daarvoor betalen. Dat stelt CNV in reactie op de troonrede. De vakbond noemt onder meer de ambtenaren die op de nullijn blijven. "Dit betekent dat tienduizenden werkenden er niets bijkrijgen", zegt CNV-voorzitter Piet Fortuin. "Met name de ambtenaren in lagere schalen kunnen straks moeilijk rondkomen. De inflatie blijft immers doorstijgen."

3 uur geleden
Republikeins protest langs route glazen koets

DEN HAAG (ANP) - De organisatie Republiek heeft in Den Haag gedemonstreerd tijdens Prinsjesdag. Toen de glazen koets met de koning en koningin op de heenweg langsreed, zaten ongeveer vijftien republikeinen op de tribune op het Tournooiveld. Ze hadden witte sjaaltjes met de tekst 'schaamteloos', liet een van hen na afloop weten.

3 uur geleden