Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Expert: buitenlandse inmenging via micro-influencers probleem

Expert: buitenlandse inmenging via micro-influencers probleem

DEN HAAG (ANP) - Buitenlandse inmenging via zogeheten micro-influencers is ook een probleem in Nederland. NAVO-topfunctionaris James Appathurai waarschuwde dinsdag al dat veel landen hiermee te maken krijgen, en experts Jelle Postma en Dave Maasland bevestigen dat het ook hier speelt. Micro-influencers zijn kleine influencers met maximaal een paar duizend volgers die soms onbewust, maar tegen betaling desinformatie verspreiden.

Appathurai benoemde het fenomeen dinsdag in een vergadering van het Europees Parlement over buitenlandse inmenging. Hij sprak van Russische inmenging via "influencers met 300 tot 5000 volgers", die vaak niet doorhebben dat ze voor een hogere macht aan het werk zijn. Postma, directeur van Justice for Prosperity Foundation, herkent dit, al zitten er volgens hem ook influencers tussen die wel degelijk vermoeden dat ze voor buitenlandse inmenging worden ingezet. "De vraag is altijd in hoeverre ze op de hoogte zijn", zegt hij.

Hoe groot het probleem in Nederland is, is moeilijk te zeggen omdat de geldstromen vaak complex zijn. Wel is duidelijk dat het een "groeiend probleem" is, zegt Postma, zeker omdat jongeren steeds vaker hun nieuws van sociale media halen. Dat de omvang van het probleem onduidelijk is, is volgens hem zorgelijk.

Tussenpersoon

"Het gaat vaak over harde cyberaanvallen en de angst voor het stilvallen van kritieke infrastructuur", zegt Maasland. "Maar dit zijn aanvallen op onze democratie die op lange termijn nog veel grotere schade kunnen aanrichten."

Influencers verspreiden desinformatie in opdracht van een tussenpersoon. Vaak gaat het over "onderwerpen in de maatschappij die zich heel goed lenen voor polarisatie: vrouwenrechten, abortus, migranten, lhbtiq+", legt Postma uit. Zijn organisatie onderzoekt hoe buitenlandse actoren deze thema's gebruiken "om emoties en angst aan te wakkeren".

Alertheid

Postma pleit voor een Europese wet die influencers verplicht tot transparantie over betaalde posts. Hij hamert op het belang van alertheid. "Wat mensen moeten realiseren, is dat we behoorlijk gemanipuleerd worden. We moeten onze naïviteit verliezen, met name beleidsmakers."

De AIVD is bekend met het fenomeen en onderzoekt "ongewenste beïnvloeding vanuit het buitenland", laat een woordvoerder van de inlichtingendienst weten. Influencers kunnen daar "bedoeld of onbedoeld" ook een rol in spelen. "De AIVD is er om nieuwe fenomenen in de samenleving te signaleren en boven water te krijgen", zegt ze over de vraag of Nederland alert is op inmenging van micro-influencers.

Meer uit Binnenland

IJsselstein ontzegt personen toegang tot noodopvang asielzoekers

IJSSELSTEIN (ANP) - Burgemeester Ester Weststeijn van de gemeente IJsselstein heeft een aantal personen verboden om in de omgeving van een noodopvanglocatie voor asielzoekers te komen. Zij kregen dit gebiedsverbod opgelegd na "aanhoudend en herhaaldelijk overlastgevend gedrag, onder meer op de dag van aankomst van de eerste vluchtelingen op 6 juli".

31 minuten geleden
Nog geen meldingen van Nederlanders bij bosbranden Spanje

DEN HAAG (ANP) - Op dit moment zijn er geen aanwijzingen dat er Nederlandse slachtoffers zijn bij de bosbranden in de Spaanse regio Andalusië. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken op vrijdagochtend laten weten. Ook zijn er geen aanvragen gedaan bij de ambassade in Madrid voor consulaire bijstand.

36 minuten geleden
Willemsen: draagvlak voor '1,5 meter' in horeca nam snel af

DEN HAAG (ANP) - Het was in eerste instantie "redelijk te doen" om in de horeca anderhalve meter afstand te houden om coronabesmettingen te voorkomen. Dat zei oud-horecavoorman Robèr Willemsen in een verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona. Maar vanaf de tweede lockdown werd dat juist "mega-ingewikkeld", omdat het draagvlak voor de maatregelen snel afnam.

54 minuten geleden
Ex-KHN-voorzitter: politiek heeft horeca in de steek gelaten

DEN HAAG (ANP) - De politiek heeft de horeca in de steek gelaten. Dat zei oud-voorzitter van Koninklijke Horeca Nederland Robèr Willemsen tegen de parlementaire enquêtecommissie corona. Volgens hem zitten horecaondernemers nog altijd met coronaschulden. "Mensen voelen dat elke dag", aldus Willemsen.

1 uur geleden
Van Weel: onrust viel gelukkig mee na verloren wedstrijd Marokko

DEN HAAG (ANP) - "Gelukkig is het gister niet al te erg uit de hand gelopen", zo reageerde justitieminister David van Weel vrijdagochtend op de onrust in een aantal steden na de verloren kwartfinale van Marokko tegen Frankrijk. Toch stemt het hem niet tevreden. "Nee, elk geweld is te veel." Hij vindt het jammer dat de ME in een aantal steden moest worden ingezet.

1 uur geleden
Rotterdam relatief rustig na wedstrijd Marokko, vijf aanhoudingen

ROTTERDAM (ANP) - Na de verloren kwartfinale van Marokko is het in Rotterdam relatief rustig gebleven, zegt de politie. Vijf mensen werden aangehouden voor het overtreden van de algemene plaatselijke verordening (APV).

1 uur geleden
Nationaal Hitteplan zaterdag in Midden- en Zuid-Nederland

BILTHOVEN (ANP) - Vanaf zaterdag geldt het Nationaal Hitteplan in het midden en zuiden van Nederland. Het RIVM heeft daartoe vrijdag besloten in overleg met het KNMI. Het plan is van kracht in de provincies Zeeland, Zuid-Holland, Noord-Brabant, Limburg, Utrecht, Gelderland en Overijssel.

1 uur geleden