Expert: buitenlandse inmenging via micro-influencers probleem
DEN HAAG (ANP) - Buitenlandse inmenging via zogeheten micro-influencers is ook een probleem in Nederland. NAVO-topfunctionaris James Appathurai waarschuwde dinsdag al dat veel landen hiermee te maken krijgen, en experts Jelle Postma en Dave Maasland bevestigen dat het ook hier speelt. Micro-influencers zijn kleine influencers met maximaal een paar duizend volgers die soms onbewust, maar tegen betaling desinformatie verspreiden.
Appathurai benoemde het fenomeen dinsdag in een vergadering van het Europees Parlement over buitenlandse inmenging. Hij sprak van Russische inmenging via "influencers met 300 tot 5000 volgers", die vaak niet doorhebben dat ze voor een hogere macht aan het werk zijn. Postma, directeur van Justice for Prosperity Foundation, herkent dit, al zitten er volgens hem ook influencers tussen die wel degelijk vermoeden dat ze voor buitenlandse inmenging worden ingezet. "De vraag is altijd in hoeverre ze op de hoogte zijn", zegt hij.
Hoe groot het probleem in Nederland is, is moeilijk te zeggen omdat de geldstromen vaak complex zijn. Wel is duidelijk dat het een "groeiend probleem" is, zegt Postma, zeker omdat jongeren steeds vaker hun nieuws van sociale media halen. Dat de omvang van het probleem onduidelijk is, is volgens hem zorgelijk.
Tussenpersoon
"Het gaat vaak over harde cyberaanvallen en de angst voor het stilvallen van kritieke infrastructuur", zegt Maasland. "Maar dit zijn aanvallen op onze democratie die op lange termijn nog veel grotere schade kunnen aanrichten."
Influencers verspreiden desinformatie in opdracht van een tussenpersoon. Vaak gaat het over "onderwerpen in de maatschappij die zich heel goed lenen voor polarisatie: vrouwenrechten, abortus, migranten, lhbtiq+", legt Postma uit. Zijn organisatie onderzoekt hoe buitenlandse actoren deze thema's gebruiken "om emoties en angst aan te wakkeren".
Alertheid
Postma pleit voor een Europese wet die influencers verplicht tot transparantie over betaalde posts. Hij hamert op het belang van alertheid. "Wat mensen moeten realiseren, is dat we behoorlijk gemanipuleerd worden. We moeten onze naïviteit verliezen, met name beleidsmakers."
De AIVD is bekend met het fenomeen en onderzoekt "ongewenste beïnvloeding vanuit het buitenland", laat een woordvoerder van de inlichtingendienst weten. Influencers kunnen daar "bedoeld of onbedoeld" ook een rol in spelen. "De AIVD is er om nieuwe fenomenen in de samenleving te signaleren en boven water te krijgen", zegt ze over de vraag of Nederland alert is op inmenging van micro-influencers.
Meer uit Binnenland
EINDHOVEN (ANP) - In Eindhoven is zaterdagmiddag een grote vechtpartij uitgebroken tussen supporters van VVV-Venlo en "vermoedelijk supporters van PSV". Dat bevestigt een politiewoordvoerder na berichtgeving van Omroep Brabant. Bij de gewelddadige confrontatie waren tientallen mensen betrokken, zegt hij. Niemand is aangehouden.
4 uur geledenLEIDEN (ANP) - In de binnenstad van Leiden lopen zaterdagmiddag honderden mensen mee met een pro-Palestijnse demonstratiemars. Het protest is georganiseerd door meer dan dertig organisaties, waaronder Global Sumud Netherlands, Erev Rav en Boycot, Desinvestering en Sancties (BDS).
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse ambassadeur in Den Haag, Joe Popolo, heeft gereageerd op de toespraak van premier Rob Jetten bij de Verenigde Naties deze week. Jetten stelde dat landen hun "handen af" moeten houden van het Internationaal Strafhof (ICC), waar de Verenigde Staten de afgelopen maanden steeds meer sancties tegen instellen. Volgens Popolo zou de oproep andersom moeten zijn.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een schilderij van Lieuwe van Gogh is onherstelbaar beschadigd geraakt toen een man het probeerde te ontvreemden. Dat gebeurde donderdag tijdens de opening van de expositie Rebirth in Shelter in Amsterdam, zo liet Van Goghs manager zaterdag weten.
12 uur geledenSOMEREN (ANP) - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag in het Brabantse Someren meerdere keren geschoten toen er werd ingereden op een agent. Twee verdachten afkomstig uit Polen van 24 en 41 jaar oud, zijn aangehouden. Niemand raakte gewond, meldt de politie. De agent doet aangifte van poging tot doodslag.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie deelt nog niets over de verdachte die vastzit voor het schietincident op de NDSM-kade in Amsterdam-Noord. Daarbij kwam een medewerker van het Justitieel Complex Zaanstad om het leven. De verdachte zit in beperkingen en mag daardoor alleen contact hebben met zijn advocaat, meldt de politie.
13 uur geledenTER APEL (ANP) - In de nachtopvanglocaties voor asielzoekers in het Groningse Warffum en het Drentse Zuidwolde was het in de nacht van vrijdag op zaterdag minder druk dan voorgaande nachten. Volgens het Rode Kruis sliepen er in totaal 113 mensen; 43 in Warffum en 70 in Zuidwolde.
15 uur geleden