Expert: buitenlandse inmenging via micro-influencers probleem
DEN HAAG (ANP) - Buitenlandse inmenging via zogeheten micro-influencers is ook een probleem in Nederland. NAVO-topfunctionaris James Appathurai waarschuwde dinsdag al dat veel landen hiermee te maken krijgen, en experts Jelle Postma en Dave Maasland bevestigen dat het ook hier speelt. Micro-influencers zijn kleine influencers met maximaal een paar duizend volgers die soms onbewust, maar tegen betaling desinformatie verspreiden.
Appathurai benoemde het fenomeen dinsdag in een vergadering van het Europees Parlement over buitenlandse inmenging. Hij sprak van Russische inmenging via "influencers met 300 tot 5000 volgers", die vaak niet doorhebben dat ze voor een hogere macht aan het werk zijn. Postma, directeur van Justice for Prosperity Foundation, herkent dit, al zitten er volgens hem ook influencers tussen die wel degelijk vermoeden dat ze voor buitenlandse inmenging worden ingezet. "De vraag is altijd in hoeverre ze op de hoogte zijn", zegt hij.
Hoe groot het probleem in Nederland is, is moeilijk te zeggen omdat de geldstromen vaak complex zijn. Wel is duidelijk dat het een "groeiend probleem" is, zegt Postma, zeker omdat jongeren steeds vaker hun nieuws van sociale media halen. Dat de omvang van het probleem onduidelijk is, is volgens hem zorgelijk.
Tussenpersoon
"Het gaat vaak over harde cyberaanvallen en de angst voor het stilvallen van kritieke infrastructuur", zegt Maasland. "Maar dit zijn aanvallen op onze democratie die op lange termijn nog veel grotere schade kunnen aanrichten."
Influencers verspreiden desinformatie in opdracht van een tussenpersoon. Vaak gaat het over "onderwerpen in de maatschappij die zich heel goed lenen voor polarisatie: vrouwenrechten, abortus, migranten, lhbtiq+", legt Postma uit. Zijn organisatie onderzoekt hoe buitenlandse actoren deze thema's gebruiken "om emoties en angst aan te wakkeren".
Alertheid
Postma pleit voor een Europese wet die influencers verplicht tot transparantie over betaalde posts. Hij hamert op het belang van alertheid. "Wat mensen moeten realiseren, is dat we behoorlijk gemanipuleerd worden. We moeten onze naïviteit verliezen, met name beleidsmakers."
De AIVD is bekend met het fenomeen en onderzoekt "ongewenste beïnvloeding vanuit het buitenland", laat een woordvoerder van de inlichtingendienst weten. Influencers kunnen daar "bedoeld of onbedoeld" ook een rol in spelen. "De AIVD is er om nieuwe fenomenen in de samenleving te signaleren en boven water te krijgen", zegt ze over de vraag of Nederland alert is op inmenging van micro-influencers.
Meer uit Binnenland
HOOFDDORP (ANP) - De burgemeester van Haarlemmermeer, Marianne Schuurmans, zegt dinsdag dat ze diep geschokt is door de gewelddadige dood van een 59-jarige vrouw in Nieuw-Vennep. Het lichaam van het slachtoffer werd maandag aangetroffen op een parkeerplaats bij het station van Nieuw-Vennep in Haarlemmermeer. Een 36-jarige man is dinsdag opgepakt voor haar dood.
5 minuten geledenNIEUW-VENNEP (ANP) - De politie heeft een verdachte aangehouden voor de dood van een 59-jarige vrouw in Nieuw-Vennep maandag. Het gaat om een 36-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, die dinsdagmiddag in de Noord-Hollandse plaats is aangehouden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie onderzoekt een mogelijk verband tussen de dood van de vrouw die vorige week werd gevonden in een woning in Amsterdam en die van de vrouw die maandagavond werd aangetroffen op een parkeerplaats bij het station in het Noord-Hollandse Nieuw-Vennep. De vrouwen waren beiden werkzaam bij ABN AMRO, meldt de bank.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De 21-jarige man die afgelopen zaterdag in Eindhoven werd aangehouden in een terrorismeonderzoek blijft veertien dagen langer vast. De Eindhovenaar wordt verdacht van opruiing tot een terroristisch misdrijf en deelname aan een terroristische organisatie, meldt het Openbaar Ministerie.
3 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De rechtbank in Leeuwarden heeft een minderjarige jongen veroordeeld voor de voorbereiding van een terreuraanslag op het Vlaamse Parlement in Brussel en een militaire vliegbasis ten noorden van Arnhem in 2024. De jongen is veroordeeld tot voorwaardelijke jeugddetentie van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. Ook moet hij behandeling ondergaan bij het Landelijke Steunpunt Extremisme. Hij was 12 en 13 jaar toen hij de strafbare feiten pleegde.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - COC, belangenorganisatie voor de lhbti+-gemeenschap, roept het kabinet en de Tweede Kamer in een opiniestuk in de Volkskrant op om ervoor te zorgen dat Nederland voorop gaat lopen in de wereld op het gebied van lhbti+-mensenrechten. Woensdag is het precies 25 jaar geleden dat in Amsterdam het eerste huwelijk tussen twee mensen van hetzelfde geslacht werd gesloten.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - De rechtbank in Utrecht heeft de 39-jarige Bob ter H. dinsdag veroordeeld tot tien maanden cel, waarvan drie maanden voorwaardelijk, voor het bedreigen van Douwe Bob en drugsbezit. De bedreigingen begonnen nadat de zanger eind juni besloot om niet op te treden bij een Joods voetbalevenement. Douwe Bob vreesde na de bedreigingen voor de veiligheid van zijn gezin en vluchtte naar het buitenland.
5 uur geleden