Exitpolls Bulgarije: geen duidelijke winnaar parlementsverkiezing
SOFIA (ANP/DPA/RTR) - De derde parlementsverkiezing dit jaar in het arme EU-lid Bulgarije heeft volgens de exitpolls geen duidelijke winnaar opgeleverd. De opiniepeilers voorspelden zondagavond na de sluiting van de stembureaus een gelijkopgaande strijd tussen de centrumrechtse GERB, de partij van voormalig premier Boiko Borisov, en nieuwkomer 'Wij gaan door met de verandering' (PP). Beide zouden rond de 25 procent uitkomen.
Over de vraag welke partij de grootste wordt, verschilden de onderzoekers aanvankelijk van mening. De meesten tipten Borisov. Die voorspelling werd, nadat het eerste deel van de stemmen was geteld, bijgesteld en kreeg de nieuwe anti-corruptiepartij van twee aan Harvard opgeleide ex-ministers de overhand bij zowel Alpha Research (26,1), Market Links (26,5) als Gallup International (26,3). GERB zou zich tevreden moeten stellen met 23,5 procent.
De gelijktijdig gehouden presidentsverkiezing lijkt in het voordeel van de zittende Roemen Radev, een criticus van Borisov, te zijn uitgevallen. Hij zou kunnen rekenen op ongeveer 49 procent van de stemmen. Een absolute meerderheid is echter vereist om volgende week een tweede ronde, tegen Anastas Gerdzjikov, overbodig te maken.
De opkomst viel zondag tegen, mede door de nieuwe coronagolf. Om 16.00 uur plaatselijke tijd had pas 25,5 procent van de kiesgerechtigde Bulgaren de gang naar de stembus gemaakt, historisch laag. Bij de voorgaande gelegenheden in april en juli resulteerde dat niet in een stabiele regeringscoalitie. Ook nu lijken zeker zes en mogelijk zeven partijen het parlement te gaan halen. Die mogen dan nogmaals proberen een werkbare meerderheid te vormen.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken waarschuwt Nederlanders in Mexico voor bendegeweld. Zondag heeft de Mexicaanse politie de beruchte drugsbaas El Mencho gedood, waarna het op diverse plekken onrustig is geworden.
17 minuten geledenMEXICO-STAD (ANP/BLOOMBERG/RTR/DPA) - Een topfiguur van een drugskartel is omgekomen tijdens een inval van de Mexicaanse autoriteiten in de westelijke staat Jalisco. De Mexicaanse autoriteiten hebben dat bevestigd na berichtgeving van Mexicaanse media.
20 minuten geledenLONDEN (ANP) - De misdaadkomedie One Battle After Another is zondagavond de grote winnaar geworden bij de uitreiking van de BAFTA's, de belangrijkste Britse filmprijzen. Het drama over een linkse revolutionair (Leonardo DiCaprio) die wordt opgejaagd door een gefrustreerde militair (Sean Penn), verzilverde zes van zijn dertien nominaties.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Activisten hebben in het Louvre in Parijs een foto van de Britse oud-prins Andrew opgehangen. Het gaat om een inmiddels bekende foto van afgelopen donderdag, waarop Andrew onderuitgezakt op de achterbank van zijn auto zit na een urenlang politieverhoor.
2 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Meer dan tweehonderd politieke gevangenen in Venezuela zijn in hongerstaking gegaan om hun vrijlating te eisen. Dat zeggen familieleden van de gevangenen, enkele dagen nadat een nieuwe amnestiewet is ingegaan.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - In de Amerikaanse stad New York geldt vanaf vanavond (lokale tijd) een tijdelijk reisverbod vanwege een naderende winterstorm. Dat heeft burgemeester Zohran Mamdani aangekondigd in een persconferentie.
4 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben het kamp Al-Hol gesloten. In het kamp verbleven lange tijd familieleden van vermoedelijke IS-strijders. Eerder deze week haalde Syrië de laatste gevangenen weg uit het kamp.
4 uur geleden