Exitpolls Bulgarije: geen duidelijke winnaar parlementsverkiezing
SOFIA (ANP/DPA/RTR) - De derde parlementsverkiezing dit jaar in het arme EU-lid Bulgarije heeft volgens de exitpolls geen duidelijke winnaar opgeleverd. De opiniepeilers voorspelden zondagavond na de sluiting van de stembureaus een gelijkopgaande strijd tussen de centrumrechtse GERB, de partij van voormalig premier Boiko Borisov, en nieuwkomer 'Wij gaan door met de verandering' (PP). Beide zouden rond de 25 procent uitkomen.
Over de vraag welke partij de grootste wordt, verschilden de onderzoekers aanvankelijk van mening. De meesten tipten Borisov. Die voorspelling werd, nadat het eerste deel van de stemmen was geteld, bijgesteld en kreeg de nieuwe anti-corruptiepartij van twee aan Harvard opgeleide ex-ministers de overhand bij zowel Alpha Research (26,1), Market Links (26,5) als Gallup International (26,3). GERB zou zich tevreden moeten stellen met 23,5 procent.
De gelijktijdig gehouden presidentsverkiezing lijkt in het voordeel van de zittende Roemen Radev, een criticus van Borisov, te zijn uitgevallen. Hij zou kunnen rekenen op ongeveer 49 procent van de stemmen. Een absolute meerderheid is echter vereist om volgende week een tweede ronde, tegen Anastas Gerdzjikov, overbodig te maken.
De opkomst viel zondag tegen, mede door de nieuwe coronagolf. Om 16.00 uur plaatselijke tijd had pas 25,5 procent van de kiesgerechtigde Bulgaren de gang naar de stembus gemaakt, historisch laag. Bij de voorgaande gelegenheden in april en juli resulteerde dat niet in een stabiele regeringscoalitie. Ook nu lijken zeker zes en mogelijk zeven partijen het parlement te gaan halen. Die mogen dan nogmaals proberen een werkbare meerderheid te vormen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Hongarije heeft geld en andere bezittingen van de Oschadbank teruggegeven aan Oekraïne, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Begin maart werden twee geldauto's in beslag genomen met 40 miljoen dollar, 35 miljoen euro en 9 kilo goud aan boord. Zeven bankmedewerkers werden tijdelijk vastgezet. Volgens de Hongaarse autoriteiten was het een onderzoek naar witwassen.
6 minuten geledenPARIJS (ANP) - Een Frans vliegdekschip en ondersteunende oorlogsbodems maken zich op voor hulp bij het vrijmaken van de Straat van Hormuz. De Charles de Gaulle vaart alvast richting de zeestraat om meteen te kunnen beginnen als de Verenigde Staten en Iran stoppen met vechten, laat het ministerie van Defensie weten.
46 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met nieuwe bombardementen op Iran als dat land niet akkoord gaat met Amerikaanse eisen. "Als ze niet instemmen, beginnen de bombardementen", schrijft Trump op zijn Truth Social.
1 uur geledenOSLO (ANP) - Het verzoek van Marius Borg Høiby om zijn voorarrest om te zetten in huisarrest met een enkelband is door de rechtbank in Oslo afgewezen. Dat meldt Noorse persbureau NTB.
3 uur geledenANTWERPEN (ANP) - De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Maxime Prévot, heeft de Amerikaanse ambassadeur in België, Bill White, opnieuw op zijn taken gewezen. White haalde via X opnieuw uit naar de Belgische regering vanwege het besluit van het Antwerpse parket om een zaak over joodse rituele besnijders door de rechter te laten behandelen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis denkt dicht bij een conceptovereenkomst met Iran te zijn over een einde aan de vijandelijkheden, meldt het Amerikaanse nieuwsmedium Axios op basis van ingewijden. De Amerikanen zouden de komende twee dagen een antwoord van Iran verwachten.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Israël moet de gearresteerde opvarenden van de hulpvloot voor Gaza, de Global Sumud Flotilla, "onmiddellijk en onvoorwaardelijk" vrijlaten, vindt het VN-mensenrechtenkantoor. Een woordvoerder noemt het geen misdaad om je solidair te verklaren met het lot van de Palestijnen. Ook moeten signalen dat de twee in gevangenschap zouden zijn mishandeld, worden onderzocht.
5 uur geleden