Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Exitpoll voorspelt ruime winst voor Loekasjenko

Exitpoll voorspelt ruime winst voor Loekasjenko

MINSK (ANP/AFP/DPA/RTR) - Volgens de officiële exitpoll heeft Alexander Loekasjenko de Wit-Russische presidentsverkiezing gewonnen, zoals verwacht. De huidige autocratische machthebber zou, hoewel nog niet alle stemlokalen zijn gesloten wegens een rij wachtenden, kunnen rekenen op 79,7 procent van de stemmen. Zijn uitdaagster Svetlana Tichanovskaja, kandidaat tegen wil en dank, haalt volgens de peiling van het staatspersbureau 6,8 procent.

Tichanovskaja liet zondagavond laat weten haar nederlaag niet te accepteren. "Van erkenning van zo'n verkiezingsresultaat kan geen sprake zijn", zei haar woordvoerster Anna Krasoelina. Ze omschreef het als "ver van elke realiteit". Vrijwel niemand gelooft dat het er eerlijk aan toe is gegaan. Onafhankelijke onderzoeken in het buitenland suggereerden dat 71 procent voor Tichanovskaja en 10 procent voor Loekasjenko dichter bij de werkelijkheid is.

Loekasjenko, die in 1994 aan de macht kwam, won doorgaans met percentages die alleen bekend zijn van Noord-Korea. Van serieuze oppositie was nooit sprake. Dat was nu niet anders. Onder anderen de echtgenoot van Tichanovskaja had de politieke ambitie Loekasjenko op te volgen en van Wit-Rusland een moderne staat te maken maar werd gearresteerd. Zijn 37-jarige vrouw besloot daarop zonder politieke ervaring naar voren te treden met als belangrijkste belofte binnen een half jaar echte, vrij verkiezingen te houden.

Populair

Zover liet de 'laatste dictator van Europa' het zoals voorspeld niet komen. Het moet hem echter verontrusten dat Tichanovskaja, met steun van twee andere oppositieleidsters, in korte tijd zo populair werd. Ook al is dat in de officieuze 'uitslag' niet te zien. Duizenden Wit-Russen gaven niet eerder zo luid op straat blijk van hun ongenoegen en eisten verandering.

Dat gebeurde zondagavond opnieuw toen de 'eclatante zege' van Loekasjenko zich aftekende, niet alleen in Minsk. Daar stonden politie en legereenheden al klaar om in te grijpen. Actievoerders loofden de oppositie met applaus en geclaxonneer. Een onbekend aantal is gearresteerd na botsingen met veiligheidsfunctionarissen. Lokale media meldden ook protesten in andere steden, waaronder Brest. Berichtgeving werd bemoeilijk door uitvallen van het internet.

Meer uit Buitenland

Justitie in Bolivia gelast arrestatie oud-president Evo Morales

LA PAZ (ANP) - Het Boliviaanse Openbaar Ministerie heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen oud-president Evo Morales (2006-2019). Dit vanwege zijn rol bij protesten tegen de regering die het land in mei en juni vijftig dagen lang lamlegden.

1 uur geleden
Aanvaller schrijver Rushdie ook schuldig bevonden aan terrorisme

BUFFALO (ANP) - De man die in 2022 op het podium van een kunstinstituut in New York schrijver Salman Rushdie neerstak en gedeeltelijk blind maakte, is nu ook schuldig bevonden aan terrorisme. De man werd in 2025 al schuldig bevonden aan poging tot moord en veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf.

1 uur geleden
VS bestellen voor 59 miljard dollar aan Patriot-raketten

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft wapenproducent Lockheed Martin een contract ter waarde van 59 miljard dollar (zo'n 51,5 miljard euro) gegund om de productie van Patriot-raketten de komende zeven jaar te verdrievoudigen. Hiermee wil de regering de munitievoorraad, die door de oorlog met Iran flink is geslonken, weer op peil brengen.

1 uur geleden
VK gaat bijna 10 miljard euro in kernonderzeeërs investeren

LONDEN (ANP) - Groot-Brittannië gaat 8,4 miljard pond (ongeveer 9,8 miljard euro) investeren in kernonderzeeërs. Het programma zal volgens de Britse premier Andy Burnham zorgen voor 47.000 banen en leerwerktrajecten. Dat zal de pas aangetreden premier volgens een verklaring van Downing Street 10 donderdag bekendmaken.

1 uur geleden
Zeven doden door crash met blushelikopter in Argentinië

SAN JUAN (ANP/AFP) - In het westen van Argentinië zijn zeven mensen omgekomen door een ongeluk met een blushelikopter. Het toestel werd gebruikt bij het bestrijden van een brand in natuurpark Ischigualasto. Onder de doden zijn brandweerlieden, politieagenten en personeel van de civiele beschermingsdienst.

4 uur geleden
Evacuaties in Portugal om zich snel verspreidende natuurbrand

VALE DE TELHAS (ANP) - In het noorden van Portugal zijn mensen uit een dorp geëvacueerd vanwege een natuurrand die zich snel verspreidt, meldt nieuwssite Observador. Het vuur zou het hele dorp Vale de Telhas inmiddels omsingelen.

4 uur geleden
Zelensky waarschuwt voor nacht met enorme Russische luchtaanval

KYIV (ANP) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky is het "zeer waarschijnlijk" dat Rusland in de nacht van woensdag op donderdag een enorme luchtaanval zal uitvoeren. Hij schrijft op X dat de Russen al een paar dagen bezig zijn met de voorbereiding van die grootschalige aanvalsgolf.

5 uur geleden