Exitpoll: regeringspartij SNS leidt parlementsverkiezingen Servië
BELGRADO (ANP/RTR) - De regerende Servische Progressieve Partij (SNS) gaat volgens exitpolls met 46,6 procent van de stemmen aan de leiding bij de vervroegde parlementsverkiezingen van Servië. De prognose van onderzoeksbureaus Ipsos en CeSID is gebaseerd op een gedeeltelijke telling van een steekproef van stembureaus.
De oppositiealliantie Servië tegen Geweld kan naar verwachting rekenen op 23 procent van de stemmen, de Socialistische Partij van Servië volgt met 6,9 procent.
De Servische president Aleksandar Vusic claimde zondagavond laat de overwinning. "We zullen een absolute meerderheid in het parlement hebben met 127 zetels", verklaarde hij op een persconferentie. Officiële resultaten worden niet eerder dan maandagavond verwacht.
Vucic ontbond het parlement begin november en schreef toen vervroegde verkiezingen uit. Experts denken dat hij dit mede deed om beslissingen uit te stellen over de banden van zijn land met Kosovo. Servië wil lid worden van de Europese Unie, maar moet daarvoor de banden normaliseren met Kosovo, dat het nog steeds als zijn provincie ziet.
Ook zou Vusic met de vervroegde verkiezingen zijn eigen positie hebben willen versterken en zijn regerende Servische Progressieve Partij (SNS) willen hervormen. De partij won vorig jaar de parlementsverkiezingen en reageert sindsdien met coalitiepartners.
Meer uit Buitenland
BOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker acht mensen overleden, zeggen regionale autoriteiten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering van Donald Trump is twee nieuwe onderzoeken begonnen naar de universiteit Harvard. Het ministerie van Onderwijs gaat kijken of de gerenommeerde universiteit doet aan positieve discriminatie. Het bewust bevoordelen van achtergestelde of ondervertegenwoordigde groepen werd in 2023 door het Hooggerechtshof verboden.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Bahrein heeft een ontwerpresolutie opgesteld voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties waarmee landen gemachtigd zouden worden om "alle noodzakelijke middelen" in te zetten om het commerciële scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat blijkt uit een tekst die persbureau Reuters heeft ingezien.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de oorlogsdoelen in de strijd met Iran ook bereikt kunnen worden via een overeenkomst. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu na overleg met Trump in een videoboodschap.
4 uur geledenBOGOTÁ (ANP) - Bij de crash van een militair vliegtuig in Colombia is één persoon overleden, maakte president Gustavo Petro bekend op X. In totaal zijn 77 mensen in het ziekenhuis opgenomen.
4 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Iraanse ambassadeur ontboden om vermeende spionage in Londen. Het Verenigd Koninkrijk spreekt van "roekeloze en ontwrichtende acties" van het Iraanse regime.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft maandag met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gebeld over beoogde onderhandelingen met Iran. Dat zegt een ingewijde tegen de Amerikaanse nieuwssite Axios.
5 uur geleden