Exitpoll: rechtse oppositiepartij Polen wint lokale verkiezingen
WARSCHAU (ANP/RTR) - De nationalistische oppositiepartij Wet en Rechtvaardigheid (PiS) wint waarschijnlijk de lokale verkiezingen in Polen van zondag, blijkt uit een exitpoll van onderzoeksbureau Ipsos. Het resultaat zou betekenen dat premier Donald Tusk zijn greep op de macht niet verstevigt.
Hoewel PiS dus vermoedelijk vóór de Burgercoalitie (KO) van Tusk eindigt, is de partij nog altijd kleiner dan de drie partijen in de coalitieregering tezamen. Volgens de exitpoll krijgt PiS 33,7 procent, tegen KO 31,9 procent. De andere groeperingen in de regering, de centrumrechtse Derde Weg en Links, krijgen volgens Ipsos respectievelijk 13,5 en 6,8 procent van de stemmen.
Polen stemde zondag voor zestien regionale parlementen, waarvan de samenstelling grofweg de steun voor de belangrijkste partijen weerspiegelt. Ook werd gestemd voor duizenden lokale raadsleden en burgemeesters.
Bij de parlementsverkiezingen in oktober verloren de nationalistische conservatieven van PiS, die geregeld botsten met de Europese Unie, na bijna tien jaar regeren de meerderheid. Sindsdien regeert een coalitie van pro-Europese centrumlinkse partijen onder leiding van Tusk.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP) - In Engeland is een proces begonnen tegen de Russische kapitein van een vrachtschip dat vorig jaar op de Noordzee in botsing kwam met een tanker. Bij het incident ontstond een grote brand en kwam een bemanningslid om het leven.
13 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Iraanse diplomaten zijn niet langer welkom in en bij de gebouwen van het Europees Parlement. Dat meldt voorzitter van het Europees Parlement Roberta Metsola op X.
19 minuten geledenNUUK (ANP/RTR) - De regering van Groenland heeft benadrukt dat de verdediging van het eiland in NAVO-verband geregeld zou moeten worden. De regering benadrukt "op geen enkele" manier te accepteren dat de Verenigde Staten het gebied willen inlijven.
19 minuten geledenMEXICO-STAD (ANP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum zegt een "goed gesprek" te hebben gehad met haar Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Ze hebben het volgens haar onder meer gehad over handel en de bestrijding van drugssmokkel, schrijft Sheinbaum op X.
54 minuten geledenCARACAS (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse regering zegt "de afgelopen uren" 116 gevangenen te hebben vrijgelaten. Mensenrechtenorganisaties zijn kritisch op de claim en meldden lagere aantallen.
1 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - Cuba zegt, op wat kleine zaken na, "niet in gesprek" te zijn met de Verenigde Staten. Dat schrijft president Miguel Díaz-Canel op X.
1 uur geledenBERN (ANP) - De planeet Mars had ongeveer drie miljard jaar geleden waarschijnlijk een grote oceaan. Die bedekte mogelijk ongeveer de helft van het oppervlak. Onderzoekers van de universiteiten van Bern in Zwitserland en Padua in Italië hebben dat berekend.
1 uur geleden