Excuusboodschap van overleden president Zuid-Afrika De Klerk
KAAPSTAD (ANP) - De op 85-jarige leeftijd overleden Zuid-Afrikaanse president Frederik Willem de Klerk heeft in een voor zijn dood opgenomen boodschap excuses aangeboden voor het leed dat het apartheidsregime heeft aangedaan aan zwarten, gekleurden en Indiërs, aldus Zuid-Afrikaanse media. "Ik bied zonder meer mijn verontschuldigingen aan voor al het leed en de ellende (..) die zijn veroorzaakt door apartheid", aldus De Klerk in een boodschap via de FW de Klerk Foundation.
De Klerk was net als zijn vader een prominent in de Nationale Partij en lid van de Broederbond, een geheimzinnig genootschap van invloedrijke Afrikaners. Dat waren de architecten van de apartheidswetten. Die moesten volgens de makers de verschillende bevolkingsgroepen op basis van raciale kenmerken uit elkaar houden en zo zorgen voor meer ontwikkeling en economische groei afgaande op de veronderstelde eigenschappen van bevolkingsgroepen. En de blanke minderheid kon zo beter de macht behouden.
Volgens De Klerk in zijn excuus 'vanuit het graf' begon hij begin jaren tachtig heel andere inzichten te krijgen "als een soort bekering". Hij ontmantelde het apartheidsregime tijdens zijn ambtstermijn van 1989 en 1994 toen er democratische verkiezingen voor alle Zuid-Afrikanen kwamen. De Klerk erkent in zijn jonge jaren wel wat in rassenscheiding te hebben gezien, maar hij heeft dat naar eigen zeggen als president samen met andere partijen ontmanteld op zoek naar rechtvaardigheid. Hij heeft eerder al verontschuldigingen aangeboden.
Meer uit Buitenland
PYONGYANG (ANP) - Noord-Korea heeft een straat gebouwd speciaal voor de nabestaanden van militairen die zijn omgekomen tijdens de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Dictator Kim Jong-un was volgens het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap persoonlijk aanwezig bij de opening, samen met zijn dochter Ju Ae.
13 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het Amerikaanse standpunt over het Iraanse atoomprogramma "is realistischer geworden". Dit stelt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken een dag voor de tweede onderhandelingsronde, bericht staatspersbureau IRNA.
22 minuten geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - Op Rosenmontag zijn in verschillende Duitse steden de jaarlijkse carnavalsoptochten gehouden. Traditiegetrouw werden politieke wereldleiders bespot met karikaturen op de praalwagens.
34 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Sinds het aantreden van Donald Trump als president is het aantal lokale politieafdelingen dat agenten levert aan immigratiedienst ICE sterk gestegen. Terwijl dit er onder Biden nog maar 135 waren, waren het er eind januari 1168, analyseerde NBC News.
1 uur geledenTALLINN (ANP) - De NAVO zal diep in Rusland toeslaan als dat land de Baltische landen binnenvalt. Dat zegt de Estse minister van Buitenlandse Zaken Margus Tsahkna in een interview met de Britse krant The Telegraph. "We kunnen het niet laten gebeuren dat Rusland de Baltische landen binnenvalt en we dan pas terugvechten", aldus Tsahkna.
2 uur geledenROME (ANP/RTR/DPA) - Italië is klaar om te helpen bij het opleiden van Palestijnse politieagenten in de Gazastrook, zegt minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani. Het land wil op die manier bijdragen aan de wederopbouw van Gaza en het creëren van een stabiele situatie.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie ziet het besluit van de Israëlische regering voor de bezette Westelijke Jordaanoever als een "nieuwe escalatie", die erop gericht is de Israëlische controle verder te vergroten. Dat zei een woordvoerder maandag namens de Commissie.
2 uur geleden