Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Excuusboodschap van overleden president Zuid-Afrika De Klerk

Excuusboodschap van overleden president Zuid-Afrika De Klerk

KAAPSTAD (ANP) - De op 85-jarige leeftijd overleden Zuid-Afrikaanse president Frederik Willem de Klerk heeft in een voor zijn dood opgenomen boodschap excuses aangeboden voor het leed dat het apartheidsregime heeft aangedaan aan zwarten, gekleurden en Indiërs, aldus Zuid-Afrikaanse media. "Ik bied zonder meer mijn verontschuldigingen aan voor al het leed en de ellende (..) die zijn veroorzaakt door apartheid", aldus De Klerk in een boodschap via de FW de Klerk Foundation.

De Klerk was net als zijn vader een prominent in de Nationale Partij en lid van de Broederbond, een geheimzinnig genootschap van invloedrijke Afrikaners. Dat waren de architecten van de apartheidswetten. Die moesten volgens de makers de verschillende bevolkingsgroepen op basis van raciale kenmerken uit elkaar houden en zo zorgen voor meer ontwikkeling en economische groei afgaande op de veronderstelde eigenschappen van bevolkingsgroepen. En de blanke minderheid kon zo beter de macht behouden.

Volgens De Klerk in zijn excuus 'vanuit het graf' begon hij begin jaren tachtig heel andere inzichten te krijgen "als een soort bekering". Hij ontmantelde het apartheidsregime tijdens zijn ambtstermijn van 1989 en 1994 toen er democratische verkiezingen voor alle Zuid-Afrikanen kwamen. De Klerk erkent in zijn jonge jaren wel wat in rassenscheiding te hebben gezien, maar hij heeft dat naar eigen zeggen als president samen met andere partijen ontmanteld op zoek naar rechtvaardigheid. Hij heeft eerder al verontschuldigingen aangeboden.

Meer uit Buitenland

Trump ontvangt Hondurese president Nasry Asfura in Mar-a-Lago

PALM BEACH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag de Hondurese president Nasry Asfura ontvangen op zijn residentie Mar-a-Lago in Palm Beach. Trump zei dat de Verenigde Staten en Honduras nauw samenwerken rond veiligheid, onder meer bij de bestrijding van drugskartels en mensensmokkel, en bij het uitzetten van illegale migranten en bendeleden uit de VS.

1 uur geleden
Tv-presentatrice VS wil betalen om moeder terug te krijgen

TUCSON (ANP) - De Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie is met haar familie bereid te betalen om haar moeder terug te krijgen na haar vermoedelijke ontvoering in de staat Arizona. Dat zei Guthrie zaterdag in een videoboodschap op Instagram.

2 uur geleden
Meerdere doden door lawines in Noord-Italiaanse Alpen

SONDRIO (ANP/DPA) - Zeker vier mensen zijn omgekomen bij meerdere lawines in de Noord-Italiaanse Alpen. Er raakten ook skiërs gewond. In het Valtellina-gebied sleurde een lawine drie skitoeristen mee, waarvan er twee stierven. In de regio Trentino-Zuid-Tirol meldde de Italiaanse bergreddingsdienst twee lawines met elk één dode.

6 uur geleden
Rellen bij protest in Milaan tegen Olympische Winterspelen

MILAAN (ANP/AFP) - Bij een protest in de Noord-Italiaanse stad Milaan tegen de Olympische Winterspelen zijn rellen uitgebroken. Een groep van enkele tientallen gemaskerde personen splitste zich af en zocht de confrontatie met de politie. Ze gooiden vuurwerk en stenen naar de politie, die hen met waterkanonnen en traangas uiteendreef.

11 uur geleden
Eerste formele bijeenkomst Raad van Vrede gepland op 19 februari

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - President Donald Trump wil de eerste formele zitting van zijn Raad van Vrede op 19 februari in Washington houden, volgens een Amerikaanse functionaris. De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft zaterdag gezegd dat hij ook is uitgenodigd en binnen twee weken naar Washington gaat.

13 uur geleden
Britse ex-premier beschuldigt 'bedrieger' Mandelson van verraad

LONDEN (ANP) - De voormalige Britse premier Gordon Brown vindt dat de ooit prominente Labour-politicus en ex-minister Peter Mandelson "het land heeft verraden". Naar verluidt zou Mandelson vertrouwelijke informatie van de regering hebben gelekt aan de Amerikaanse investeerder en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Mandelson was onder Brown minister van Handel en had goede relaties met de inmiddels overleden Epstein, zowel op persoonlijk als zakelijk vlak. Dat blijkt uit onlangs door de VS geopenbaarde mailwisselingen.

16 uur geleden
Zelensky: VS willen nog voor de zomer einde aan oorlog

KYIV (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten willen dat er tegen juni een vredesakkoord ligt tussen Rusland en Oekraïne en hebben voorgesteld om komende week nieuwe besprekingen te houden in Miami. Dat zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Het is volgens het staatshoofd voor het eerst dat de strijdende partijen elkaar daar zullen treffen. Eerder werd daar al overlegd via de bemiddelende partij, de VS. Kyiv heeft ingestemd met het voorstel.

19 uur geleden