Excuses OM aan fotograaf om tappen en volgen
ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft toegegeven dat het in 2015 en 2016 een journalist heeft afgeluisterd en hem heeft gevolgd door een peilbaken onder zijn auto te plaatsen. De persfotograaf en -cameraman was niet op de hoogte van deze dwangmiddelen, die werden ingezet tijdens twee verschillende strafrechtelijke onderzoeken naar brandstichtingen. Het OM stelde dinsdag dat het fout zat en heeft hem excuses aangeboden.
Het gaat om de Rotterdamse freelancer Joey Bremer die onder meer werkt voor de NOS, Omroep Rijnmond en enkele kranten. In 2015 vonden politie en justitie dat Bremer erg snel aanwezig was bij branden rond Vlaardingen. Ze zagen hem als mogelijke brandstichter en zetten hem drie weken onder de tap. Het onderzoek leverde niets op.
Een jaar later plaatste het OM een peilbaken onder Bremers auto. In dit onderzoek was hij zelf geen verdachte maar hoopte de politie via hem de brandstichter in het vizier te krijgen. Ook dit onderzoek leidde nergens toe.
Geen goede afweging
In 2018 had het OM ook al excuses aangeboden aan Bremer, omdat in dat jaar zijn verkeersgegevens waren gevorderd. Ook daar hadden het OM en de politie geen goede afweging gemaakt, lichtte persofficier Ernst Pols toe. Tijdens dat gesprek gaf de fotograaf aan dat er eerder ook al wat aan de hand moet zijn geweest.
Het OM heeft daarop meer onderzoek gedaan, aldus Pols, waardoor de twee zaken uit 2015 en 2016 aan het licht kwamen. Probleem was dat er niet veel was geregistreerd over de inzet. Om de zaken toch te reconstrueren, zijn er mensen geïnterviewd die toen betrokken waren bij deze onderzoeken.
Wet Bronbescherming
Volgens Pols werd destijds niet gehandeld volgens de richtlijn omtrent de positie van journalisten. Die is in 2018 aangescherpt, toen ook de wet Bronbescherming in werking trad.
Bremer twittert dat hij blij is dat er eindelijk duidelijkheid is over het feit dat hij onterecht is afgeluisterd en gevolgd. Hij gaat ervan uit dat hij nu normaal zijn werk kan doen.
Meer uit Binnenland
OIRSCHOT (ANP) - De natuurbrand op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant woedt nu in een gebied van 500 bij 500 meter, meldt de veiligheidsregio. Eerder donderdag was dat nog in een gebied van 100 bij 100 meter.
48 minuten geledenOIRSCHOT (ANP) - Een natuurbrand op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant is donderdag uitgebroken toen militairen daar oefenden. Dat laat de Koninklijke Marechaussee weten. Of de oefening ook de oorzaak van de brand was, is volgens de woordvoerder nog niet vast te stellen.
55 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De verdachte van het doden van de 17-jarige Lisa, Chris Jude (22), blijft langer voor observatie in het Pieter Baan Centrum. Dat werd donderdag bekend tijdens een nieuwe inleidende zitting in de rechtbank in Amsterdam.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - Het aantal asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel is gezakt tot onder de 2000. Sinds eind januari is dat maar twee keer gebeurd. In de afgelopen weken zijn meerdere tijdelijke opvanglocaties geopend om de druk op het aanmeldcentrum te verminderen.
1 uur geleden'T HARDE (ANP) - De natuurbrand op het defensieterrein bij 't Harde in Gelderland is nog niet bedwongen. Her en der zijn zogenoemde hotspots, warme plekken in de grond, die kunnen oplaaien. Bovendien gaat het donderdagavond waarschijnlijk harder waaien, wat het vuur kan aanwakkeren. Een brandweerwoordvoerder noemt die combinatie "een zorgpunt" en zegt dat het sein brand meester daarom nog niet kan worden gegeven.
1 uur geledenOIRSCHOT (ANP) - Op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant is donderdag een natuurbrand uitgebroken. Dat meldt de Veiligheidsregio Brabant-Zuidoost. De oorzaak is nog niet bekend. Het gebied dat in brand staat is momenteel ongeveer 100 bij 100 meter groot, vergelijkbaar met twee voetbalvelden.
1 uur geledenNUNSPEET (ANP) - Het is nog niet duidelijk of de Defensieoefening op het legerterrein 't Harde heeft geleid tot de grote natuurbrand op de Veluwe. Dat zegt een woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee. "Onderzoek ter plaatse is nog niet mogelijk zolang de brand niet geblust is. Uiteraard zijn we al wel gestart met het horen van betrokkenen en onderzoek dat zich niet in het natuurgebied afspeelt."
2 uur geleden