Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Excuses kabinet voor rol overheid bij gedwongen afstaan kinderen

Excuses kabinet voor rol overheid bij gedwongen afstaan kinderen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat aan vrouwen die in het verleden gedwongen afstand hebben moeten doen van hun kind excuses aanbieden voor de rol die de overheid daarin heeft gespeeld. Ook de afgestane kinderen krijgen excuses. Dat meldt staatssecretaris Claudia van Bruggen (Rechtsbescherming, D66) aan de Tweede Kamer.

Tussen 1956 en 1984 moesten ongeveer 15.000 ongehuwde moeders hun kind afstaan ter adoptie. Dat gebeurde bijvoorbeeld onder druk van familie of de kerk. Een onderzoekscommissie constateerde vorig jaar dat daardoor grote schade is aangericht, zowel bij deze zogenoemde afstandsmoeders als bij hun kinderen.

"Er is sprake geweest van groot onrecht, met onnodig veel leed tot gevolg dat vaak tot op de dag van vandaag voelbaar is", zegt Van Bruggen. De gebeurtenissen zoals die in het onderzoeksrapport worden beschreven, "hadden nooit mogen plaatsvinden".

Herstel

De staatssecretaris wil nog voor de zomer een bijeenkomst houden waar de excuses worden uitgesproken. "Voor de getroffenen zijn excuses van de overheid een startpunt voor erkenning van dit leed", schrijft zij. Ook belooft Van Bruggen de Kamer tegen die tijd nader te informeren over maatregelen "die kunnen bijdragen aan verdere erkenning en herstel van de getroffenen".

De Staat is niet aansprakelijk voor het leed van afstandsmoeders, bepaalde het gerechtshof eveneens vorig jaar in een zaak die door een van deze vrouwen was aangespannen. Op welke manier het kabinet hen toch herstel wil bieden, is niet duidelijk.

Het maken van excuses heeft "geen rechtstreekse financiële consequenties", staat in een ambtelijk advies dat met de Kamerbrief is meegestuurd. "Over de financiële aspecten van de herstelmaatregelen wordt u te zijner tijd nader ingelicht."

Meer uit Politiek

Bontenbal wil niet gokken op meerderheid voor belastingplan

ALMERE (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal noemde het tijdens het CDA-congres weer een gok om het belastingplan zonder meerderheid naar de Eerste Kamer te laten gaan. Hij zei de komende dagen nog zijn best te gaan doen om een meerderheid te krijgen, omdat het anders "onverantwoord" is.

1 dag geleden
Heinen benadrukt: meerderheid in Tweede Kamer voor belastingplan

DEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen van Financiën benadrukt voorafgaand aan de ministerraad dat er een meerderheid lonkt voor het belastingplan in de Tweede Kamer. In de Eerste Kamer is die nog niet in zicht, maar dat is volgens Heinen pas later aan de orde. "We doen het stap voor stap. Eerst moet er gestemd worden in de Tweede Kamer."

2 dagen geleden
Yeşilgöz: gesprek belastingplan heeft langer geduurd dan nodig

DEN HAAG (ANP) - De gesprekken over het belastingplan hebben wat vicepremier Dilan Yeşilgöz betreft "langer geduurd dan strikt noodzakelijk". De VVD-bewindsvrouw vindt dat er "goede dingen" in het plan staan, maar ze begrijpt ook dat partijen er niet "100 procent" tevreden mee zijn. "Het is ook niet 100 procent wat ik had gewild."

2 dagen geleden
Coalitiepartijen praten apart met oppositie over belastingplan

DEN HAAG (ANP) - De fractievoorzitters van de coalitiepartijen praten de komende dagen los van elkaar met oppositiefracties. Dat zeggen Haagse ingewijden na berichtgeving door RTL Nieuws over het verdere proces om alsnog afspraken te maken over het belastingplan. De coalitie is namelijk onderling verdeeld over het verhogen van de vermogensbelasting in ruil voor steun aan het pakket met belastingen.

2 dagen geleden
Minister positief over voorstel verbod politieke dubbelfuncties

DEN HAAG (ANP) - Binnenlandminister Pieter Heerma (CDA) is positief over een plan van D66 en PRO om bepaalde dubbelfuncties binnen de politiek te verbieden. De partijen willen dat het niet langer mogelijk wordt om naast Tweede Kamerlid ook politiek actief te zijn binnen een gemeente of provincie.

3 dagen geleden
Jetten: aanpassingen van belastingplan nu aan Kamer

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten laat verdere aanpassingen van het belastingplan, waar nog steeds geen meerderheid voor is, over aan de Tweede Kamer. Het kabinet heeft dinsdag na vele onderhandelingen nog eens een gewijzigd pakket gedeeld met de Kamer, en Kamerfracties kunnen dat pakket nu aanpassen met amendementen.

3 dagen geleden
Markuszower steunt belastingplan om verkiezingen te voorkomen

DEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower is bereid om het belastingplan te steunen, omdat hij wil voorkomen dat er verkiezingen komen. Dat zegt hij in het debat over het pakket aan belastingen.

3 dagen geleden