Excuses Deense premier voor anticonceptiecampagne in Groenland
KOPENHAGEN (ANP/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen heeft namens haar land excuses aangeboden voor een eerdere campagne in Groenland waarbij Groenlandse meisjes zonder hun toestemming een spiraaltje kregen.
Lange tijd werden bij meisjes van de bevolkingsgroep van de Inuit spiraaltjes geplaatst in een poging de groei van de Inuit-bevolking te remmen. De campagne duurde tot 1992 in een tijd dat Denemarken nog verantwoordelijk was voor de gezondheidszorg in Groenland.
De Groenlandse premier Jens-Frederik Nielsen heeft in dezelfde verklaring als die van Frederiksen ook zijn spijt betuigd, melden Deense media. Er waren ook gevallen nadat Groenland zelf de gezondheidszorg was gaan regelen.
Schandaal
"We kunnen niet veranderen wat er is gebeurd. Maar we kunnen wel onze verantwoordelijkheid nemen. Daarom zeg ik namens Denemarken sorry", aldus de Deense premier.
De spiraaltjesaffaire werd een schandaal in Denemarken en slachtoffers hebben lange tijd de overheid om erkenning en excuses gevraagd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten leggen het maandag gestarte Project Freedom tijdelijk stil. Dat meldt president Donald Trump op Truth Social. De VS wilden met Project Freedom bescherming bieden aan gestrande schepen, zodat die door de door Iran gecontroleerde Straat van Hormuz konden varen.
24 minuten geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - In Oekraïne zijn op verschillende plaatsen doden gevallen door Russische aanvallen. In de stad Zaporizja zijn zeker twaalf doden gevallen, meldde de gouverneur van de regio. In Kramatorsk gaat het om zeker vijf doden, schreef president Zelensky op X. In Dnipro vielen vier doden.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran ontkent dat het in de voorbije dagen aanvallen heeft uitgevoerd op de Verenigde Arabische Emiraten. Vanuit het militaire hoofdkwartier Khatam al-Anbiya wordt wel gewaarschuwd dat het leger "vernietigend" zal reageren als de golfstaat actie onderneemt tegen Iran.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - The Rolling Stones hebben dinsdag bevestigd dat er een nieuw album aankomt. De plaat Foreign Tongues komt op 10 juli uit en telt in totaal veertien nieuwe liedjes, met gastbijdrages van onder anderen Paul McCartney, Robert Smith van The Cure en Chad Smith van Red Hot Chili Peppers.
7 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - In Rusland zijn twee natuurkundigen veroordeeld die betrokken waren bij onderzoek dat ten grondslag ligt aan de ontwikkeling van hypersonische raketten. Valeri Zvegintsev (82) en Vladislav Galkin (71) kregen gevangenisstraffen van 12,5 jaar voor verraad, melden Russische staatsmedia.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De gevangengenomen Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi vecht voor haar leven, zeggen haar aanhangers. Ze ligt al vijf dagen met een hartaandoening in het ziekenhuis.
10 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten hebben melding gemaakt van nieuwe Iraanse aanvallen. De luchtafweer komt in actie om raketten en drones uit te schakelen, zeggen de autoriteiten in de Golfstaat.
10 uur geleden