Excuses Canada aan inheemse groep om 'massamoord' op sledehonden
QUEBEC (ANP/AFP/RTR) - De Canadese regering heeft officiële excuses aangeboden aan een inheemse bevolkingsgroep voor het doden van honderden sledehonden door de politie, meer dan vijftig jaar geleden. Minister Gary Anandasangaree bracht die over in Nunavik, in de noordelijke provincie Quebec. De regering betaalt een schadevergoeding van 45 miljoen Canadese dollar (bijna 32 miljoen euro).
"Het had niet tientallen jaren moeten duren voordat Canada zijn excuses aanbood aan de Inuit van Nunavik voor de rol die de federale overheid speelde bij de onteigening en het verwoestende verlies van de sledehonden, die fungeerden als metgezellen en verwanten", aldus Anandasangaree. "De acties en nalatigheden die leidden tot de massamoord op de sledehonden brachten diepe pijn en ontberingen toe aan Inuit-families die niemand had mogen doorstaan."
Volgens een rapport uit 2010, dat werd opgesteld door een gepensioneerde rechter, werden meer dan duizend honden van de Nunavik-bevolking gedood "zonder rekening te houden met de ernstige en moeilijke gevolgen voor hondenbezitters en hun families." De dieren werden gebruikt voor de jacht en visserij en waren "essentieel voor hun eigenaren en voor de hele gemeenschap, die afhankelijk was van de honden voor hun levensonderhoud en transport".
In 2006 deed de politie intern onderzoek naar het afschieten van de honden en kwam tot de conclusie dat de beesten waren afgemaakt "in het belang van de openbare orde". Maar Inuit-leiders zeggen dat de honden werden doodgeschoten om de grotendeels nomadische Inuit in gevestigde gemeenschappen te houden.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - VN-chef Antonio Guterres heeft de Verenigde Staten en Rusland opgeroepen snel een nieuw nucleair akkoord te sluiten. Het bestaande verdrag staat op het punt te verlopen, wat volgens hem een "ernstig moment voor de internationale vrede en veiligheid" is.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Een kostbare kroon die dieven bij de kraak uit het Louvre probeerden te stelen, wordt volledig gerestaureerd, heeft het museum aangekondigd. De kroon van keizerin Eugénie, de vrouw van Napoleon III, viel toen de dieven het museum verlieten. Hij is vrijwel compleet, maar wel ernstig beschadigd.
5 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Ongeveer 55.000 Oekraïense soldaten zijn sinds het begin van de oorlog tegen Rusland omgekomen, meldt president Volodymyr Zelensky in een interview met tv-zender France 2. Volgens hem wordt daarnaast ook een groot aantal mensen vermist. Oekraïne brengt normaal gesproken nauwelijks cijfers naar buiten over het aantal slachtoffers in de oorlog.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De hoogste leider van Iran moet zich grote zorgen maken, heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd in een interview met NBC News. De president dreigt al langer met geweld en heeft ook schepen en gevechtsvliegtuigen naar het Midden-Oosten gestuurd.
5 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse justitie doet onderzoek naar een man van 80 voor zijn rol in het organiseren van reizen naar Sarajevo in de jaren 90 om op mensen te schieten, meldt persbureau Reuters op basis van twee bronnen. Het onderzoek naar het zogenoemde "scherpschutterstoerisme" loopt al langer, maar voor het eerst is een verdachte in beeld.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken zegt dat vrijdag in Oman gesproken wordt met de VS over het kernprogramma van het land. Volgens de Amerikaanse nieuwssite Axios hebben leiders in het Midden-Oosten voorkomen dat de onderhandelingen zouden mislukken.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - De humanitaire situatie in Cuba zal verslechteren, of zelfs instorten, als er niet in de oliebehoefte wordt voorzien, waarschuwt de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, António Guterres, volgens zijn woordvoerder. De Verenigde Staten dreigen met importheffingen voor landen die olie aan Cuba leveren.
6 uur geleden