Excuses Canada aan inheemse groep om 'massamoord' op sledehonden
QUEBEC (ANP/AFP/RTR) - De Canadese regering heeft officiële excuses aangeboden aan een inheemse bevolkingsgroep voor het doden van honderden sledehonden door de politie, meer dan vijftig jaar geleden. Minister Gary Anandasangaree bracht die over in Nunavik, in de noordelijke provincie Quebec. De regering betaalt een schadevergoeding van 45 miljoen Canadese dollar (bijna 32 miljoen euro).
"Het had niet tientallen jaren moeten duren voordat Canada zijn excuses aanbood aan de Inuit van Nunavik voor de rol die de federale overheid speelde bij de onteigening en het verwoestende verlies van de sledehonden, die fungeerden als metgezellen en verwanten", aldus Anandasangaree. "De acties en nalatigheden die leidden tot de massamoord op de sledehonden brachten diepe pijn en ontberingen toe aan Inuit-families die niemand had mogen doorstaan."
Volgens een rapport uit 2010, dat werd opgesteld door een gepensioneerde rechter, werden meer dan duizend honden van de Nunavik-bevolking gedood "zonder rekening te houden met de ernstige en moeilijke gevolgen voor hondenbezitters en hun families." De dieren werden gebruikt voor de jacht en visserij en waren "essentieel voor hun eigenaren en voor de hele gemeenschap, die afhankelijk was van de honden voor hun levensonderhoud en transport".
In 2006 deed de politie intern onderzoek naar het afschieten van de honden en kwam tot de conclusie dat de beesten waren afgemaakt "in het belang van de openbare orde". Maar Inuit-leiders zeggen dat de honden werden doodgeschoten om de grotendeels nomadische Inuit in gevestigde gemeenschappen te houden.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Duitse regeringsleider Friedrich Merz erkent de Belgische bezorgdheid over de inzet van bevroren Russisch geld voor Oekraïne. Alle landen moeten hetzelfde risico dragen, zei de bondskanselier na overleg met de Belgische premier Bart De Wever en Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Canadees-Amerikaanse toparchitect Frank Gehry is op 96-jarige leeftijd overleden, meldt The New York Times. Hij ontwierp onder meer het Guggenheim-museum in het Noord-Spaanse Bilbao. Volgens de krant was hij een van de grootste Amerikaanse architecten.
8 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro heeft voor de verkiezingen van volgend jaar zijn steun uitgesproken voor zijn oudste zoon Flávio Bolsonaro als presidentskandidaat. Dat maakte het hoofd van hun Liberale Partij bekend en Flávio heeft dit zelf bevestigd op X.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs zien de manier waarop de Verenigde Staten de EU heeft afgeschilderd in hun laatste veiligheidsstrategie als een aanval op de Europese waarden en manier van leven. In een Nationale Veiligheidsstrategie stelt de regering-Trump dat het verzet in Europa tegen de gevestigde orde moet worden aangewakkerd en dat radicaal-rechtse bewegingen moeten worden gesteund.
10 uur geledenDUBLIN (ANP/AFP) - De Ierse politie onderzoekt een incident met onbekende drones rond de aankomst van het vliegtuig met de Oekraïense president Zelensky in de Ierse hoofdstad Dublin. Regeringsleider Micheál Martin heeft gezegd dat hij is geïnformeerd over drone-activiteiten op de avond van de landing. Later deze maand buigt de Nationale Veiligheidsraad zich over de kwestie, meldt de Ierse omroep RTE.
11 uur geledenLONDEN (ANP) - De Soedanese stad el-Fasher is volgens waarnemers 'een enorme plaats delict' met hopen opgestapelde lijken in straten en massagraven. De Rapid Support Forces (RSF) die de stad zes weken geleden innamen, proberen bewijs voor hun massamoorden te vernietigen, meldt de Britse krant The Guardian.
14 uur geledenBRUSSEL (ANP) - België doet volgend jaar mee aan het Eurovisie Songfestival. Dat heeft de Franstalige omroep RTBF vrijdag besloten. Wie de Belgische kandidaat wordt, is nog niet bekend.
14 uur geleden