Excuses Canada aan inheemse groep om 'massamoord' op sledehonden
QUEBEC (ANP/AFP/RTR) - De Canadese regering heeft officiële excuses aangeboden aan een inheemse bevolkingsgroep voor het doden van honderden sledehonden door de politie, meer dan vijftig jaar geleden. Minister Gary Anandasangaree bracht die over in Nunavik, in de noordelijke provincie Quebec. De regering betaalt een schadevergoeding van 45 miljoen Canadese dollar (bijna 32 miljoen euro).
"Het had niet tientallen jaren moeten duren voordat Canada zijn excuses aanbood aan de Inuit van Nunavik voor de rol die de federale overheid speelde bij de onteigening en het verwoestende verlies van de sledehonden, die fungeerden als metgezellen en verwanten", aldus Anandasangaree. "De acties en nalatigheden die leidden tot de massamoord op de sledehonden brachten diepe pijn en ontberingen toe aan Inuit-families die niemand had mogen doorstaan."
Volgens een rapport uit 2010, dat werd opgesteld door een gepensioneerde rechter, werden meer dan duizend honden van de Nunavik-bevolking gedood "zonder rekening te houden met de ernstige en moeilijke gevolgen voor hondenbezitters en hun families." De dieren werden gebruikt voor de jacht en visserij en waren "essentieel voor hun eigenaren en voor de hele gemeenschap, die afhankelijk was van de honden voor hun levensonderhoud en transport".
In 2006 deed de politie intern onderzoek naar het afschieten van de honden en kwam tot de conclusie dat de beesten waren afgemaakt "in het belang van de openbare orde". Maar Inuit-leiders zeggen dat de honden werden doodgeschoten om de grotendeels nomadische Inuit in gevestigde gemeenschappen te houden.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Gaza zijn woensdag doden gevallen, onder wie een journalist van nieuwszender Al Jazeera. Ten minste vier mensen kwamen om, melden lokale autoriteiten.
7 uur geledenLOS ANGELES (AFP/RTR) - 'Ketaminekoningin' Jasveen Sangha, die ketamine verkocht aan de overleden Friends-acteur Matthew Perry, is veroordeeld tot een celstraf van vijftien jaar. Volgens de rechter is Sangha schuldig aan het leveren van de drugs die de 54-jarige Perry fataal werden in oktober 2023. Sangha is een van de vijf verdachten in de zaak rond de dood van Perry.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran beginnen zaterdag in Pakistan, meldde het Witte Huis in een persconferentie. President Donald Trump stuurt een onderhandelingsteam, geleid door vicepresident JD Vance. De Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner maken ook deel uit van het team.
7 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn woensdag zeker 254 doden gevallen en 1165 mensen gewond geraakt, meldden Libanese autoriteiten. Volgens Israël waren de aanvallen de grootste sinds het begin van de oorlog.
7 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Verenigde Staten moeten kiezen tussen een staakt-het-vuren of een voortzetting van de oorlog via Israël, schrijft de Iraanse buitenlandminister Abbas Araghchi op X over de Israëlische aanvallen op Libanon. "Het kan niet allebei hebben."
8 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn woensdag ten minste 89 doden en 700 gewonden gevallen, meldt het Libanese Ministerie van Gezondheid. Onder de doden zouden ook twaalf hulpverleners zijn. Israël voert naar eigen zeggen de zwaarste aanvallen uit op Libanon sinds het begin van de oorlog.
10 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP/RTR) - Er zijn volgens de Pakistaanse premier Shehbaz Sharif meldingen van schendingen van het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran. Hij heeft er bij de landen op aangedrongen de wapenstilstand te respecteren en terughoudend te zijn.
11 uur geleden