Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ex-voorzitter Veiligheidsberaad bezorgd over spreidingswet

Ex-voorzitter Veiligheidsberaad bezorgd over spreidingswet

NIJMEGEN (ANP) - Hubert Bruls, tot afgelopen maandag voorzitter van het Veiligheidsberaad, is bezorgd over de toekomst van de spreidingswet. Hij vreest dat de wet het niet gaat halen, zei hij dinsdag bij het WNL-radioprogramma Sven op 1. De spreidingswet had er eigenlijk al op 1 januari van dit jaar moeten zijn, maar loopt voortdurend vertraging op.

De spreidingswet regelt dat gemeenten desnoods onder dwang plaatsmaken voor de opvang van asielzoekers. Gemeenten die uit zichzelf plekken regelen kunnen daarvoor een bonus krijgen. De Raad van State veegde het wetsvoorstel onlangs van tafel, omdat de procedure veel te ingewikkeld is. Daarmee volgde de hoogste bestuursrechter kritiek die eerder al door onder meer het Veiligheidsberaad en de gemeenten was geuit. Staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) denkt nu volgende week met een nieuw wetsvoorstel naar de Tweede Kamer te komen.

De BoerBurgerBeweging (BBB), grote winnaar van de verkiezingen voor Provinciale Staten, is tegen de spreidingswet en zal invoering niet steunen, zei fractievoorzitter Caroline van der Plas begin deze maand. De BBB is tegen dwang en vindt dat asielopvang besproken moet worden met gemeenten. Het Veiligheidsberaad constateert al sinds de zomer van vorig jaar dat een behoorlijk aantal gemeenten om uiteenlopende redenen weigert plaats te maken voor asielzoekers en vindt dwang daarom wel een goed idee. "Als spreiding niet mogelijk is wordt de crisis heftiger", waarschuwt Bruls. "En hij is al heftig. Dat houdt niemand vol."

"We vormen samen een koninkrijk en iedereen moet zijn aandeel leveren. Dat heet solidariteit", zei Bruls eerder. Bruls is ook boos dat sommige gemeenten wel noodopvangplaatsen hebben maar die leeg laten staan omdat ze bijvoorbeeld geen alleenreizende mannen willen opvangen. "Dat kan en dat mag niet", vindt hij. Er zijn de komende maanden duizenden extra asielopvangplaatsen nodig, aangezien de stroom vluchtelingen in het voorjaar naar verwachting zal aanzwellen.

Meer uit Politiek

Minister voorziet geen problemen in Ter Apel door migratiepact

DEN HAAG (ANP) - Het levert geen extra problemen op in Ter Apel als het Europese migratiepact volgende week vrijdag van kracht wordt, verwacht asielminister Bart van den Brink. De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) gebruikt vanaf dan een nieuw systeem en gaat dat voorlopig alleen in Ter Apel gebruiken. Daardoor kunnen aanmeldingen niet meer worden afgehandeld door het asielzoekerscentrum in Budel, dat normaal gesproken enkele tientallen aanmeldingen per dag op zich neemt.

1 uur geleden
Volgende week coronaverhoren met Rutte, Schoof en Koolmees

DEN HAAG (ANP) - Tijdens de verhoren van volgende week moeten Mark Rutte, Dick Schoof en Wouter Koolmees voor de parlementaire enquêtecommissie corona verschijnen. Het is de tweede volle verhoorweek en deze staat in het teken van de organisatie van de corona-aanpak.

1 uur geleden
Boekholt wil gemeenten nu niet aanspreken op huizen statushouders

DEN HAAG (ANP) - Woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan vindt dit niet het goede moment om gemeenten die te weinig statushouders opvangen daarop aan te spreken. Gemeenten huisvesten al jaren veel minder vluchtelingen met verblijfspapieren dan moet van de wet. De D66-bewindsvrouw werkt aan afspraken met de gemeenten hierover. "Het zou echt heel raar zijn als ik dan nu hier hele stevige uitspraken doe."

3 uur geleden
Yeşilgöz: geen link begroting Sjoerdsma en terrorismevoorstel

DEN HAAG (ANP) - Er is geen link tussen het besluit om de begroting van minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) dit jaar bij te plussen en de beslissing om verder te gaan met het wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijking terrorisme. Dat zei vicepremier en VVD-leider Dilan Yeşilgöz vrijdag.

3 uur geleden
Provincies grijpen 'liever niet in' bij huisvesting statushouders

DEN HAAG (ANP) - Hoewel een groot aantal gemeenten al jarenlang te weinig huizen regelt voor vluchtelingen met een verblijfsvergunning, willen provincies "liever niet" ingrijpen. Ze proberen gemeenten zo goed mogelijk te helpen om oplossingen te vinden, zeggen ze in een rondgang door het ANP. Provincies zijn wettelijk verplicht om erop toe te zien dat gemeenten aan hun taken voldoen. Het Rijk bepaalt ieder halfjaar hoeveel statushouders een gemeente moet huisvesten.

5 uur geleden
Aartsen wil komende jaren 75.000 extra asielzoekers aan het werk

DEN HAAG (ANP) - Mensen met een verblijfsvergunning en kansrijke asielzoekers moeten na drie maanden al aan het werk kunnen, vindt minister Thierry Aartsen (Werk en Participatie). In de komende vier jaar moeten 75.000 extra nieuwkomers een betaalde baan hebben, stelt hij zichzelf ten doel.

5 uur geleden
Van Dissel soms 'kriegelig' over hoe specifiek de adviesvraag was

DEN HAAG (ANP) - Als het Outbreak Management Team (OMT) adviesvragen kreeg rondom coronamaatregelen, bijvoorbeeld vanuit het ministerie van Volksgezondheid, waren die soms zo specifiek dat "je je daar kriegelig bij voelde", zei Jaap van Dissel vrijdag. Volgens de toenmalige OMT-voorman was het niet altijd mogelijk dat het team adviesvragen kon beantwoorden.

5 uur geleden