Ex-voorzitter Veiligheidsberaad bezorgd over spreidingswet
NIJMEGEN (ANP) - Hubert Bruls, tot afgelopen maandag voorzitter van het Veiligheidsberaad, is bezorgd over de toekomst van de spreidingswet. Hij vreest dat de wet het niet gaat halen, zei hij dinsdag bij het WNL-radioprogramma Sven op 1. De spreidingswet had er eigenlijk al op 1 januari van dit jaar moeten zijn, maar loopt voortdurend vertraging op.
De spreidingswet regelt dat gemeenten desnoods onder dwang plaatsmaken voor de opvang van asielzoekers. Gemeenten die uit zichzelf plekken regelen kunnen daarvoor een bonus krijgen. De Raad van State veegde het wetsvoorstel onlangs van tafel, omdat de procedure veel te ingewikkeld is. Daarmee volgde de hoogste bestuursrechter kritiek die eerder al door onder meer het Veiligheidsberaad en de gemeenten was geuit. Staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) denkt nu volgende week met een nieuw wetsvoorstel naar de Tweede Kamer te komen.
De BoerBurgerBeweging (BBB), grote winnaar van de verkiezingen voor Provinciale Staten, is tegen de spreidingswet en zal invoering niet steunen, zei fractievoorzitter Caroline van der Plas begin deze maand. De BBB is tegen dwang en vindt dat asielopvang besproken moet worden met gemeenten. Het Veiligheidsberaad constateert al sinds de zomer van vorig jaar dat een behoorlijk aantal gemeenten om uiteenlopende redenen weigert plaats te maken voor asielzoekers en vindt dwang daarom wel een goed idee. "Als spreiding niet mogelijk is wordt de crisis heftiger", waarschuwt Bruls. "En hij is al heftig. Dat houdt niemand vol."
"We vormen samen een koninkrijk en iedereen moet zijn aandeel leveren. Dat heet solidariteit", zei Bruls eerder. Bruls is ook boos dat sommige gemeenten wel noodopvangplaatsen hebben maar die leeg laten staan omdat ze bijvoorbeeld geen alleenreizende mannen willen opvangen. "Dat kan en dat mag niet", vindt hij. Er zijn de komende maanden duizenden extra asielopvangplaatsen nodig, aangezien de stroom vluchtelingen in het voorjaar naar verwachting zal aanzwellen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Bijna alle partijen claimen een vorm van winst na de gemeenteraadsverkiezingen. Zetelwinst in individuele gemeenten, meer stemmen in totaal of de grootste worden in een bepaalde gemeente is voor partijen reden om donderdag feest te vieren.
11 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Partijen moeten hun campagneborden zelf weghalen. Dat blijkt uit een rondgang langs Rotterdam, Tilburg en Utrecht.
57 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het is nu niet de tijd om stil te zijn over oprukkende extreemrechtse partijen, vindt Esther Ouwehand. "En de Partij voor de Dieren is dat ook niet van plan", zegt de partijleider een dag na de gemeenteraadsverkiezingen. Ze doelt onder meer op de groei van Forum voor Democratie en lokale radicaalrechtse partijen in de gemeenteraden.
59 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Ook als Richard de Mos in het hart van het stadsbestuur van Den Haag komt, wil Extinction Rebellion blijven demonstreren in de stad. "Dreigementen van lokale partijen weerhouden ons niet om de vernietigende klimaatcrisis onder de aandacht te blijven brengen", laat de actiegroep weten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lokale partijen hebben hun opmars doorgezet bij de gemeenteraadsverkiezingen. Ze behaalden samen 3391 zetels, het hoogste aantal ooit. Ruim een op de drie kiezers (34 procent) koos voor een lokale partij, blijkt uit alle voorlopige uitslagen die de ANP Verkiezingsdienst heeft verzameld. Van de landelijke partijen heeft GroenLinks-PvdA het grootste absolute zetelverlies geleden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-fractievoorzitter Jan Paternotte noemt de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen een "steun in de rug voor de coalitie". D66 won in totaal 57 zetels, VVD kreeg er 66 zetels bij. CDA verloor 19, maar kreeg wel meer stemmen dan in 2022.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het succes van Hart voor Den Haag is volgens campagneleider Coen Bom te danken aan vier jaar lang aanwezig zijn in alle Haagse wijken. De partij van Richard de Mos steeg van 9 naar 16 zetels. Volgens Bom hielp het ook dat De Mos vier jaar geleden werd uitgesloten bij de coalitievorming.
3 uur geleden