Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ex-topmilitair Egbers gaat strijd aan met doping

Ex-topmilitair Egbers gaat strijd aan met doping

CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - In zijn vorige functie was hij generaal-majoor bij de Koninklijke Marechaussee. Sinds 1 september is Vincent Egbers voorzitter van de Dopingautoriteit. Het vooroordeel dat er nu meer orde en tucht zal heersen op het kantoor in Capelle aan den IJssel weerlegt de geboren Rotterdammer glimlachend. "Ik stap in een goed lopende organisatie, met veel mensen die hier al meer dan 20 jaar werken", zegt de opvolger van Herman Ram.

Voorlichting en preventie ziet hij, naast controles uiteraard, als pijlers waarop de semi-overheidsinstelling draait. Doel van de Dopingautoriteit is het realiseren van dopingvrije sport in Nederland, met de regels van wereldantidopingbureau WADA als leidraad. Concrete plannen toelichten vindt hij te vroeg. "Maar wat ik bijvoorbeeld snel wil gaan doen, is praten met iemand die op doping is betrapt. Hoe is het gekomen, wat heeft het met je gedaan, hadden we het kunnen voorkomen?"

Egbers (56) werd in juni door demissionair minister van sport Van Ark benoemd tot opvolger van de pensioengerechtigde Ram. Hij werkte als tweede in rang bij de marechaussee als decaan Top Defensie Vorming ("kolonels voorbereiden voor de stap naar generaal") en als directeur nieuwbouw van de AIVD/MIVD. "Ik zag in deze functie de kans om zelfstandig leiding te geven in een branche die me aanspreekt. Integriteit van een organisatie vind ik heel belangrijk, net als integriteit in de sport."

Integriteit

Hij hielp voetbalbond KNVB al sinds 2004 als security officer, onder meer begeleidde hij clubs in een tijd dat de hekken in de stadions verdwenen. Dat was betrokkenheid langs de zijlijn. Als voorzitter van de Dopingautoriteit bevindt hij zich nu middenin de sport. "Net als bij de marechaussee is integriteit heel belangrijk. Wat dat betreft is er niets nieuws. Het zwaartepunt moet liggen bij het voorkomen van overtredingen en domme fouten. Een bakker die met drank op in de auto stapt, wordt beboet en bakt weer brood. Een marechaussee wordt meteen ontslagen. Het gevolg is veel groter. Bij sporters moeten we ervoor zorgen dat ze de stap niet nemen. Naast de controles zijn educatie en preventie onze belangrijkste taken."

Het verbaasde hem hoe het kon dat Lance Armstrong destijds nooit positief is bevonden nadat later bleek dat de Amerikaan een van de grote bedriegers in de wielersport is geweest. "De controles waren voorspelbaar. Het out-of-competition controlesysteem bestond ook nog niet. Nu moeten sporters al jaren noteren waar ze zijn in hun where-abouts. Dat is heel belastend voor de sporter, maar het werkt wel."

Krachtsporten

Hij denkt dat met name in de wielersport doping tot de cultuur behoorde. "Als een toerist in Amsterdam gaat fietsen, ziet hij iedereen door rood rijden. Die hoort: dat kan hier, je wordt toch niet gepakt. Zo moet het in de wielersport ook zijn gegaan."

De krachtsporten vormen een probleem dat zich minder makkelijk laat vangen. Het is meestal recreatief, dan zijn er geen straffen mogelijk. "Als een sportschoolhouder ons vraagt te helpen, dan doen we dat. Dan stellen we een reglement op, al hoort het niet tot ons takenpakket. Mijn voorganger heeft er al veel over gezegd, hoe groot het anabolengebruik is. We moeten er niet voor weglopen, maar het aanpakken samen met de branche. Maar geef me even."

Meer uit Sport

Turnster Visser elfde in meerkampfinale, goud Blakely

ROTTERDAM (ANP) - Turnster Naomi Visser (25) is met een totaal van 52,866 punten elfde geworden in de meerkampfinale bij de WK in Rotterdam. Het goud ging naar de Amerikaanse Skye Blakely, die 55,733 punten bij elkaar turnde.

25 minuten geleden
Verstappen rijdt tweede tijd in eerste training op circuit Austin

AUSTIN (ANP) - Max Verstappen heeft in de eerste vrije training van de Grote Prijs van de Verenigde Staten de tweede tijd gereden. De viervoudig wereldkampioen moest op het Circuit of the Americas 0,084 seconde toegeven op de beste tijd van de Monegask Charles Leclerc in de Ferrari.

1 uur geleden
Skiester Shiffrin richt zich meer op reuzenslalom en super-G

SÖLDEN (ANP) - Skiester Mikaela Shiffrin wil zich in het komende seizoen niet alleen op de slalom richten, maar ook meer aandacht besteden aan de reuzenslalom en de super-G. Dat zei de 31-jarige Amerikaanse aan de vooravond van de eerste wereldbekerwedstrijd van het seizoen in het Oostenrijkse Sölden. Daar staat dit weekend een reuzenslalom op het programma.

2 uur geleden
De Waard grijpt in afscheidsjaar naast titel beste hockeyster

DOHA (ANP) - Xan de Waard heeft in haar afscheidsjaar naast de titel van beste hockeyster van de wereld gegrepen. De titel ging naar de Argentijnse Sofía Cairó. De 30-jarige De Waard stopte afgelopen zomer na de verloren WK-finale in eigen land met hockey. De Nederlandse werd in haar carrière twee keer verkozen tot beste hockeyster ter wereld, in 2023 en 2025. Dit jaar was ze een van de drie genomineerden.

2 uur geleden
Tennisser Griekspoor naar halve finale European Open in Brussel

BRUSSEL (ANP) - Tallon Griekspoor staat in de halve finale van het tennistoernooi in Brussel. De 30-jarige tennisser won vrijdag in drie sets van de als nummer 2 geplaatste Tsjech Jiří Lehečka: 4-6 6-4 6-3. Griekspoor speelt zaterdag tegen de Argentijn Francisco Cerúndolo om een plaats in de eindstrijd van het European Open.

3 uur geleden
Wereldkampioene marathonlopen Jepchirchir voorlopig geschorst

LONDEN (ANP) - De Keniaanse wereldkampioene marathonlopen Peres Jepchirchir (33) is voorlopig geschorst. Dat meldt persbureau AFP op basis van informatie van de Athletics Integrity Unit (AIU). Er zijn sporen van epo in haar bloed gevonden.

8 uur geleden
Verstappen tempert na twee zeges verwachtingen voor GP in VS

AUSTIN (ANP) - Max Verstappen heeft de verwachtingen voor de Grote Prijs van de Verenigde Staten dit weekend getemperd. De viervoudig wereldkampioen in de Formule 1 won de afgelopen twee grands prix, in Maleisië en Singapore. "We hebben twee hele goede weekenden gehad, waar we natuurlijk erg blij mee zijn, maar dat is geen garantie dat de komende races ook zo zullen verlopen", aldus de Limburger in aanloop naar het raceweekend in Austin, Texas.

13 uur geleden