Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ex-topmilitair Egbers gaat strijd aan met doping

Ex-topmilitair Egbers gaat strijd aan met doping

CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - In zijn vorige functie was hij generaal-majoor bij de Koninklijke Marechaussee. Sinds 1 september is Vincent Egbers voorzitter van de Dopingautoriteit. Het vooroordeel dat er nu meer orde en tucht zal heersen op het kantoor in Capelle aan den IJssel weerlegt de geboren Rotterdammer glimlachend. "Ik stap in een goed lopende organisatie, met veel mensen die hier al meer dan 20 jaar werken", zegt de opvolger van Herman Ram.

Voorlichting en preventie ziet hij, naast controles uiteraard, als pijlers waarop de semi-overheidsinstelling draait. Doel van de Dopingautoriteit is het realiseren van dopingvrije sport in Nederland, met de regels van wereldantidopingbureau WADA als leidraad. Concrete plannen toelichten vindt hij te vroeg. "Maar wat ik bijvoorbeeld snel wil gaan doen, is praten met iemand die op doping is betrapt. Hoe is het gekomen, wat heeft het met je gedaan, hadden we het kunnen voorkomen?"

Egbers (56) werd in juni door demissionair minister van sport Van Ark benoemd tot opvolger van de pensioengerechtigde Ram. Hij werkte als tweede in rang bij de marechaussee als decaan Top Defensie Vorming ("kolonels voorbereiden voor de stap naar generaal") en als directeur nieuwbouw van de AIVD/MIVD. "Ik zag in deze functie de kans om zelfstandig leiding te geven in een branche die me aanspreekt. Integriteit van een organisatie vind ik heel belangrijk, net als integriteit in de sport."

Integriteit

Hij hielp voetbalbond KNVB al sinds 2004 als security officer, onder meer begeleidde hij clubs in een tijd dat de hekken in de stadions verdwenen. Dat was betrokkenheid langs de zijlijn. Als voorzitter van de Dopingautoriteit bevindt hij zich nu middenin de sport. "Net als bij de marechaussee is integriteit heel belangrijk. Wat dat betreft is er niets nieuws. Het zwaartepunt moet liggen bij het voorkomen van overtredingen en domme fouten. Een bakker die met drank op in de auto stapt, wordt beboet en bakt weer brood. Een marechaussee wordt meteen ontslagen. Het gevolg is veel groter. Bij sporters moeten we ervoor zorgen dat ze de stap niet nemen. Naast de controles zijn educatie en preventie onze belangrijkste taken."

Het verbaasde hem hoe het kon dat Lance Armstrong destijds nooit positief is bevonden nadat later bleek dat de Amerikaan een van de grote bedriegers in de wielersport is geweest. "De controles waren voorspelbaar. Het out-of-competition controlesysteem bestond ook nog niet. Nu moeten sporters al jaren noteren waar ze zijn in hun where-abouts. Dat is heel belastend voor de sporter, maar het werkt wel."

Krachtsporten

Hij denkt dat met name in de wielersport doping tot de cultuur behoorde. "Als een toerist in Amsterdam gaat fietsen, ziet hij iedereen door rood rijden. Die hoort: dat kan hier, je wordt toch niet gepakt. Zo moet het in de wielersport ook zijn gegaan."

De krachtsporten vormen een probleem dat zich minder makkelijk laat vangen. Het is meestal recreatief, dan zijn er geen straffen mogelijk. "Als een sportschoolhouder ons vraagt te helpen, dan doen we dat. Dan stellen we een reglement op, al hoort het niet tot ons takenpakket. Mijn voorganger heeft er al veel over gezegd, hoe groot het anabolengebruik is. We moeten er niet voor weglopen, maar het aanpakken samen met de branche. Maar geef me even."

Meer uit Sport

Handbalsters na derde zege als groepswinnaar naar hoofdronde WK

ROTTERDAM (ANP) - De Nederlandse handbalsters hebben de derde en laatste groepswedstrijd op het WK in eigen land gewonnen. Oranje was in een goed gevulde handbalarena in Ahoy Rotterdam na een prima tweede helft met 34-22 te sterk voor Oostenrijk. Door de overwinning heeft Nederland de groepsfase met het maximale aantal punten als groepswinnaar afgesloten.

8 uur geleden
Zwemsters veroveren op EK kortebaan goud op 4x50 meter vrij

LUBLIN (ANP) - De Nederlandse zwemsters hebben bij de Europese kampioenschappen kortebaan in het Poolse Lublin de titel veroverd op de 4x50 meter vrije slag. Milou van Wijk, Marrit Steenbergen, Tessa Giele en Valerie van Roon kwamen tot een tijd van 1.33,85 en bleven daarmee Italiƫ en Polen voor.

10 uur geleden
Gestopte tennisster Serena Williams terug op lijst dopingcontrole

BERLIJN (ANP/DPA) - Voormalig tennisster Serena Williams heeft de dopinginstantie International Tennis Integrity Agency (ITIA) van de tennisfederatie verzocht weer opgenomen te worden op de lijst voor dopingcontroles.

11 uur geleden
Red Bull bevestigt Hadjar als coureur naast Verstappen in 2026

ABU DHABI (ANP) - Formule 1-team Red Bull Racing heeft Isack Hadjar bevestigd als de nieuwe teamgenoot van Max Verstappen in 2026. De 21-jarige Frans-Algerijnse autocoureur vervangt de Japanner Yuki Tsunoda, die wel als testrijder verbonden blijft aan het team.

14 uur geleden
Motorcrosser Herlings na zestien jaar weg bij KTM-team

MATTIGHOFEN (ANP) - Vijfvoudig wereldkampioen motorcross Jeffrey Herlings vertrekt bij Red Bull KTM Factory Racing. Op de website van het MXGP-team wordt de 31-jarige Brabander uitgezwaaid met mooie woorden.

16 uur geleden
Giro d'Italia voor het eerst van start in Bulgarije

ROME (ANP/AFP) - De Giro d'Italia start komend jaar in Bulgarije, waar de eerste drie etappes worden gereden. Dat meldt de organisatie RCS. Het is voor het eerst dat de wielerronde in het Oost-Europese land begint. Sinds 2010 zijn er zeven starts in het buitenland geweest.

1 dag geleden
Red Bull betuigt spijt en betreurt dreigementen aan Antonelli

DOHA (ANP) - Het Formule 1-team van Red Bull betuigt spijt voor de opmerkingen die door topadviseur Helmut Marko zijn gemaakt over Mercedes-rijder Kimi Antonelli na de door Max Verstappen gewonnen Grote Prijs van Qatar.

1 dag geleden