Ex-topadviseur noemt Trump ongeschikt als president
WASHINGTON (ANP/RTR) - Een voormalig topmedewerker van de Amerikaanse president Donald Trump noemt hem ongeschikt voor dat ambt. In een interview haalt de gewezen nationale veiligheidsadviseur John Bolton fel uit naar zijn ex-baas.
"Ik denk niet dat hij geschikt is voor zijn ambt", aldus Bolton in een interview aan ABC News. "Ik denk niet dat hij de competentie heeft om de klus te klaren." Bolton schreef een boek over zijn ervaringen met Trump, en in al vrijgegeven fragmenten veegt de adviseur de vloer aan met de president.
Bolton gold als havik van het buitenlands beleid van Trump. Hij verliet in september het Witte Huis.
Kritiek op Bolton
Trump sloeg al terug op Twitter. Volgens hem bestaat het boek van Bolton uit leugens en nepverhalen. Hij noemt zijn topmedewerker, die hij persoonlijk zou hebben ontslagen, een "wacko" en wijst erop dat de New York Times het boek als "buitengewoon langdradig" bestempelt. Bolton is een "ontevreden saaie dwaas die alleen maar ten oorlog wilde trekken."
Een politieke aartsvijand van Trump, de Democratische toppolitica Nancy Pelosi, mengde zich ook in de discussie. Naar aanleiding van de onthullingen in het boek van Bolton noemde ze Trump "duidelijk ethisch ongeschikt en intellectueel onvoorbereid" om de president van de Verenigde Staten te zijn. Pelosi, voorzitter van het Huis van Afgevaardigden van het parlement, bekijkt met vooraanstaande partijgenoten of het zinvol is Bolton te dagvaarden. Ze benadrukte dat de Democraten het gedrag van de president nauwlettend in de gaten blijven houden.
Prominente Democraten hebben ook kritiek geuit op Bolton. Die weigerde tijdens het afzettingsonderzoek naar Trump te getuigen voor het Huis van Afgevaardigden, waar de Democraten in de meerderheid zijn. Afgevaardigde Adam Schiff klaagde dat Bolton zijn onthullingen kennelijk bewaarde voor zijn boek. "Bolton mag dan een schrijver zijn, hij is geen patriot", zei de Democraat volgens Amerikaanse media.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/DPA/AFP) - Duizenden aanhangers van Hezbollah hielden zondag een mars in de zuidelijke buitenwijken van Beiroet, het bolwerk van de Libanese beweging. Ze rouwden om de dood van de Iraanse leider Ali Khamenei, die zaterdagmorgen omkwam bij een luchtaanval op Teheran.
26 minuten geledenWASHINGTON/MUSCAT (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft in een vraaggesprek met het blad The Atlantic gezegd dat de leiders van Iran willen praten en dat hij daarmee akkoord gaat. In het sultanaat Oman werd gemeld dat Iran openstaat voor inspanningen om de toestand te de-escaleren. Oman heeft bemiddeld als tussenpersoon in recente gesprekken tussen Iran en de VS in onder meer Genève.
28 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag steun betuigd aan de nabestaanden van degenen die zijn omgekomen bij Iraanse aanvallen. Volgens de regeringsleider maakt zijn land "pijnlijke dagen" door. "Mijn hart gaat uit naar de getroffen families - namens jullie allen, inwoners van Israël - ik wens de betrokkenen een volledig herstel toe", aldus Netanyahu in een videoboodschap.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Amerikaanse strijdkrachten hebben ontkend dat hun vliegdekschip de USS Lincoln is getroffen door een Iraans projectiel. De Iraanse Revolutionaire Garde meldde eerder op zondag de USS Lincoln en de begeleidende vloot te hebben aangevallen met vier ballistische raketten. Daarbij zou het vliegdekschip zijn "geraakt". Het Pentagon ontkent dat: "De raketten zijn niet eens in de buurt gekomen", aldus het Amerikaanse Centraal Commando op X.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Iraanse militaire nucleaire en ballistische raketprogramma's moeten worden stopgezet, schrijft voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie zondagmiddag op X. Ook moet een einde komen aan de "destabiliserende acties in de lucht, op land en op zee", schrijft ze na een telefoongesprek met de emir van Qatar, Tamim bin Hamad al-Thani.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - De voormalige Iraanse president Mahmud Ahmadinejad is door de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen ook om het leven gebracht volgens een Iraans staatspersbureau. Hij was volgens de melding met lijfwachten in een huis in het oosten van Teheran toen dat werd getroffen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Drie Amerikaanse militairen zijn zondag omgekomen tijdens de aanvallen van en op Iran. Dat meldt het Amerikaanse operationele commando in de regio, U.S. CENTCOM, op X. Vijf andere Amerikanen raakten zwaargewond. Enkele anderen zouden kleine verwondingen hebben opgelopen, zoals hersenschuddingen.
2 uur geleden