Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ex-privacywaakhond: politiek negeerde jarenlang waarschuwingen

Ex-privacywaakhond: politiek negeerde jarenlang waarschuwingen

DEN HAAG (ANP) - Kamer en kabinet hebben vele jaren lang antifraudewetten ingevoerd en goedgekeurd, terwijl deze vaak een negatief advies kregen van het College bescherming persoonsgegevens. "De rode draad was: doe het niet", zegt voormalig collegelid en vicevoorzitter van het college Wilbert Tomesen in zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie die fraudebeleid onderzoekt. Maar die adviezen werden steevast genegeerd.

"Ik weet niet of ze achter de coulissen op waarde werden geschat, maar aan de voorkant, in de resultaten, zagen wij er niet veel van terug", zegt Tomesen. Het college is de voorganger van de Autoriteit Persoonsgegevens, de belangrijkste privacywaakhond. Tomesen was van 2011 tot 2013 collegelid en tussen 2013 en 2018 vicevoorzitter van het college.

De signalen dat het kabinet lang niet terughoudend genoeg was met de omgang van persoonsgegevens, deelde het college niet alleen in adviezen, zegt Tomesen desgevraagd. Ook in jaarverslagen, contact met Kamerleden en zelfs gesprekken met bewindspersonen gaf hij de waarschuwingen af. Omdat de aanpak van fraude politiek een zeer belangrijk onderwerp was, werden de adviezen vaak genegeerd, denkt Tomesen: "We zagen dat de wetgeving de Kamers gemakkelijk passeerden".

Het college adviseerde niet alleen het kabinet, maar ook het bedrijfsleven. Opmerkelijk is dat die adviezen in de private sector vaak wél werden opgepakt. Tomesen denkt dat private bedrijven vreesden voor negatieve publiciteit als ze adviezen in de wind sloegen. De overheid "was wat minder gevoelig" voor die dreiging.

Meer uit Politiek

Sjoerdsma: kabinet wil actief investeren in relatie met China

BEIJING (ANP) - Het kabinet wil "actief" investeren in de relatie tussen Nederland en China. Dat zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) op de eerste dag van zijn handelsmissie tijdens een ontmoeting met Wang Wentao, de Chinese minister van Handel. Maar de relatie moet ook eerlijker, maakte hij duidelijk.

6 uur geleden
Nederland gaat Stinger-luchtdoelraketten produceren met Duitsland

DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat samen met Duitsland Stinger-luchtdoelraketten produceren, maakte defensieminister Dilan Yeşilgöz dinsdag bekend vanuit de NAVO-top in Ankara. Ze meldde daarbij niet om welke bedragen en aantallen het gaat. De aankondiging is onderdeel van een pakket defensieovereenkomsten die de VVD-bewindsvrouw ondertekende, waarvan een deel al bekend was.

7 uur geleden
Pahlavi kijkt terug op 'positief gesprek' in de Tweede Kamer

DEN HAAG (ANP) - Reza Pahlavi kijkt terug op een "positief gesprek" met Tweede Kamerleden. Dat de zoon van de laatste sjah van Iran hiervoor was uitgenodigd, leidde binnen en buiten de Tweede Kamer tot veel commotie. Hij werpt zich op als een prominente vertegenwoordiger van de oppositie, terwijl een deel van de oppositie en de Iraanse diaspora het daar niet mee eens is.

1 dag geleden
Iraanse oppositieleden bij Tweede Kamer kritisch op zoon van sjah

DEN HAAG (ANP) - Tijdens een gesprek met Tweede Kamerleden waren verschillende vertegenwoordigers van de Iraanse oppositie en diaspora kritisch op Reza Pahlavi. De zoon van de laatste sjah van het land presenteert zich volgens hen ten onrechte als de vertegenwoordiger van de oppositie tegen het huidige regime in Iran. Zij spraken voordat Pahlavi zelf aan het woord kwam tijdens het besloten deel van het gesprek.

1 dag geleden
Asielminister ontbiedt 10 gemeenten vanwege spreidingswet

DEN HAAG (ANP) - Tien gemeenten moeten zich op het ministerie van Asiel en Migratie melden, omdat ze niet voldoen aan hun wettelijke taak om voor voldoende opvangplekken te zorgen. Het gaat om Aalten, Achtkarspelen, Bergen (Limburg), Beverwijk, Gemert-Bakel, Overbetuwe, Sluis, Valkenswaard, Voerendaal en Westland.

1 dag geleden
Minister Sjoerdsma naar China om handelsrelatie te versterken

DEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) begint dinsdag met zeventien Nederlandse bedrijven een drie dagen durende handelsmissie in China. Hij werd als Kamerlid vijf jaar geleden nog door Beijing op een sanctielijst geplaatst vanwege onder meer zijn kritiek op mensenrechtenschendingen in China.

1 dag geleden
Oud-RIVM-directeur voelde 'enorme druk' over vaccinatiegraad

DEN HAAG (ANP) - Jaap van Delden voelde een "enorme druk" over hoe het met de vaccinatiegraad ging in Nederland ten opzichte van andere landen. Dat zei de oud-RIVM-vaccinatiedirecteur tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.

1 dag geleden