Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ex-presidenten Senegal roepen op tot dialoog in ernstige crisis

Ex-presidenten Senegal roepen op tot dialoog in ernstige crisis

DAKAR (ANP/RTR) - Twee voormalige presidenten van het West-Afrikaanse Senegal hebben "als vaders van de democratie" in een gezamenlijke verklaring opgeroepen "in discussie en in dialoog te gaan om een einde te maken aan de politieke crises in het land".

Abdou Diouf en Abdoulaye Wade zijn de tweede en derde president van het land die in de jaren tussen 1981 en 2012 staatshoofd zijn geweest. Sinds 2012 regeert Macky Sall. Hij loopt tegen het einde van zijn mandaat omdat hij niet meer mag meedoen aan de verkiezingen, voorzien voor eind deze maand. Maar het parlement heeft die afgelopen week op verzoek van Sall tot 15 december uitgesteld.

Het heeft tot grote protesten geleid in met name Dakar en Saint-Louis en er zijn zeker drie demonstranten gedood. Dinsdag is de toegang tot het mobiele internet aan banden gelegd in aanloop naar een protestmars. De autoriteiten in Dakar hebben die verboden.

Staatsgreep

De oppositie noemt het uitstel een staatsgreep van Sall om aan de macht te blijven. De Franse regering heeft Senegal opgeroepen zo snel mogelijk verkiezingen te houden en enkel proportioneel geweld toe te passen bij protesten.

Diouf en Abdoulaye hebben voor ze hun oproep deden met Sall gesproken. Die heeft hen verzekerd dat hij geen derde ambtstermijn als president nastreeft. Plaatselijke media wijzen erop dat de twee ex-presidenten niet om snelle verkiezingen vragen, maar een dialoog van politieke tegenstanders voorstellen "omdat anders Senegal het pad van de democratie verlaat".

De oppositie gaat door met betogen met de slogan "Aar Sunu Election" (Bescherm onze verkiezing).

Meer uit Buitenland

Oekraïne meldt ruim tien doden door inslag drone bij bus

DNIPRO (ANP/RTR) - Oekraïense regionale autoriteiten hebben gemeld dat een bedrijfsbus ten oosten van de stad Dnipro is getroffen door een Russische drone die vlak bij het voertuig insloeg. Daardoor zouden vijftien doden en meerdere gewonden zijn gevallen.

2 uur geleden
Bij brand in Crans-Montana gewond geraakte Zwitser overleden

SION (ANP/AF) - Een 18-jarige Zwitser die gewond raakte bij de dramatische brand met oud en nieuw in een café in het Zwitserse Crans-Montana is in een ziekenhuis in Zürich overleden, meldt de Zwitserse justitie.

4 uur geleden
Slowaakse veiligheidsadviseur stapt op over mails met Epstein

BRATISLAVA (ANP/AFP) - De veiligheidsadviseur van de Slowaakse regering, ex-minister van Buitenlandse Zaken Miroslav Lajcak, is opgestapt naar aanleiding van mails met de Amerikaanse zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Lajcak zegt niets verkeerd te hebben gedaan en dat de omvang van Epsteins misbruik bij hem toen niet bekend was. Premier Robert Fico betreurt het vertrek van de ervaren diplomaat.

4 uur geleden
Zelensky: komende week nieuwe onderhandelingen in Abu Dhabi

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat er komende week nieuw overleg met Rusland en de Verenigde Staten plaatsvindt in Abu Dhabi. Dat gebeurt op 4 en 5 februari, schrijft hij op X.

6 uur geleden
Bijna 200 doden na geweld in Pakistaanse provincie Beloetsjistan

QUETTA (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door onrust in de Pakistaanse provincie Beloetsjistan is opgelopen tot bijna tweehonderd. Separatisten bestormden daar zaterdag onder meer banken, politiebureaus en militaire installaties. De autoriteiten zeggen dat in twee dagen tijd 31 burgers, 17 leden van de veiligheidstroepen en 145 opstandelingen zijn gedood.

6 uur geleden
Tientallen gewonden bij onrust in Turijn

TURIJN (ANP/DPA) - Zeker 31 politiemensen zijn gewond geraakt bij uit de hand gelopen protesten in Turijn. Dat melden de Italiaanse autoriteiten, die ook spreken over tien aanhoudingen. Over het aantal gewonde demonstranten bestaat onduidelijkheid.

7 uur geleden
Iran dreigt met 'regionaal conflict' bij Amerikaanse aanval

TEHERAN (ANP/AFP/RTR/DPA) - De hoogste Iraanse leider ayatollah Ali Khamenei heeft gewaarschuwd voor een groot conflict als de Verenigde Staten zijn land aanvallen. "De Amerikanen moeten weten dat als ze een oorlog beginnen, het deze keer een regionale oorlog zal zijn", verklaarde hij volgens het Iraanse persbureau Tasnim.

7 uur geleden