Ex-presidenten Senegal roepen op tot dialoog in ernstige crisis
DAKAR (ANP/RTR) - Twee voormalige presidenten van het West-Afrikaanse Senegal hebben "als vaders van de democratie" in een gezamenlijke verklaring opgeroepen "in discussie en in dialoog te gaan om een einde te maken aan de politieke crises in het land".
Abdou Diouf en Abdoulaye Wade zijn de tweede en derde president van het land die in de jaren tussen 1981 en 2012 staatshoofd zijn geweest. Sinds 2012 regeert Macky Sall. Hij loopt tegen het einde van zijn mandaat omdat hij niet meer mag meedoen aan de verkiezingen, voorzien voor eind deze maand. Maar het parlement heeft die afgelopen week op verzoek van Sall tot 15 december uitgesteld.
Het heeft tot grote protesten geleid in met name Dakar en Saint-Louis en er zijn zeker drie demonstranten gedood. Dinsdag is de toegang tot het mobiele internet aan banden gelegd in aanloop naar een protestmars. De autoriteiten in Dakar hebben die verboden.
Staatsgreep
De oppositie noemt het uitstel een staatsgreep van Sall om aan de macht te blijven. De Franse regering heeft Senegal opgeroepen zo snel mogelijk verkiezingen te houden en enkel proportioneel geweld toe te passen bij protesten.
Diouf en Abdoulaye hebben voor ze hun oproep deden met Sall gesproken. Die heeft hen verzekerd dat hij geen derde ambtstermijn als president nastreeft. Plaatselijke media wijzen erop dat de twee ex-presidenten niet om snelle verkiezingen vragen, maar een dialoog van politieke tegenstanders voorstellen "omdat anders Senegal het pad van de democratie verlaat".
De oppositie gaat door met betogen met de slogan "Aar Sunu Election" (Bescherm onze verkiezing).
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zijn krijgsmacht (IDF) de opdracht gegeven aanvallen uit te voeren op het zuiden van de Libanese hoofdstad Beiroet, waar de Hezbollah-beweging in feite aan de macht is.
30 minuten geledenGENUA (ANP) - De 20-jarige man die vast kwam te zitten in een grot in het noorden van Italië is na twaalf uur gered, meldden Italiaanse media. Een rotsblok brak op 120 meter diepte af en kwam op zijn voet terecht. Hij zat sinds zondagmiddag vast in de Grotta dei Cinghiali Volanti in de provincie Cuneo.
49 minuten geledenPARIJS (ANP) - De Franse marine heeft een tanker onderschept uit Rusland die onder internationale sancties viel, meldt de Franse president Emmanuel Macron op X. Dit gebeurde volgens hem in de Atlantische Oceaan, in internationale wateren. Onder meer het VK zou bij de operatie hebben geholpen.
1 uur geledenWASHINGTON/TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft zaterdag en zondag aanvallen uitgevoerd op Iraanse doelen. Radars en commandocentra in de buurt van de Straat van Hormuz die door de Iraniërs worden gebruikt bij droneaanvallen zijn getroffen, meldt het Amerikaanse leger maandagochtend vroeg.
3 uur geledenGENUA (ANP) - In een grot in het noorden van Italië is een 20-jarige man vast komen te zitten door een rotsblok op zijn voet. Het slachtoffer zit sinds zondagmiddag op 120 meter diepte vast in de Grotta dei Cinghiali Volanti, meldt het Italiaanse persbureau ANSA. Tientallen reddingswerkers proberen hem te bevrijden.
4 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De eerste ronde van de presidentsverkiezingen in Colombia heeft zondag nog geen winnaar opgeleverd. De rechtse advocaat Abelardo de la Espriella kreeg vooralsnog de meeste stemmen en neemt het in de tweede ronde op 21 juni op tegen de linkse senator Iván Cepeda.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Het onderwijs in Rusland en door Rusland bezette delen van Oekraïne wordt gedomineerd door propaganda, stelt Amnesty International in een nieuw rapport. Volgens de mensenrechtenorganisatie schendt Rusland de rechten van kinderen door hen geen goed onderwijs aan te bieden.
4 uur geleden