Ex-presidenten Senegal roepen op tot dialoog in ernstige crisis
DAKAR (ANP/RTR) - Twee voormalige presidenten van het West-Afrikaanse Senegal hebben "als vaders van de democratie" in een gezamenlijke verklaring opgeroepen "in discussie en in dialoog te gaan om een einde te maken aan de politieke crises in het land".
Abdou Diouf en Abdoulaye Wade zijn de tweede en derde president van het land die in de jaren tussen 1981 en 2012 staatshoofd zijn geweest. Sinds 2012 regeert Macky Sall. Hij loopt tegen het einde van zijn mandaat omdat hij niet meer mag meedoen aan de verkiezingen, voorzien voor eind deze maand. Maar het parlement heeft die afgelopen week op verzoek van Sall tot 15 december uitgesteld.
Het heeft tot grote protesten geleid in met name Dakar en Saint-Louis en er zijn zeker drie demonstranten gedood. Dinsdag is de toegang tot het mobiele internet aan banden gelegd in aanloop naar een protestmars. De autoriteiten in Dakar hebben die verboden.
Staatsgreep
De oppositie noemt het uitstel een staatsgreep van Sall om aan de macht te blijven. De Franse regering heeft Senegal opgeroepen zo snel mogelijk verkiezingen te houden en enkel proportioneel geweld toe te passen bij protesten.
Diouf en Abdoulaye hebben voor ze hun oproep deden met Sall gesproken. Die heeft hen verzekerd dat hij geen derde ambtstermijn als president nastreeft. Plaatselijke media wijzen erop dat de twee ex-presidenten niet om snelle verkiezingen vragen, maar een dialoog van politieke tegenstanders voorstellen "omdat anders Senegal het pad van de democratie verlaat".
De oppositie gaat door met betogen met de slogan "Aar Sunu Election" (Bescherm onze verkiezing).
Meer uit Buitenland
DUQM (ANP/RTR) - Een brandstofopslag in een van de belangrijkste havens van Oman is geraakt door een droneaanval, meldt het Omaanse staatspersbureau. Het is de tweede aanval op de Duqm-haven sinds zaterdag, toen Iran begon met luchtaanvallen op landen in de regio, als reactie op Amerikaanse en Israëlische aanvallen. Volgens het staatspersbureau was de schade in de haven van Duqm beperkt en zijn er geen gewonden.
4 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zich pessimistisch uitgelaten over de relatie tussen zijn land en het Verenigd Koninkrijk. "Het is erg triest om te zien dat de relatie duidelijk niet meer is wat het was", zei hij tegen de Britse krant The Sun. De centrumlinkse Britse premier Keir Starmer kreeg van Trump het verwijt "niet behulpzaam" te zijn geweest.
16 minuten geledenDUBAI (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben overheidspersoneel zonder kritieke functie opdracht gegeven Qatar en Koeweit te verlaten. Eerder waren er al berichten dat medewerkers in Bahrein, Irak en Jordanië moesten vertrekken.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israëlische militairen zijn verder het zuiden van Libanon ingetrokken, meldt Times of Israel. Het Israëlische leger was al actief in dat gebied, maar heeft zijn troepen nu verder vooruitgeschoven om een soort bufferzone te creëren.
1 uur geledenKABUL (ANP) - De opgelaaide strijd met Pakistan heeft in Afghanistan aan zeker 42 burgers het leven gekost. Ook raakten in enkele dagen tijd 104 mensen gewond, onder wie vrouwen en kinderen. Dat meldt VN-missie UNAMA, die benadrukt dat het gaat om voorlopige cijfers.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De Libanese organisatie Hezbollah meldt dat het aanvallen heeft uitgevoerd op drie Israëlische bases. Dat zou een reactie zijn op "criminele" Israëlische aanvallen op doelen in Libanon.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse onderhandelaar Steve Witkoff zegt dat hij perplex stond over hoe Iran de onderhandelingen met de VS begon over het Iraanse nucleaire programma. De Iraanse onderhandelaars hadden het meteen over hun "onvervreemdbare recht om al hun nucleaire brandstof te verrijken", blikte hij terug in een interview met Fox News. De Amerikanen zouden zich vervolgens hebben beroepen op hun "onvervreemdbare recht" om in te grijpen.
1 uur geleden