Ex-presidenten Senegal roepen op tot dialoog in ernstige crisis
DAKAR (ANP/RTR) - Twee voormalige presidenten van het West-Afrikaanse Senegal hebben "als vaders van de democratie" in een gezamenlijke verklaring opgeroepen "in discussie en in dialoog te gaan om een einde te maken aan de politieke crises in het land".
Abdou Diouf en Abdoulaye Wade zijn de tweede en derde president van het land die in de jaren tussen 1981 en 2012 staatshoofd zijn geweest. Sinds 2012 regeert Macky Sall. Hij loopt tegen het einde van zijn mandaat omdat hij niet meer mag meedoen aan de verkiezingen, voorzien voor eind deze maand. Maar het parlement heeft die afgelopen week op verzoek van Sall tot 15 december uitgesteld.
Het heeft tot grote protesten geleid in met name Dakar en Saint-Louis en er zijn zeker drie demonstranten gedood. Dinsdag is de toegang tot het mobiele internet aan banden gelegd in aanloop naar een protestmars. De autoriteiten in Dakar hebben die verboden.
Staatsgreep
De oppositie noemt het uitstel een staatsgreep van Sall om aan de macht te blijven. De Franse regering heeft Senegal opgeroepen zo snel mogelijk verkiezingen te houden en enkel proportioneel geweld toe te passen bij protesten.
Diouf en Abdoulaye hebben voor ze hun oproep deden met Sall gesproken. Die heeft hen verzekerd dat hij geen derde ambtstermijn als president nastreeft. Plaatselijke media wijzen erop dat de twee ex-presidenten niet om snelle verkiezingen vragen, maar een dialoog van politieke tegenstanders voorstellen "omdat anders Senegal het pad van de democratie verlaat".
De oppositie gaat door met betogen met de slogan "Aar Sunu Election" (Bescherm onze verkiezing).
Meer uit Buitenland
MANAMA (ANP/AFP/RTR) - In Bahrein is het luchtalarm afgegaan en zijn ontploffingen gehoord. De Golfstaat ligt ongeveer 230 kilometer van de Iraanse kust en huisvest een grote Amerikaanse marinebasis. Die heeft bevestigd dat er een raketaanval op het complex is uitgevoerd.
10 minuten geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Volgens het Duitse persbureau dpa proberen Iraniërs in groten getale om de hoofdstad Teheran te ontvluchten. Die stad werd geraakt door de Israëlische en Amerikaanse luchtaanvallen en ooggetuigen zeggen dat er nu lange rijen staan bij de benzinestations, zodat mensen met hun auto ergens anders naartoe kunnen rijden.
13 minuten geledenDOHA (ANP) - Qatar heeft een Iraanse raket onderschept, meldt Al Jazeera op basis van het Qatarese leger. In dat land hebben de Amerikanen een militaire basis. Die viel Iran ook aan na de vorige Amerikaanse aanvallen in de zomer van 2025.
42 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft bevestigd dat er raketten zijn afgevuurd richting Israël. Het Israëlische leger meldde eerder al bezig te zijn met het onderscheppen van die aanvallen. Er zouden inmiddels enkele raketten uit de lucht zijn geschoten, meldt nieuwssite Times of Israel op basis van een legerbron. Niemand zou gewond zijn geraakt.
50 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft gezegd dat de aanvallen die zijn land en de Verenigde Staten op Iran uitvoeren, "de voorwaarden kunnen scheppen voor het moedige Iraanse volk om het lot in eigen hand te nemen".
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Iraanse bevolking opgeroepen om in opstand te komen tegen het regime, als de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen op hun land voorbij zijn. "Neem de regering over als wij klaar zijn, het zal aan jullie zijn", zei Trump in een video op Truth Social. "Dit is waarschijnlijk jullie enige kans."
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Iran heeft raketten afgevuurd in de richting van Israël, meldt het Israëlische leger op X. In het noorden van Israël gaat het luchtalarm af en worden mensen opgeroepen om naar schuilkelders te gaan. Volgens het Israëlische leger is de luchtafweer geactiveerd om de raketten te onderscheppen.
1 uur geleden