Ex-president Hollande noemt Frans beleid tegen terreur gepast
PARIJS (ANP/AFP/DPA) - De voormalige Franse president François Hollande noemt het antiterreurbeleid van Frankrijk rond de aanslagen in Parijs op 13 november 2015 gepast. Hollande sprak woensdag tijdens de rechtszaak tegen de enige aanslagpleger die het overleefde, Salah Abdeslam.
Abdeslam zei tijdens een eerdere zitting van het proces dat Hollande het risico op een aanslag heeft gelopen door de aanwezigheid van het Franse leger in Syrië in de strijd tegen IS. Hij zei toen dat de aanslagen niet persoonlijk gericht waren tegen het Franse volk, maar dat het was vanwege het Franse beleid.
"Het Franse beleid tegen IS in Syrië was op dat moment gepast. De aanslagen zijn niet gepleegd vanwege ons buitenlandse beleid, maar vanwege onze manier van leven", aldus Hollande. "De democratie is altijd sterker dan de barbaarsheid."
Grote dreiging
Hollande verontschuldigde zich ook nog bij nabestaanden dat het niet gelukt was om de aanslagen te voorkomen. Het was namelijk bekend dat er een grote dreiging was in die periode. "We wisten niet waar en wanneer ze zouden toeslaan."
Bij de aanslagen in Parijs kwamen 130 mensen om het leven. Er staan twintig mensen terecht, van wie alleen Abdeslam direct betrokken was bij de aanslagen. De rest hielp hem of andere aanslagplegers met bijvoorbeeld onderdak of een autorit.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland werkt aan een actievere vorm van cyberdefensie en wil gaan terugslaan na een toename van cyberaanvallen. Minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt kondigde nieuwe wetgeving aan om dat mogelijk te maken.
10 minuten geledenLONDEN (ANP) - Steeds meer parlementariërs van de Britse Labourpartij spreken zich uit voor het vertrek van hun politieke leider, premier Keir Starmer. Omroep BBC meldt dat inmiddels 81 van de 403 Labour-parlementsleden duidelijk hebben gemaakt een andere leider te willen. Dat zijn er voldoende om een leiderschapsverkiezing af te dwingen waarmee ze Starmer opzij kunnen schuiven.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn sinds het ingaan van een staakt-het-vuren vorige maand 380 mensen omgekomen, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid tegen persbureau AFP. Onder de doden zouden 22 kinderen en 39 vrouwen zijn.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland bevestigt dat het bestand met Oekraïne ten einde is gekomen en gevechtsoperaties worden hervat. "Het humanitaire staakt-het-vuren is afgelopen", zei een woordvoerder van het Kremlin.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische parlement heeft de oprichting goedgekeurd van een tribunaal voor het berechten van Palestijnen die worden verdacht van deelname aan de aanvallen van 7 oktober 2023. Daar kan ook de doodstraf worden opgelegd.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn kabinet laten weten dat hij niet opstapt. "De Labourpartij heeft een procedure om een partijleider aan te vechten en die is niet in gang gezet", staat in een verklaring van zijn kantoor. "Het land verwacht van ons dat we aan de slag gaan met regeren. Dat is wat ik doe en wat we als kabinet moeten doen."
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De productie van defensiemateriaal in Europa blijft achter en moet fors omhoog, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Ook de gezamenlijke inkoop van defensiemateriaal blijft achter. "We moeten de lidstaten echt aansporen tot meer gezamenlijke aankopen en innovatie", zei Kallas voor het begin van de vergadering met de EU-ministers van Defensie. Daar wordt onder meer gesproken over de defensieparaatheid van de EU.
3 uur geleden