Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ex-president Ghani verdedigt vertrek uit Afghanistan

DUBAI (ANP) - De Afghaanse ex-president Ashraf Ghani heeft tegenover de BBC zijn vlucht uit Afghanistan verdedigd toen de Taliban daar oprukten. Volgens Ghani heeft hij daarmee bloedvergieten voorkomen, al was het naar eigen zeggen geen bewuste keuze om te vertrekken. Ook haalt hij uit naar de internationale gemeenschap vanwege het terugtrekken van de troepen uit Afghanistan.

Toen Ghani op 15 augustus wakker werd, had hij naar eigen zeggen "geen idee" dat het zijn laatste dag in Afghanistan zou zijn. Pas toen hij in het vliegtuig zat, realiseerde hij zich dat hij niet zou terugkeren.

Volgens de oud-president hadden de Taliban die dag beloofd om Kabul niet binnen te trekken. "Maar twee uur later was dat niet het geval", herinnert hij zich. Volgens hem trokken twee verschillende facties van de Taliban Kabul binnen en de kans dat daarbij de stad verwoest zou worden was in zijn ogen zeer groot.

Doodsbang

Ghani had onder anderen zijn vrouw die dag de opdracht gegeven om Kabul te verlaten. Zelf wachtte hij op een auto om hem naar het ministerie van Defensie te brengen, maar die kwam niet opdagen, zegt hij tegen de BBC. Het hoofd van zijn beveiliging - die volgens hem "doodsbang" was - zei tegen de president dat als hij tegen de Taliban in opstand komt "iedereen gedood zal worden".

"Hij gaf me niet meer dan twee minuten", aldus Ghani, die in eerste instantie dacht dat hij met het vliegtuig naar de Afghaanse stad Khost gebracht zou worden. Maar ook daar hadden de Taliban al de macht gegrepen. "Ik wist niet waar we heen zouden gaan. Pas toen we vertrokken, werd duidelijk dat we [uit Afghanistan] zouden vertrekken. Dus dat was heel plotseling."

Erkenning fouten

Ghani erkent dat hij fouten heeft gemaakt in aanloop naar de val van Kabul. Een daarvan was volgens dat hij vertrouwde "in onze internationale samenwerking" en dat het geduld van de internationale gemeenschap niet zou opraken. "In plaats van een vredesproces, kregen we een terugtrekkingsproces", zegt Ghani, die vindt dat hij als "zondebok" is neergezet.

Sinds de overname van Kabul verblijft Ghani in de Verenigde Arabische Emiraten (VAE). In zijn thuisland werd verbolgen gereageerd op zijn vertrek. Zelfs zijn trouwste aanhangers veroordeelden zijn besluit het land te verlaten. Leden van zijn regering en andere kopstukken vielen hem openlijk aan.

Meer uit Buitenland

EU-kopstuk geschokt over gevolgen Israëlisch offensief in Gaza

BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Raad, António Costa, is "geschokt" over de situatie in de Palestijnse Gazastrook, die het doelwit is van een uitgebreid nieuw Israëlisch offensief. Het EU-kopstuk riep de Israëlische regering op een einde te maken aan het geweld.

2 uur geleden
Honderden pro-Palestijnse betogers in Basel voor songfestival

BASEL (ANP) - In het centrum van Basel is het kort voor het begin van het Eurovisie Songfestival onrustig. In de stad demonstreren enkele honderden pro-Palestijnse activisten, melden lokale media.

2 uur geleden
Arabische landen roepen op tot financiering wederopbouw Gaza

BAGDAD (ANP/AFP) - Leiders van Arabische landen roepen andere landen en instellingen op om hun plan voor de wederopbouw van de Gazastrook te financieren. Dat staat in de slotverklaring van een top van de Arabische Liga. De landen willen bovendien dat de internationale gemeenschap meer doet om een einde te maken aan het bloedvergieten in Gaza en dat de humanitaire hulp kan worden hervat.

4 uur geleden
Trump spreekt maandag met Poetin over Oekraïne

WASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump spreekt maandag telefonisch met de Russische president Vladimir Poetin over de oorlog in Oekraïne, schrijft de Amerikaanse president op Truth Social. Vervolgens praat hij met Volodymyr Zelensky. Samen met de Oekraïense president spreekt hij daarna nog met verschillende NAVO-leden.

5 uur geleden
Lufthansa-toestel vliegt tien minuten zonder controle piloot

MADRID (ANP/DPA) - Tijdens een vlucht van de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa is de copiloot flauwgevallen terwijl de gezagvoerder naar het toilet was. Het vliegtuig met 199 passagiers, op weg van Frankfurt naar Sevilla, vloog ongeveer tien minuten zonder een controlerende piloot.

5 uur geleden
Hamas en Israël praten in Qatar over bestand

DOHA (ANP/RTR/DPA) - Israël en Hamas onderhandelen in de Qatarese hoofdstad Doha opnieuw over een wapenstilstand in Gaza. Dat heeft de Israëlische minister van Defensie Israel Katz gezegd. Een vertegenwoordiger van Hamas heeft het bericht bevestigd.

7 uur geleden
Spanje wil dat ICJ uitspraak doet over Israëlische blokkade

BAGDAD (ANP/AFP) - De Spaanse regering wil dat het Internationaal Gerechtshof (ICJ) een uitspraak doet over de Israëlische hulpblokkade in Gaza. Dat zei premier Pedro Sánchez die te gast was op een top van de Arabische Liga in Bagdad.

8 uur geleden