Ex-president Europese Investeringsbank verdacht van corruptie
LUXEMBURG (ANP) - Het Europees Openbaar Ministerie heeft een corruptie-onderzoek ingesteld naar de vorige baas van de Europese Investeringsbank (EIB). De 1 januari afgetreden Werner Hoyer heeft een te royale vertrekregeling voor een EIB-medewerker goedgekeurd, zegt zijn advocaat.
De Duitse ex-president van de investeringsbank wordt verdacht van corruptie, misbruik van zijn positie en de verkeerde besteding van EU-gelden, bevestigen EU-bronnen. De tweede verdachte in het onderzoek werkt ook niet meer voor de EIB. Mogelijk gaat het om de ontvanger van de gewraakte vertrekpremie. Het Europees Openbaar Ministerie (EPPO) wil zelf niet zeggen om welke personen het gaat.
De 72-jarige Hoyer was twaalf jaar de hoogste baas van de bank, die namens de EU honderden miljarden investeert. De econoom is begin dit jaar opgevolgd door de Spaanse Nadia Calviño.
Ontkenning
Hoyer ontkent de verdenkingen stellig. Die zouden "gewoonweg absurd en ongegrond" zijn. Hij werkt naar eigen zeggen volledig mee met het onderzoek. "Er is niets te verbergen: integendeel, doctor Hoyer wil een alomvattende en volledige opheldering van deze zaak door het EPPO", zegt zijn advocaat Nikolaos Gazeas.
De toenmalige EIB-president wordt aangerekend wat voor hem niet meer dan een formaliteit was, stelt Gazeas. De baas van de bank moest zijn handtekening zetten onder de vertrekregeling, en dat heeft hij op aanbeveling van de verantwoordelijke afdeling en de hoogste ambtenaar gedaan. Die hadden de afspraken volgens Gazeas bovendien juridisch laten doorlichten.
EPPO kwam in actie na een melding van de Europese fraudebestrijdingsdienst OLAF, laat het weten. De EIB heeft de onschendbaarheid van de twee opgeheven, zodat de aanklager zijn werk kan doen. Ook mag EPPO onderzoek doen in EIB-gebouwen en -archieven.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk gaat tegen de ondertekening van het vrijhandelsakkoord met het Mercosur-blok van Zuid-Amerikaanse landen stemmen, heeft de Franse president Emmanuel Macron laten weten. Maar het akkoord komt er mogelijk toch.
57 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP) - De beurskoers van de Groenlandse bank GrønlandsBANKEN is de eerste dagen van dit jaar met meer dan 36 procent gestegen op de beurs in Kopenhagen. Beleggers lijken erop voor te sorteren dat de Verenigde Staten weleens veel investeringen kunnen gaan doen in de Groenlandse economie.
1 uur geledenEMDEN (ANP/RTR) - Volkswagen legt vrijdag de productie in zijn fabriek in het Noord-Duitse Emden stil omdat er storm op komst is. Dit laat een woordvoerder weten, nadat een regionale krant erover berichtte.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven waren donderdag de grootste dalers op de Amsterdamse beurs. De fondsen waren in de eerste handelsdagen van 2026 nog flink in trek door hernieuwd enthousiasme bij beleggers over kunstmatige intelligentie, maar nu volgt weer een kleine correctie. Daardoor is de grens van 1000 punten voor de AEX-index, die eerder deze week nog heel dichtbij leek, verder uit beeld geraakt.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Coolblue wil fietshelmen gaan verkopen. Topman Pieter Zwart van de elektronicaketen roept mensen via LinkedIn op goede fietshelmen en -merken met hem te delen. Hij doet deze oproep omdat hij naar eigen zeggen onlangs van zijn fiets is gevallen en enkele tanden kwijt is geraakt.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Eindhoven Airport vraagt een natuurvergunning aan bij het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN). Volgens het vliegveld is dat nodig om de hogere uitstoot van stikstof door vliegtuigen.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De daling van het personeelstekort in de kinderopvang zet niet door. Daardoor blijft de druk op de sector hoog, ziet Kinderopvang werkt!. Die organisatie zet zich in voor mensen die in de kinderopvangsector werken. Door de tekorten is de werkdruk hoog en zijn de wachtlijsten lang.
3 uur geleden