Ex-president Europese Investeringsbank verdacht van corruptie
LUXEMBURG (ANP) - Het Europees Openbaar Ministerie heeft een corruptie-onderzoek ingesteld naar de vorige baas van de Europese Investeringsbank (EIB). De 1 januari afgetreden Werner Hoyer heeft een te royale vertrekregeling voor een EIB-medewerker goedgekeurd, zegt zijn advocaat.
De Duitse ex-president van de investeringsbank wordt verdacht van corruptie, misbruik van zijn positie en de verkeerde besteding van EU-gelden, bevestigen EU-bronnen. De tweede verdachte in het onderzoek werkt ook niet meer voor de EIB. Mogelijk gaat het om de ontvanger van de gewraakte vertrekpremie. Het Europees Openbaar Ministerie (EPPO) wil zelf niet zeggen om welke personen het gaat.
De 72-jarige Hoyer was twaalf jaar de hoogste baas van de bank, die namens de EU honderden miljarden investeert. De econoom is begin dit jaar opgevolgd door de Spaanse Nadia Calviño.
Ontkenning
Hoyer ontkent de verdenkingen stellig. Die zouden "gewoonweg absurd en ongegrond" zijn. Hij werkt naar eigen zeggen volledig mee met het onderzoek. "Er is niets te verbergen: integendeel, doctor Hoyer wil een alomvattende en volledige opheldering van deze zaak door het EPPO", zegt zijn advocaat Nikolaos Gazeas.
De toenmalige EIB-president wordt aangerekend wat voor hem niet meer dan een formaliteit was, stelt Gazeas. De baas van de bank moest zijn handtekening zetten onder de vertrekregeling, en dat heeft hij op aanbeveling van de verantwoordelijke afdeling en de hoogste ambtenaar gedaan. Die hadden de afspraken volgens Gazeas bovendien juridisch laten doorlichten.
EPPO kwam in actie na een melding van de Europese fraudebestrijdingsdienst OLAF, laat het weten. De EIB heeft de onschendbaarheid van de twee opgeheven, zodat de aanklager zijn werk kan doen. Ook mag EPPO onderzoek doen in EIB-gebouwen en -archieven.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Door het beperkte aantal vluchten uit het Midden-Oosten en delen van Azië vragen sommige luchtvaartmaatschappijen extreem hoge bedragen voor stoelen op vluchten richting Europa, waarschuwt Frank Radstake, directeur van de ANVR.
3 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Reisorganisatie TUI kan nog niet zeggen wanneer gestrande reizigers in het Midden-Oosten en het Verre Oosten naar huis kunnen. Inmiddels zijn al honderden reizigers terug, maar er zitten er ook nog honderden vast, zegt een woordvoerster van TUI.
2 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Dubai Airport hervat zaterdag deels het vliegverkeer, kort nadat de operaties waren stilgelegd. Eerder op de dag werd het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. In Dubai werden twee explosies gemeld.
3 uur geledenDUBAI (ANP) - Dubai Airport, een van de drukste luchthavens ter wereld, heeft zaterdag het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. Eerder op de dag werden in Dubai twee explosies gemeld.
4 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Emirates heeft alle vluchten van en naar Dubai voor onbepaalde tijd opgeschort, maakte de luchtvaartmaatschappij zaterdag bekend. Vrijdag kondigde Emirates juist aan vanaf zaterdag weer dagelijks van thuisbasis Dubai naar tientallen bestemmingen te vliegen, waaronder Schiphol.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - Slechts negen olietankers, vracht- en containerschepen zijn sinds maandag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat heeft het Franse persbureau AFP becijferd op basis van gegevens van MarineTraffic, een website waarmee de locaties van schepen te volgen zijn.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York verloren vrijdag opnieuw stevig omdat door de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran de olieprijzen stegen tot niveaus die sinds 2023 niet meer zijn gezien. Wel deed een onverwachte krimp in het Amerikaanse banencijfer over februari bij beleggers de hoop op renteverlagingen door de Federal Reserve herleven.
15 uur geleden