Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ex-president Afghanistan jaar na coup: bevolking verliest hoop

Ex-president Afghanistan jaar na coup: bevolking verliest hoop

ABU DHABI (ANP) - De Afghaanse ex-president Ashraf Ghani denkt dat Afghanen onder het bewind van de Taliban hun hoop verliezen. Dat staat in een interview in de Duitse krant Bild am Sonntag, een dag voordat de moslimextremisten precies een jaar weer aan de macht zijn.

Ghani vindt dat de Taliban "wreder" zijn dan toen ze van 1996 tot 2001 over Afghanistan heersten. Hij verwacht dat miljoenen mensen het land zullen ontvluchten, omdat ze steeds minder het gevoel hebben "erbij te horen". De politicus wijst naar de problemen die zijn ontstaan sinds de staatsgreep, bijvoorbeeld de grote voedseltekorten. Ook zegt hij dat het gezondheidsstelsel aan het instorten is.

Volgens Ghani worstelt Afghanistan met "trauma", "een gevoel van verwoesting". Hij vindt dat in het land een politiek proces moet komen dat ervoor zorgt dat Afghanistan stabiliteit bereikt "in plaats van in een eindeloze burgeroorlog terecht te komen. Na 44 jaar aanhoudend geweld hebben de mensen in Afghanistan er genoeg van dat hun land een slagveld is."

De politicus vluchtte zelf naar het buitenland toen de hoofdstad Kabul werd ingenomen en woont nu in Abu Dhabi. Hij zei eerder dat vluchten de enige manier was om "bloedvergieten" te voorkomen. De grote afstand tussen hem en de Afghaanse bevolking noemt hij "pijnlijk". De oud-president laat weten graag ooit te willen terugkeren naar Afghanistan.

Door te vluchten heeft Ghani naar eigen zeggen de Afghaanse bevolking niet in de steek gelaten. Dat de Oekraïense president Volodimir Zelenski na het uitbreken van een oorlog in Oekraïne is gebleven, is volgens Ghani geen kwestie van wel of geen moed hebben. Ghani meent dat hij zou zijn gebleven als het mogelijk was, maar dat dit niet kon omdat "niemand samen met mij wilde vechten".

Meer uit Buitenland

Trump en Netanyahu praten opnieuw over Gaza

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij later op dinsdag opnieuw een ontmoeting heeft met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Volgens Trump gaan ze het "bijna alleen maar" over Gaza hebben. "We moeten dat oplossen."

1 uur geleden
Macron roept in Brits parlement op tot wereldwijde 'order, order'

LONDEN (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tijdens een toespraak in het Britse parlement opgeroepen om het internationaal recht en de wereldorde te beschermen. Hij deed dat door "order, order" te roepen, de bekende woorden waarmee de voorzitters van het Britse Lagerhuis de orde in het parlement bewaren.

3 uur geleden
Israël claimt aanval op 'belangrijk' Hamas-lid in Noord-Libanon

TRIPOLI (ANP/AFP) - De Israëlische luchtmacht zegt een luchtaanval te hebben uitgevoerd op Tripoli, een stad in het noorden van Libanon. Daar zou een "belangrijk" lid van de Palestijnse beweging Hamas hebben gezeten, maar Israël zegt niet om wie het gaat.

5 uur geleden
Luchthaven Marseille tijdelijk dicht door natuurbrand

MARSEILLE (ANP/RTR) - De internationale luchthaven van het Zuid-Franse Marseille is tijdelijk dicht vanwege een natuurbrand. Volgens Franse media zijn in de buurt ook delen van snelwegen gesloten.

7 uur geleden
Iran: geen verzoek gedaan om met de VS te spreken

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft niet om gesprekken met de Verenigde Staten gevraagd, heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken gezegd volgens persbureau Tasnim. De Amerikaanse president Donald Trump zei dat er gesprekken gepland zijn en dat de houding van Iran is veranderd na de Amerikaanse aanvallen op nucleaire installaties in het land.

7 uur geleden
Bemiddelaar Qatar: tijd nodig voor akkoord over Gaza

DOHA (ANP/AFP) - Bemiddelaar Qatar stelt dat "tijd nodig" is voor de onderhandelingen voor een staakt-het-vuren in de Gazastrook. "Ik denk niet dat ik op dit moment een tijdlijn kan geven, maar ik kan nu wel zeggen dat we hier tijd voor nodig zullen hebben", aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken.

8 uur geleden
Duizenden mensen in lockdown door grote natuurbrand in Spanje

XERTA (ANP/RTR) - De Spaanse autoriteiten hebben meer dan 18.000 inwoners van de provincie Tarragona opdracht gegeven binnen te blijven. In het gebied grijpt een natuurbrand om zich heen en worden evacuaties uitgevoerd.

8 uur geleden